Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

Metaverse Nedir?

Metaverse konusuna giriş yaparken biraz hayal gücünün sınırları zorluyoruz. Aslında bunun bir üretkenlik ve hayal kurmanın sonucu gerçekleştiğini söylemek yanlış olmaz. Teknolojik çağda her bir zincir birbirinin daha da ileri gitmesi için geliştirilse de gereklilik konularının nasıl daha kolay yoldan hayatımıza gireceğini bize metaverse ile hissettirecekler… Sistem kodları içine fizik kuralları yerleştiremezsiniz. Fakat fiziksel yaşadığımız bu dünyamızda yapamayacağımız şeyleri yapmamıza izin verecek bir dijital alan yaratıldığını düşünün… Evet tam olarak metaverse kelimesi sanal gerçekçiliği arttırılmış bir dünya yaratılması demek oluyor… Bunu çoktan oyun konsollarıyla oynadığımız alanlar içeriklerinde görmüş olsak da aynı şey değil… Çünkü bu sefer fiziksel olarak bu dünyanın içine dijital avatarlarımızla var olup konserlere gidebileceğimiz NFT kullanarak özerklik sahibi olacağımız ürünlerle birlikte şeffaflık ilkesiyle dünyanın herhangi bir yerinden bir yere ya da birine ulaşmamıza imkân verecek bir alanın devrimi olacak...

Günümüzde teknoloji şirketleri ve yatırımlarıyla desteklenen metaverse için en büyük adımı yakın zamanda Facebook yapmış oldu. 10 milyar dolarlık yatırımdan söz eden Facebook bu alan içine birçok işe alıp yapmayı hedeflediğini ve şirket adının artık META olarak değiştirildiğini söyledi. Sosyal mevcudiyet kavramı var oldukça, metaverse’ün ilerleme süreci hayatlarımızda uzun süre yatırım alanları içinde karşımıza çıkacağı aşikâr olarak gözükmekte… Vizyonlar değişirken davranışlarımızda zamanla değişmiş olacak.

Neal Stephenson tarafından 1992 yılında ilk basımıyla çıkardığı Snow Crash kitabında geçen bir kelimedir metaverse. Kitap kriptografi bilgisayar bilimini kapsayan konulardan oluşur. Günümüzde bu kavramın genel olarak kullanıldığı meslekler var en başta mimarlık geliyor olsa da bir çok filmde ve arttırılmış gerçeklik yansıtan gözlüklerle başka bir sanal alanın içinde içine giriş yaptık. Şu an da popüleritesinin artmasındaki en büyük etken tabi ki Bitcoin ve blockchain ile hayatımıza giren dijital varlık yatırımları… İnsanlar fiziksel dünyada emeklerinin karşılığını yatırımlarının değerlendiğini ya da güvenle saklandığı bildiği bir sisteme geçmek istediler. Bu durumda enflasyon baskısı arttığında kaçabilecekleri bir kanal tercih etmelerine sebep oldu Bitcoin… Peki bu metaverse içinde tatbikî bir para birimi kullanılacaksa bu geleneksel para birimleriyle değil kripto swap işlemleriyle mümkün olacaktır.  Metaverse teknolojileri arasında blockchain, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), 3D yeniden yapılandırma, yapay zekâ (AI) ve nesnelerin interneti (IoT) yer alır.

Sizde kripto varlık alım satım işlerini Fexobit üzerinden gerçekleştirebilirsiniz metaverse dünyasına bir adım daha yaklaşıp bu deneyime sahip olabilirsiniz.

Etiketler: #metaverse