Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

Metamask ve Phanthom Cüzdan farkları nelerdir?

Sizlere bu yazımızda Metamask ve Phantom arasındaki farklılıkları ele alacağız… Bildiğiniz üzere her kripto para birimini blockchain üzerinde kullanabilmeniz için sıcak cüzdanlara ihtiyaç duyarız. Metamask ve Phantom sıcak depolama olarak geçiyor olsa da kullanımı ve güvenliği soğuk cüzdanlar gibi özellikler taşıyor. Tabi ki sıcak çevrimiçi cüzdan ve soğuk cüzdanlar amaçları gereği birbirinden farklı olsa da güvenlik asla değişilmez bir gerçek olarak ortak nokta oluyor.


Metamask ve Phantom ortak özelliklerinden biri de Ethereum ekosistemi ile etkileşime girmelerinde yardımcı olur. Merkezi olmayan borsalara (DEX) oyun platformlarına uniswap likidite sağlayıcılarına bir çok uygulamaya kadar etki alanlarına sahiptirler.


Tabi ki Metamask ve Phantom için her işleme bağlı ethereum ağı üzerinden gaz ücreti kesilir. Ve aynı zamanda ücret işlem kesintisi mevcut… Wallet to Wallet kripto varlık aktarımı yaparken belirli bir fee kesintisi mevcut. NFT ve platformlardan işlem yaparken de belirlenmiş gaz ücretleri var. Bu ücretler kısmı çoğu kullanıcının şikayet sebebi olmuştur zaman geçtikçe ve işlem hızı süreleri bu ücretlere göre yavaşlık göstermiştir. Ethereum 2.0 güncellemesiyle birlikte bu durumun çözüleceği ve işlemlerin düşürüleceği ön görülmüştür. Metamask ve Phantom cüzdanlarının ortak özelliklerinden sonra farklı özelliklerini sıralarsak;


Metamask ve Phantom chrome üzerinden eklenti yapılsa bile Metamask 2020 itibari ile iphone, ipad ve Android güncellemesi getirirken Phantom sadece SaaS üzerinde devam ediyor.Metamask                                            

Herkes için blockchain uygulamalarına kripto cüzdan ve ağ geçidi sağlar.Entegrasyonları; Google Chrome, Astro Tools, Convex, MCDEX, Moby, Moonpot, Nabox, TurstPad, YAM Finance, Superstarter, Unilayer, Ubeswap, Shibaswap, Smartswap,Pinkmoon, Venly, Koinly, MyetherWaller, 1inch, Blockparty, Zenledger, mozilla firefox, NFT STARS, coinpanda, pancakeswap, opensea, Kaleido, Paraswap 300’den fazla entegrasyona sahiptir.

Phantom

Profesyonel kullanıcılar ve Solana'nın token depolaması, göndermesi, alması, stake etmesi ve takas etmesi için bir kripto cüzdanıyla ilgilenen herkes kullanabilir. Google Chrome, Mango, Solona, Solsea, Mozilla, Solanart, Solible, Solanium, Saber, Mango Markets, Solstarter, Conflux, Jet Protocol, Marinade, Parrot, Dexlab, Hydraswap, Blade 30 entegrasyonu geçmemektedir.