Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

Kripto Kışı Crypto Winter nedir?

Kripto kışı kelimesi Game of Thrones dizisinden gelmektedir. Asıl anlamına baktığımızda ise zor zamanlarda hazırlı olunmalı… Kripto piyasası, fiyatların daraldığı ve uzun süre akümülasyona girerek düşük kaldığı zamandır. Bitcoin son 10 yılın en iyi performans gösteren varlık olarak adlandırılmıştır.

Son yaşanan kripto kışı 2018’den 2020 Covid-19 pandemi yılına kadar sürdü. Bitcoin piyasa değerinin yarısından fazlasını kaybettiği Ethereum ve Altcoinler’de dahil olmak üzere kesin bir düşüş yaşanan durumdu. Ayı piyasasını tabir eden bu kripto kış, uzun vadeli yatırımcılar için bir fırsatta sunar. 2020 yıl sonlarından sonra bu kış geçmeye başladığında inanılmaz bir büyüme kazanan kripto ekosistemi makro ekonomi ile de etkileşim korelasyonunu artırmaya başladı. Kasım 2021 yılından önce gelen Çin’deki Bitcoin madenciliği yasaklanması sonrası süren düşüşten sonra Kasım’da yükseliş yaşamış ve Aralık 2021 tarihinden sonra ise Fed tarafından gelen açıklamalar ile S&P500 korelasyonuna yüzde %90 üzeri etkileşim yaşamıştır. 2022 Haziran ayına kadar ise %74 düşüşle devam eden fiyat daralmasına girmiştir.


Kripto piyasası döngüleri ortalama olarak 4 yıl veya yaklaşık 1.275 gün sürer.

Kripto piyasası döngülerini tanımlamak için yöntemler farklılık gösterir.

Gerçekleşen Fiyatın Piyasa Fiyatının altına düştüğü zamana kadar bir döngü yani (bir varlığın cari işlem fiyatı), vekil olarak Bitcoin fiyatlarını kullanarak.

Mart 2020'de Piyasa Fiyatının altındaki Gerçekleşen Fiyatta çarpımı hariç olarak Covid-19 pandemisine yaşanan aşırı piyasa oynaklığını gösterebiliriz.

Yukarıda belirtilen çerçeveye göre, kripto piyasası döngüleri;

Her seferinde zirveye ulaşmak daha uzun sürüyor. 2012'de piyasanın zirveye ulaşması 603 gün sürdü,sonraki her döngü için yaklaşık 180 gün artarken, 2016 yılı 786 gün ve 2020'nin zirveye ulaşması 952 gün sürdüğü hesaplandı.

2012'de kripto piyasası neredeyse tamamen Bitcoin'den oluşuyordu.

Ticaretin dışında, Bitcoin'in birincil kullanımı çevrimiçi mal alımlarıydı. Mt. Gox exchange, dünya çapındaki Bitcoin işlemlerinin büyük çoğunluğundan sorumluydu. Bu döngünün ana teması, yeni kripto borsalarının çoğalması ve cüzdanlardı.

4 Temmuz 2013'te Bitcoin 68 dolara kadar geriledi. Yani Bitcoin 2013'ün ilk 4 ayında yüzde 1669 kazandırmasının ardından 3 ayda yüzde 95 düştü. 2013'teki söz konusu düşüşte o dönem Bitcoin işlemlerinin yüzde 60'ının yapıldığı Japon Mt. Gox'un hacklenmesi tetikledi.


Yukarıda gösterilen metrikte 2020 döngüsünün daha uzun sürdüğü görülüyor.

Keskin yükselişin aksine iki uzun süreli tepe noktası ile ATH aralığında kaldığını gösteriyor. Kriptonun artan olgunluğu ve pazar büyümesinde birçok geliştirilen desteklenen projeler var. Bunların içinde sıralama ile gidersek yatırımcılara yatırım yapmak, kripto borsasında işlem gören ürünlerin yaygınlaşması, Amerika, Brezilya, Kanada ve Avrupa'daki Bitcoin ve Ethereum ETF'leri gibi daha önce varlığa yatırım yapamayan kurumsal yatırımcılar sınıf oluşturuluyor. Ayrıca, merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) ve merkezi olmayan finans (DeFi), GameFi, sanat NFT ve daha fazlası için uygun pazarlar oluşturuldu. En önemlisi legalleştirme özgün bir yatırım ve ödeme araçları oluşturuldu blockchain teknolojisi ile yaygınlaştı.

2016 – 2019 yıllarında ICO deneme dönemi ve DeFi'nin doğuşuyla birlikte Bitcoin hakimiyetinde Altcoin’ler üzerine fon akışının sağlanmasıyla en düşük seviyelere geriledi Bitcoin. Akıllı sözleşmeler ve protokoller Ethereum ağını genişletti ve yeni kullanıcılarla birlikte DeFi temeli oluştu.

Bu ayı döngüsü sırasında oluşturulan dApp'ler, bir sonraki ayı için ana katalizörler olacaktır. 2020 piyasa döngüsü, bir kaldıraç hikayesidir. Artan popülaritesi arasında sürekli takaslar ve Chicago Ticaret Borsası (CME) Bitcoin'i piyasaya sürmesi ile vadeli işlemler, yatırımcılar hükümet harcamaları olarak yükselmeye başladı.

COVID-19 salgınına yanıt olarak ekonomiyi destekledi. Bitcoin, 14 Nisan 2021'de 64,8 bin dolarlık bir ilk fiyat zirvesine ulaştı. 2021 yazı zorla satış ve tasfiye basamakları, Bitcoin'i 29 bin dolara düşürdü.

Bitcoin 2021'de değerini ikiye katladı, ancak Ocak 2022'de önceki yılın kazanımlarının neredeyse tamamını silen büyük bir düşüş gördü. Bitcoin'in 2021'in ilk yarısında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.000 doların üzerine fırladığını, ardından yaz boyunca aynı hızla 30.000 doların altına düştüğünü gördük. 2021 yılı Bitcoin, Kasım ayında 68.000 doların üzerine tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, ancak Ocak 2022'ye kadar 35.000 doların altına düşmüştür.


Etiketler: #cryptowinter