Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

Double Spending

Double spending yani Türkçe karşılığı çift harcama sorunu olarak geçmektedir.

Dijital para birimleriyle ortaya çıkan bu terim kripto ekosistemine özgü potansiyel bir sorundur. Çünkü block zincir ağını ve dijital bilgi işlem gücünü anlayan kişi ve kişiler tarafında kolay bir şekilde yeniden üretebilirliği olduğu için bu sorun kaçınılmaz şekilde ortaya çıkarılabilir.

Geleneksel para birimleri kolaylıkla kopyalanamadıkları için bu sorunu teşkil etmez. Yani nakit işlemleri konusunda bunu ayırt eden gereçlerde mevcuttur.

Bu durum başlangıçta Bitcoin için endişe verici bir durumdu çünkü insanların yatırım için seçtikleri alanda henüz yeterince temiz bilgi aktarımı yoktu. Fakat Bitcoin her işlemin gerçekliğini doğrulamak ve çift sayımı önlemek için blockchain’e işlem bloklarına dayalı bir mekanizmaya sahiptir.

Fakat dijital para biriminde X kişinin elindeki kripto varlığı kopyalaması ve orijinalini elinde tutarken bir başka tarafa gönderme riski mevcuttur. Bitcoin işlemleri istisnasız blok zincirine dahil edilmesini gerektirir. Bu mekanizma, bitcoinleri harcayan tarafın onlara gerçekten sahip olmasını sağlar ve ayrıca mükerrer sayımı ve diğer sahtekarlığı önler.  Bitcoin işlemleri çok fazla bilgi işlem gücü gerektiren yoğun sayılar ve algoritmalar içerir. Bu nedenle blok zinciri kopyalamak son derece zordur.

Sistemi hacklemek isteyen bir çok Hackers yani bilgisayar korsanları, blok zinciri güvenlik mekanizmasını hesaplamak veya bir satıcıya ve diğer bitcoin ağının geri kalanına sahte bir işlem günlüğü göndermeyi içeren bir çift harcama tekniği kullanmak gibi yöntemler kullanarak bitcoin doğrulama sistemini aşmaya çalıştı ve çok az saldırı başarılı oldu. Fakat bir çok hack saldırı yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı için Bitcoin depolamasından kaynaklı olduğu anlaşıldı. Burada devreye giren %51 atak saldırıdır. Kripto para birimlerinin bilgi işlem kontrolünün %50den fazla olması durumunda gerçekleşen saldırılardır. Blockchain sisteminde kontrol oluşturan hacker’lar blok zinciri defterini ilk işlemler hiç gerçekleşmemiş gibi tersine çevirerek transfer bitcoinlerini cüzdanlarına birden çok kez işleyebilir. Bu da konuştuğumuz başlıktaki gibi Double Spending problemi adıyla günümüzde önemli bir güvenlik sorunu olarak yer göstermiştir.

Etiketler: #analiz