Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

9 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

FED başkanı Powell konuşmasının ikinci gününde piyasalar üzerinde etkisi devam etti. Powell, dün yaptığı konuşmada şahin mesajını korusa da bir sonraki faiz artırımında verilere bağlı olduğunu söyledi. Dün açıklanan ABD verilerinde ise piyasaları rahatlatan bir durum oluşmadı. ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi beklenti üstünde 242 bin artarken JOLTS açık iş pozisyonları 10.8 milyon açıklanıp beklentilerin üstünde gelse de Ocak ayına göre azalış eğiliminde. ABD istihdam verilerindeki güçlü durum ise enflasyonla mücadele için FED tarafında daha agresif faiz artırımlarına imkân sağlamakta. Powell ve veriler etkisinde dün ABD piyasalarındaki dünkü inişli çıkışlı seyir sonrası Nasdaq 100 endeksi %0.52, S&P500 % 0.14 oranında pozitif kapanışlar gerçekleştirirken Dow Jones endeksi %0.18 oranında geri çekildi. ABD tahvil getirilerinde ise yükseliş seyri devam ediyor. 2 yıllık tahvil getirileri %5.05 seviyesinin üzerinde seyrediyor. 10 yıllık tahvil getirisi %4 seviyesini zorlamaya devam etmekte. Dolar endeksinde ise yükseliş gösterdiği 105.60 seviyesinin civarında seyrediyor. Ons altın ise 1815 dolar seviyesinin hemen üzerinde güçlü dolar ve yükselen faizlerin tarattığı baskıyla alıcı görmekte. Dün Avrupa tarafında ise AB GSYİH verileri açıklandı 2022 4 .çeyrekte Avrupa Birliğinde büyüme %0 oranında sabit kalırken yıllık bazda ekonomik büyüme beklentinin bir tık altında %1.8 oranında gerçekleşti. Sabahın erken saatlerinde ise Çin enflasyon verileri yayınlandı. Çin’de şubat ayında aylık bazda enflasyon %0.5 oranında azalırken yılık bazda beklentilerin altında %1 oranında gerçekleşti. Ülkede üretici enflasyonu da yıllık bazda %1.4 oranında azalış gösterdi.

Perşembe gününde Asya piyasaları Çin enflasyon verilerinin beklenti altında kalması piyasalarda koronavirüs karantinaları sonrası toparlanma konusunda şüpheler yaratması ve Powell sonrası azalan risk iştahıyla negatif görünümde. Vadeli işlemlerde ise Avrupa ve Amerika piyasaları satıcılı bir hava içerisinde.

Bugünün veri takviminde ABD işsizlik başvuruları verisi takip edilecek.


Kripto Bakış

Perşembe gününde Kripto ekosisteminde FED baskısı devam ediyor. FED başkanı Powell’ın şahin mesajlarından dün de vazgeçmemesi ve ABD ekonomi verilerinin de agresif faiz artışlarına alan bırakması ile Bitcoin 22.000 desteğinin altına sarktı. Ethereum ise benzer bir hareketle 1.547 dolar desteğinin altına gerilemiş durumda. BTC ve ETH’deki geri çekilme ile 960 milyar Dolar’a gerileyen toplam kripto varlık piyasası Ripple ve SEC arasındaki davada yaşanan pozitif gelişmeler ile moral buluyor. Davada Hakim’in Ripple aleyhinde konuşan bir bilirkişi tanığının ifadelerinin reddetmesi sonrası Dava’nın sonucu konusundaki umutları artırdı. Yeni beklentiler doğrultusunda XRP kötü piyasa koşullarına rağmen iki gündür yükselişine devam ederek 0.39 seviyelerinde alıcı bulmaya başladı.


Kripto Gündem

  • Bankacılık Devi JP Morgan bazı kripto şirketleri ile ilişkisini bitirdi.
  • ABD başkanı Biden, kripto vergilendirmeleri için değişiklik önerisinde bulundu. Yeni öneride kripto yatırımcıların diğer finansal enstrümanlarda yasak olan wash trading yöntemini hedefleyeceği ve 24 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.