Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

9 Aralık 2022 Bülten

MAKRO BAKIŞ

Dün ABD endekslerinde 5 seanstır devam eden kayıplar, işsizlik başvurularının beklenti dahilinde gelmesi sonrası ekonomideki yavaşlamanın ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarını kısıtlayacağı umudunun artışı ve dip alımlarıyla sona erdi. Perşembe günü Nasdaq %1.22, S&P500 %0.75 ve Dow Jones endeksi %0.55 oranında yükselişle kapanış yaptı. Bugün sabah saatlerinde Çin’den enflasyon verileri açıklandı. Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu %1.6 olarak açıklanırken, üretici enflasyonu ise aynı dönemde %1.3 oranında azaldı.

Bugün sabah saatlerinde piyasalarda genel olarak pozitif bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde alıcılı görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin genel olarak alıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasalarında ise genel olarak pozitif bir görünüm mevcut.

Bugünün veri takviminde ABD kasım ayı üretici enflasyonu piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek. Gelecek haftaki tüketici enflasyonu ve FED faiz toplantısı öncesi son büyük verilerden olması önemini daha da artırıyor.

KRİPTO BAKIŞ

Zincir üstü verilerde stablecoinlerin hâlâ riskli varlıkların geri çekilmesinde oynadığı güvenli liman etkisi bugün de TETHER ve USDC ve diğerlerinin hacim hareketliliğini artırdı. Bitcoin (BTC) 9 Aralık'ta 16.740 USD seviyesinin üzerinde bir toparlanmaya yöneldi ve şu anda 17.200 USD seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Benzer şekilde Ethereum (ETH), en önemli ekonomik olay olarak kabul edilen ABD ÜFE rakamları öncesinde 1.280 USD seviyesinin üzerine çıktı. 9 Aralık itibariyle küresel kripto piyasa kapitalizasyonu önceki güne kıyasla %2,42 artarak 859,97 milyar dolara yükseldi. Trust Wallet Token (TWT) öne çıkan altcoinlerden biri oldu. Bugünkü hafif yükseliş DOGE'nin genel tablosunu etkilemedi. Oran, 0.09150 USD destek seviyesine yavaşça yaklaşmaya devam ediyor. Alıcılar fiyatı kısa süre içinde 0.10 USD’nin üzerine çıkaramazlarsa, aralık ayı sonuna kadar 0.09 USD’ye düşmesi beklenebilir. Diğer altcoinleri incelediğimizde ise IMPT tokenı kullanıcıları çevreye duyarlı işletmelerle iş yaptıkları için ödüllendiren yeni bir Ethereum tabanlı ağı var. Ekim ayındaki ilk halka arzından bu yana, IMPT 16.5 milyon USD’den fazla para topladı ve 1 IMPT şu anda 0.023 USD’den işlem görüyor.

Ekosisteminde Gelişmeler

·Starbucks daha önce duyurduğu NFT hamlesini test etmeye başladığını bildirdi.

·PayPal'ın Lüksemburg'da kripto para birimi hizmetleri başlatmayı planladığını gösteren olumlu bir rapor yayınlandı.

·Hong Kong konseyi kripto platformlarını geleneksel finans kuruluşları ile benzer mevzuata tabi tutan yasayı onayladı.

·Celsius davasında verilen karara müşterilere saklama hizmetlerinden 50 milyon dolar ödeme yapılmasına karar verdi.

·MasterCard’ın girişim ilişkileri direktörü FTX iflasını değerlendirdi.

·En büyük Bitcoin madenciliğine sahip olan Kazakistan, ülkesinde madencilik yasa tasarısında bir karar için sona gelindiği açıklandı.

·Güney Kore Hükümeti stablecoin için düzenlemeyi Kore Bankasıyla yapmaya sıcak baktığını bildirdi.

·ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, "Yönetmelik riskli araçları güvenli paraya çevirmeyecek" dedi.

·Amerika FTC, Microsoft'a Call of Duty yaratıcısı Activision Blizzard'ı satın almak için yaptığı 69 milyar dolarlık anlaşmayı engellemesi için dava açtı.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.