Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

8 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Salı günü küresel piyasalara ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’ın beklenenden daha şahin açıklamaları damga vurdu. Powell açıklamasında özellikle işsizlik alanı dahil olmak üzere ekonomik verilerdeki güçlü görünüme rağmen enflasyondaki soğumanın yavaş olması sebebiyle FED’in daha agresif faiz artışlarına gitme ihtimali olduğunu belirtti. Powell’ın açıklamaları sonrası piyasalarda 22 Mart tarihinde FED’in 25 yerine 50 baz puan faiz artışı yapması beklenmeye başladı. Piyasalar beklenmedik şekilde yeniden agresif FED’e hazırlanırken, risk iştahı azaldı. Salı günü Nasdaq 100 endeksi %1.22, S&P500 %1.53 ve Dow Jones %1.72 oranında kayıplarla kapanış yaptı. ABD tahvil getirilerinde ise yukarı yönlü sıçrayışlar gerçekleşti. 2 yıllık tahvil getirileri 2007 yılından bu yana ilk kez %5 seviyesini aşarken 10 yıllık tahvil getirileri %4 seviyesini zorladı. Dolar, yükselen faiz beklentileriyle güçlenirken, dolar endeksi 105.75 seviyesi üzerinde işlem görüyor. Ons altın dün 1.850 dolar seviyelerinden alıcı bulurken, Powell sonrası 1.815 dolar seviyesine geriledi. Avrupa endeksleri ise iyimser hava ile alıcı başlamasına rağmen küresel risk iştahının azalmasıyla genel olarak satıcılı kapanışlar gerçekleştirdi.

Çarşamba gününde Asya piyasaları dün yaşanan satışları fiyatlaması sebebiyle genel olarak negatif bir seyir gösteriyor. Vadeli işlemlere göre Avrupa endekslerinde satıcılı bir görünüm hâkim iken ABD endekslerinde yatay-negatif bir hava bulunuyor.

Bugünün veri takviminde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde‘ın konuşması ve Avrupa Birliği (AB) 2022 yılı GSYİH verileri takip edilirken, ABD tarafında ADP tarım dışı iştiham değişimi, JOLTS açık iş pozisyonları ve ham petrol rezerv verileri yakından takip edilecek. Piyasanın odağı bugün FED Başkanı Powell’ın Kongre karşısında yapacağı konuşmada olacak.


Kripto Bakış

Çarşamba gününde kripto varlık fiyatlamaları Powell’ın agresif faiz artırımlarını savunması sonrası küresel finans piyasalarındaki risk iştahının azalmasıyla yeniden aşağı çekildi. Bu sabah saatlerinde toplam kripto varlık piyasa değerinin 970 milyar dolar değerine geri çekildi. Makro ekonomik şartların olumlu olduğu halde geçen cuma gününde Silvergate sebebiyle 1 trilyon doların altına gerileyen kripto ekosisteminde, beklenenden daha şahin açıklamalar yapan Powell’a tepkisinin diğer finansal piyasalara göre daha kısıtlı olduğu gözüküyor. Kripto ekosisteminde yukarı yönlü büyük değer kazançları için şu an makro ekonomik tarafta şartların düzelmesi, aslen FTX ile başlayan ve en son Silvergate’e de sirayet eden büyük kripto sektöründeki sermaye yeterlilik durumunun çözülmesi ve regülasyon konusunda belirsizliğin çözümlenerek SEC’nin son zamanlarında agresif tutumu gibi baskıların giderilmesi gibi kritik konular mevcut.


Kripto Gündem

Bored Ape Yacht Club ile tanınan Yuga Labs, ilk Bitcoin NFT koleksiyonu müzayedesinden 24 saatte 16.5 milyon dolarlık gelir elde etti.

İflas eden kripto varlık kredi platformu Voyager’ın iflas davasında, hâkim SEC’nin kripto varlıkları menkul kıymet olarak görmesi sebebiyle davaya dahil olma isteğini reddetti.

Paxos tarafından yapılan ankete göre, kripto yatırımcılarının %89’u kripto varlıklarını saklamak için merkezi olan aracılara güvenmeye devam ediyor.

Çin’in popüler mesajlaşma platformu Wechat, app ile yapılan ödemeler için dijital Yuan (CBDC) seçeneğini entegre etti.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.