Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

8 Aralık 2022 Bülten

MAKRO BAKIŞ

ABD endekslerinde resesyon korkuları devam ediyor. Amerikan tahvillerinde “ters” görünümün devam etmesi riskli varlıklarda satış baskısını artırıyor. 2 yıllık ABD tahvil getirilerinin 10 yıllık getirilerinden 80 baz puan üzerinde olması ve son 40 yılın en büyük resesyon fiyatlaması olması yatırımcıları tedirgin ederken, endekslerde de baskı yaratmaya devam ediyor. Çarşamba günü Nasdaq %0.45 ve S&P 500 %0.19 oranında geri çekilirken, Dow Jones endeksi yatay kapanış yaptı. Petrol tarafında da dün resesyon endişeleri fiyat üzerinde etkili oldu. Brent petrol, dün 76 dolar dip seviyelerine geri çekildi. Bu sabah saatlerinde dünkü ABD petrol rezervlerinde azalma açıklamasıyla bir nebze toparlansa da Brent petrol 80 dolar altında işlem görmeye devam ediyor. Avrupa tarafında dün yine iyi veriler gelmesine karşın satıcılı görünüm devam etti. Avrupa Birliği (AB) 3. çeyrekte %0.3 büyüyerek beklenti üzerinde açıklandı. Bu sabah ise Japonya’dan ekonomik büyüme verileri geldi. Japon GSYİH 3. çeyrekte %0.2 oranında daraldı. Ülke yıllık bazda da %0.8 oranında küçüldü.

Bugün sabah saatlerinde piyasalarda genel olarak negatif bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde hafif negatif bir görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin genel olarak satıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasalarında ise genel olarak satıcılı bir görünüm mevcut.

Bugünün veri takviminde ABD işsizlik başvuruları verisi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın konuşmaları günün önemli gelişmeleri arasında yer alıyor.


KRİPTO BAKIŞ

Hafta ortasına geldiğimizde dün bahsettiğimiz Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatlamaları destek noktalarına yaklaştı. Küresel kripto piyasası kapitalizasyonu önceki güne %1.87 düşüşte. Son 24 saatteki toplam kripto piyasa hacmi ise 36.84 milyar dolar seviyresinde. Zincir üstü analitik firması Santiment'in verilerine göre, Ethereum köpekbalığı ve balina adresleri, 100 ila 1 milyon USD ETH'ye sahip olanlar iki gün içinde bir birikim trendinde %2.1 oranında artış gösterdi. Bitcoin haftalık grafikte kama formasyonu gösterebilir. Bitcoin’in (BTC) kısa vadeli yükseliş için 16.000 USD psikolojik seviyesinin üzerinde kalması gerekecek. Ethereum ise 1.220 USD ara destek bandına yaklaştı. Ethereum’un FOMC kararı sonrasında konsolidasyon düşüş fiyatlanması 1.500 USD’yi bulabilir. Ama yükselişi için 1.300 USD yüksek direnç noktası olmaya devam edecektir.


KRİPTO GÜNDEM

  • İspanya Merkez Bankası, dijital para birimi (CBDC) projesi başlatmak istiyor ve pazartesi günü bir teklif çağrısında bulundu.
  • Federal Savcılar Luna ve UST çöküşünde etkisi olabileceğinden şüphelendikleri için FTX eski CEO2su Sam Bankman-Fried hakkında soruşturma başlattı.
  • SEC Başkanı “Kripto, kamu politikası normlarının dışında uzun süre kalmayacak” dedi.
  • ECB yetkilisi Fabio Panetta, “aşırı ekolojik ayak izi” olan tokenlerin yasaklanmasını önerdi.
  • Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) üst düzey bir yetkilisi çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) aracılığıyla yapılan işlemlerin "belirli bir dereceye kadar" anonim kalacağını söyledi ve bu anonimliği sağlamak için teknoloji ve yasal hükümlerin araştırılabileceğini kaydetti.
  • Avustralya'daki bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) pilot programı, finans endüstrisinden 140'tan fazla kullanım senaryosu teklifi aldı, ancak Avustralya Merkez Bankası (RBA), bunun Avustralya dolarının yerini alabileceği ve insanların ticari bankalardan tamamen kaçınmasına neden olabileceği konusunda uyarıyor.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.