Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

7 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Haftanın ilk gününde ABD piyasalarında Powell’ın salı günkü konuşması öncesi pozitif fakat konuşma öncesi büyük hareketlilikten kaçınan bir seyir vardı. Nasdaq 100 endeksi %0.10, S&P 500 %0.07 ve Dow Jones %0.12 artışla yatay kapanışlar gerçekleştirdi. ABD tahvil getirileri ise dünkü ABD fabrika siparişleri verisinin beklentilerin altında zayıflamasıyla hafif yükseliş gösterse de bu sabah saatlerinde pazartesi sabahındaki seviyelere geri çekilmiş durumda. Son haftalarda olduğu gibi bugün de Çin piyasası yatırımcıların gündeminde olmaya devam ediyor. Bugün sabah saatlerinde açıklanan Çin ticaret dengesi verisindeki cari fazla beklentilerin oldukça üstünde gelerek 116.88 milyar dolar olarak açıklandı. Cari fazlada yükseklik ise ihracattaki düşme %6.8 oranında gerçekleşirken, aynı dönemde ithalat %10.2 azaldı. Çin tarafından gelen bir başka haber ise yeni Çin Dışişleri Bakanı’nın ABD’yi uyarması oldu. Bakan, kötüleşen Çin ve ABD ilişkilerinin geçmişteki koruma bariyerlerini aşma riskini ortaya çıkardığını söyledi.

Salı gününde Asya piyasalarında Çin piyasaları hariç alıcı bir görünüm bugün de sürüyor. Vadeli işlemlerde ABD endekslerinde pozitif bir seyir bulunurken, Avrupa endekslerinde ise yatay bantta bir hava mevcut.

Bugünün veri takviminde ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’ın konuşması piyasanın gündeminde olacak. Piyasa beklentisi Powell’ın şahin açıklamalardan kaçınacağı yönünde. Eğer beklenti dışında şahin ifadeler gelirse piyasalarda aşağı yönlü sert hareketler görülebilir.


Kripto Bakış

Salı günündeki varlıklarda yatay seyir dürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz cuma günü yaşanan Silvergate bankasının yıllık finansallarını açıklamaması ve sonrasında diğer kripto borsa ve büyük yatırım şirketlerinin bankayla ilişkisini kesmesinin etkileri sürüyor. Bankanın özellikle müşteri ve borsalar arasındaki kripto ve fiat dönüşümlerdeki rolü sebebiyle pek çok borsada ABD doları cinsinden transferlere kısıtlama geldi. Kripto varlıklardaki toplam piyasa değerinin cuma günü ilk saatlerindeki düşüş haricinde 5 gün süresince stabil olması ise olumlu bir haber olarak değerlendirilebilir. Toplam kripto varlıkların piyasa değeri dün sabaha göre aynı kalarak 990 milyar dolar üzerinden işlem görülürken, geleneksel piyasalarda olduğu gibi kripto ekosisteminde de FED Başkanı Powell’ın konuşmaları yakından takip edilecek. Powell’ın bugünkü konuşmasında piyasalar agresif faiz artırımlarını desteklememesini bekliyor.


Kripto Gündem

  • Amerikan Finansal Otoritesi SEC, kripto firmalarını soruşturmak için çalışan sayısını artırıyor.
  • Brezilya Merkez Bankası, CBDC (Dijital para) denemelerine başladı. Projenin 2024 sonunda halka sunulması bekleniyor.
  • ABD’li otoriteler tarafından yasaklanan Tornado Cash’in Fork’u olan Privacy Pools adlı proje Optimism test ağında sürüldü. Projenin kara para aklamasını engellemek için zero knowledge proofları kullanarak anonim işlemlerin temiz kaynaklardan geldiğinin kanıtlanacağı açıklandı.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.