Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

6 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Cuma günü Asya piyasaları hem perşembe günkü ABD piyasalarındaki kazancı takip etmesi hem de Çin’deki optimist hava veren ekonomik verilerle alıcı bir seans yaşadı. Avrupa endekslerinde ise perşembe günü açıklanan beklenti üstü gelen Avrupa Birliği (AB) enflasyon verilerine rağmen küresel piyasalardaki alıcılı hava ve gevşeyen tahvil getirileri etkisinde pozitif bir seyir gösterdi. ABD tahvil getirilerinin geçen hafta içerisinde zirve seviyelerini zorlaması sonrası Bostic’in yaptığı güvercin açıklamalarla geri çekilmesi cuma günü de devam etti. Geçtiğimiz cuma günü ABD 10 yıllık tahvil getirisi yeniden %4 seviyesinin altına düşerken, ABD 2 yıllık tahvil getirileri de %4.90 seviyesinin altına gerileyerek kapanış yaptı. ABD endeksleri de düşen risksiz getiri ortamında yükselişe imkân buldu. Nasdaq 100 %2.04, S&P 500 %1.61 ve Dow Jones %1.17 oranında kazançlarla haftanın son işlem gününde kapanış yaptı. Hem tahvil getirilerinde azalış hem de Avrupa ve Çin paritelerine karşı zayıflama dolar endeksini aşağı çekiyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın perşembe günü yaptığı konuşmadaki “Faiz artırımları planlanandan daha fazla sürebilir ve %2 enflasyon hedefine ulaşmak için her şeyi yapacağız” ifadeleriyle Euro/Dolar paritesi düşerken, Yuan ise Çin PMI verileri etkisinde dolara karşı değer kazanmıştı.

Haftaya başlarken Asya piyasalarında Çin piyasaları hariç alıcı bir görünüm bulunuyor. Çin’in yıllık büyüme hedefi olarak beklenti altında kalarak %5’i hedeflemesi Çin endekslerinde satıcılı bir hava yarattı. Vadeli işlemlerde ABD endekslerinde pozitif bir seyir bulunurken, Avrupa endekslerinde ise yatay-negatif bantta bir hava mevcut.

Bugünün veri takvimi görece sakin geçmesi bekleniyor. Piyasalar salı günü yapılacak olan ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’ın konuşmasına odaklanacak.


Kripto Bakış

Yeni haftaya başlarken kripto ekosisteminde Silvergate ve ABD finansal otoritesi SEC’nin etkileri sürüyor. Makro ekonomik şartlarda hem dolar endeksinde zayıflama hem tahvil getirilerindeki azalma riskli varlık fiyatlamalarını yukarı çekerken, maalesef Silvergate krizi kripto varlıkların yukarı yönlü hareketlerini baskılıyor. Hafta sonunda da satıcılı havanın sürmesiyle pazartesi günü kripto varlıkların piyasa değeri 990 milyar doların altında seyretmeye devam ediyor. Buna ek olarak SEC’den bir yetkilinin ABD’de faaliyet gösteren bazı büyük kripto borsalarına hem kayıtsız oldukları hem de illegal token halka arzı gerçekleştirdiklerine inandıklarını açıklaması da piyasalarda regülasyon riski konusunda endişeleri artırdı.

Bitcoin (BTC) tarafında günlük grafikte hem stokastik RSI hem de Bollinger bandının alt çizgisine yakın seyretmesi sebebiyle tepki alımları görülebilir. Fakat genel olarak negatif görünüm devam etse de tepki alımlarının güçlü ve kalıcı olması için piyasadan gelecek iyi haberlere ihtiyaç olacak. 22.652 USD direnç seviyesi üzerinde 23.000 USD ve 23.231 USD seviyelerini direnç olarak bekleyebiliriz. Piyasalardaki baskının sürmesi durumunda 22.000 USD desteği altında 21.650 USD ve 21.350 USD desteklerinin takip edilmesi muhtemel.

Ethereum (ETH) tarafı da BTC ile genel olarak benzer bir görünümde olup tepki alımlarının yaşanması durumunda 1590 USD, 1630 USD ve 1680 USD seviyeleri direnç konumunda takip edilebilir. Olası her çekilmede ise 1547 USD, 1510 USD ve 1490 USD seviyeleri destek konumunda beklenebilir.


Kripto Gündem

  • DeFi kredi platformu AAVE, Polygon’un gelmekte olan Layer 2 katmanlı ağına çıkmak için oylamaya gidiyor.
  • Silvergate bankası, Silvergate Exchange Network isimli 7/24 dolar yatırma ağını risk bazlı karar olarak kapattığını açıkladı.
  • Ripple CEO’su Garlinghouse, ABD’li regülatörlerin kripto endüstrisine karşı saldırgan bir tutumda olduğu söyledi. Bu sebeple kripto endüstrisinin ABD dışına taşındığını da ekledi.
  • Uniswap, yeni çıkardığı mobil app’in Apple tarafında IOS’a çıkarılmasının engellendiğini açıkladı.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.