Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

5 Aralık 2022 Bülten


Makro Bakış

Geçtiğimiz cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisi 263 bin ile beklenti olan 200 bin seviyesinin oldukça üzerinde açıklandı. Güçlü istihdam verisinin ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin adımlarına alan bırakması sebebiyle piyasalarda satış baskısı çoğaldı. Cuma günü Nasdaq %0.40 oranında geri çekilirken, S&P 500 ve Dow Jones endeksi yatay kapanış yaptı. ABD tahvil getirileri tarafında güçlü istihdam verisi etkisiyle hafif bir yükseliş görülüyor. 2 yıllık tahvil getirileri %4.32 ve 10 yıllık tahvil getirileri %3.53 seviyelerinden bu sabah alıcı buluyor. Pazar günü yapılan OPEC toplantısında ise üretim seviyesinin korunması kararı çıktı. Çin’deki karantinaların pek çok şehirde gevşemesi kararıyla brent petrol 85 dolar seviyesinin üstünde işlem görürken, açılma kararının etkisiyle dolar karşısında Çin Yuan’ın değer kazanmasıyla dolar endeksi 104.50 seviyesinin altına geriledi. Karantina konusunda açılma haberleriyle Çin piyasalarında pazartesi günü optimist bir hava oluşsa da sabah saatlerinde 46.7 olarak açıklanan Caixin servis PMI verisi son 6 ayın en kötüsü oldu.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda Asya haricinde satıcılı bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde negatif bir görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin genel olarak satıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasalarında Çin endeksleri karantinaların biteceği umutlarıyla artış yaşasa da diğer ülke endekslerinde FED etkisi sebebiyle geri çekilmeler gözleniyor. Japonya endekslerinde ise iyi gelen ülke hizmet PMI verisi sonrası alıcılı bir görünüm bulunuyor.


Bugünün veri takviminde Avrupa ülkelerinden ve ABD’den gelecek olan hizmet PMI verileri var.Kripto Bakış

Sabah saatleri itibarıyla Bitcoin (BTC), Asya piyasaları açılışıyla yükselişe geçerken, Ethereum (ETH) ve altcoinlerin birçoğu da alıcı tarafa yöneliyor. Dün akşam saatlerinde Dogecoin özellikle %5’e yakın yükselişle ön plana çıkan token oldu. 17.000 USD üzerinde işlem görmeye devam eden BTC, günlük grafikte bu bölgeyi destek olarak alabilir. Ethereum ise 1.295 USD bandında işlem görüyor. Bu hafta başı itibarıyla kriptolardaki fon akışı glassnode zincir üzeri metriklere göre BTC’de toplam 162.3 milyon USD çıkış olurken, ETC’de 76 milyon dolar fon çıkışı oldu. Tether’e ise 201 milyon dolarlık fon girişi gerçekleşti. ABD tarafına henüz enflasyon korkusu geride kalmış değil fakat enflasyon hızının hafiflemesi görülürken, karışık görünüm endeksleri negatifte bıraktı. Hâlâ bu süreçte DeFi tarafına yönelim devam ederken, altcoinlerden Litecoin (LTC) öne çıkıyor. Aslında Litecoin’nin (LTC) yükseliş sebeplerinden biri Bitcoin ile aynı madencilik yapısına sahip olması. Başka bir ağa taşınan madencilerin Litecoin üzerinde büyük bir kitle oluşturabileceği belirtiliyor. Litecoin halving 2023 yılında bekleniyor.Kripto Gündem


  • Galaxy Digital’ın CEO’su Novogratz, iflasını bildiren Celcius’un varlıklarını satın almayı kabul etti.
  • Stripe, fiat para birimiyle kripto para birimine geçişlerde kolaylık sağlamak için Solana projeleri de dahil olmak üzere birçok kripto projesiyle ortaklık kurduğunu açıkladı.
  • Telegram'ın CEO’su yaptığı açıklamada; Telegram üzerinden kripto para birimleri olarak geçen projeleri güvenli bir şekilde alım satım ve saklanması gibi kripto para cüzdanları ve merkezi olmayan borsalar da dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunacağını duyurdu.
  • Amazon, Twitter’da 100 milyon dolar bütçe ile reklamlarını devam ettirme kararı aldı.
  • ABD Vergi Dairesi IRS Venmo, PayPal ve Cash App uygulamalarının 600 USD üzeri ödemeleri bildirmesini istedi.


YASAL UYARI


Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.