Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

31 Temmuz 2023 Bülten

 

Makro Bakış


Cuma gününde ABD tarafından gelen macro veriler sonrası iyimser görünüm piyasalarda Fed'in veriye dayalı hareket etme vurgusuyla, makroekonomik göstergelere olan hassasiyetin arttığını görüyoruz. Beklenti altı gelen PCE verilerinden sonra Nasdaq 100; 1.85%, S&P 500; 0.99% ve Dow Jones; +0.50% şeklinde kapanış yaptı. ABD tahvil getirileri 2 yıllıklarda 4.88%, 10 yıllıklarda getiriler 3.95% seviyelerinde kapanış yaptı. Avrupa’da pozitif bir hava hâkim. Avrupa’da EuroStoxx50; 0.44%, FTSE100; 0.02%, DAX; 0.39% şeklinde kapanış yaptı.

DXY 101.7 üstü devam ederken Ons altın 1955, brent petrol ise 84.17 dolardan alıcı buluyor.

Haftaya başlarken Çin’den beklenti üstü gelen üretim PMI verisi sonrası Asya endekslerinde pozitif görünüm bulunurken vadeli işlemlerde Avrupa ve Amerika tarafında ise yatay negatif bir görünüm hâkim.

Bugünün veri takviminde ABD Chicago PMI Endeksleri, Dallas Fed İş Endeksi, Avrupa’da Euro Bölgesi ikinci çeyrek büyüme, EURO Bölgesi TÜFE, Yurt içinde Q2 Turizm verileri takip edilecek.

Türkiye tarafında kurlardaki alıcılı görünüm devam ediyor. Dolar /TRY 26.95, Euro/TRY 29.70 seviyesinden işlem görüyor. Gram/altın ise 1,695 TRY.


Kripto Bakış  


Kripto ekosisteminde hafta sonu CRV hack olayı gündemi oluştururken fiyatlanmalarda aşağı yönlü hareketlerden sonra toparlanmalar yaşanırken Kripto market değeri 1.15 trilyon üzerinde devam ediyor. DeFi 41.32 milyar dolarken, NFT hacmi son 24 saatte 11.1 milyon dolar olarak gözlemleniyor. Bitcoin hafta sonu 29,450 dolar seviyesini gördükten sonra haftaya 29,281 dolar ile başladı. Ethererum ise hafta sonu 1,886 doları gördükten sonra haftaya 1,861 dolar ile başladı. Altcoinlerde ise daha hareketli bir gün yaşanırken son 24 saate COMP +7.97% artışla, MKR ise -11.40% düşüşle piyasalarda dikkat çeken altcoinler oldu. Gözler CRV token ve yaşananlara çevrildi.

Zincir üstü metrikler incelendiğinde son 7 günde borsalara 3.29 milyar dolar BTC girişi varken 3.48 milyar dolarlık çıkışlar mevcut. ETH tarafına baktığımızda girişler 4.57 milyar dolarken 4.7 milyar dolarlık çıkış hareketleriyle de dikkat çektiğini söyleyebiliriz.
Kripto Gündem

• Önde gelen türevler piyasası CME Group, yılın Temmuz ayında endüstri genelindeki işlem hacmindeki düşüşe karşı koyarak en yüksek aylık hacmini kaydetti. CME'nin Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki hacim, Nisan ayında belirlenen önceki rekoru aşarak 53.33 milyar dolarlık işlemi tamamladı. Hacim, Nisan ayının işlem hacmi olan 53.06 milyar dolardan hafif bir artışı temsil ediyor. 29 Temmuz itibarıyla CME'nin Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki açık pozisyonlar, gelirlerinin büyük kısmını oluşturan geleneksel işlem aktivitelerinde düşüş yaşayan birçok kripto para borsası sırasında 2.5 milyar doları buldu. Merkezi borsalardaki spot işlem hacimleri bu ay %16.4 artarak 575 milyar dolara çıktı, bu üç aydır görülen işlem hacimlerindeki ilk artış. Ancak işlem hacimleri tarihsel olarak düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor, CCData'nın Haziran 2023 Borsa İncelemesi'nde ayrıntılı olarak belirtildiği gibi 2019'un dördüncü çeyreğinden bu yana en düşük çeyreklik hacimleri kaydediyor.

• Ethereum tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemine öncülük eden stablecoin borsası Curve, "re-entrancy" hatası sebebiyle bir güvenlik ihlali yaşayarak 100 milyon doların üzerinde kripto paranın risk altına girmesine sebep olan bir saldırının hedefi oldu. Hata, Curve platformunun belirli yönlerinin işleyişi için hayati öneme sahip olan Vyper adlı programlama dilinde bulundu. Protokolün stablecoin havuzlarından birkaçı, hackerlar tarafından boşaltıldı. Vyper programlama dilini kullanan diğer projelerin aynı güvenlik açığına maruz kalma riski devam ediyor. Blockchain denetim firması BlockSec, toplam zararın 42 milyon doların üzerinde olabileceğini tahmin etti ancak saldırı sonucunda Curve'den ne kadar paranın çalındığı henüz belirsiz. Curve'un 232 farklı havuzu işletmesine rağmen, ekipten bir üye yalnızca Vyper sürümleri 0.2.15, 0.2.16 ve 0.3.0'ı kullanan havuzların hassas olduğunu belirtti. Bazı havuzlar, hackerların paraları çalmasını önlemeye çalışan beyaz şapkalı aktörler tarafından hacklendi.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.