Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

31 Ocak 2023 Bülten


Makro Bakış

ABD piyasaları haftaya satıcılı başladı. Bu hafta yapılacak ABD Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz toplantılarından güvercin mi yoksa şahin açıklamaların mı geleceği endişeleri ve bu sebeple yükselen ABD tahvil getirileri etkisinde risk iştahı azaldı. ABD tahvil getirileri düne göre hafif geri çekilse de yükseliş trendini koruyor. Ülke 2 yıllık tahvil getirileri %4.22 ve 10 yıllık tahvil getirileri ise %3.52 seviyesinden işlem görüyor. Satıcılı geçen seans sonrası Nasdaq %2.09, S&P500 %1.30 ve Dow Jones %0.77 oranında kayıplarla kapanış yaptı. Avrupa endekslerinde genel satış baskısına ek olarak İspanya’da ocak ayında yıllık enflasyonun beklenti olan %4.8 yerine çok üstünde %5.8 olarak açıklanması piyasalardaki ürkekliği artırdı ve genel olarak dün geri çekilmeler görüldü. Petrol tarafında ise Rus şirketlerinin batıdan gelen ucuz fiyatlara satmama emrinin Kremlin tarafından kaldırılmasıyla gevşeme gözlendi. Brent petrol, haber sonrası 85 dolar seviyesinin altına geri çekildi. Ons altın ise yükselen tahvil getirileri ve 102 seviyesinin üzerine çıkan dolar endeksi çerçevesinde değer kaybederek 1915 dolar seviyesinin altında alıcı buluyor.

Sabah saatlerinde Çin PMI verileri beklenti üstünde ekonomiksel büyümeye işaret ederek açıklanmasına rağmen Asya piyasaları dünkü küresel piyasalardaki satıcılı görünümü takip ediyor ve seans fiyatlamaları negatif yönde seyrediyor. Avrupa endeksleri salı gününe satıcılı bir başlangıç yaparken, vadeli işlemlere göre ABD endekslerinde de yatay bantta karışık bir görünüm mevcut.


Bugün Almanya enflasyon ve işsizlik verilerine ek olarak Avrupa Birliği 2022 yılı ekonomik büyüme verisi açıklanacak. ABD’de ise CB tüketici güveni ve Chicago PMI verileri takip edilecek.


Kripto Bakış

Geleneksel piyasalarda 1 Şubat tarihindeki FED toplantısı yaklaşırken, artan endişeler risk iştahını azalttı. Kripto piyasalar da dün benzer sebepli satış baskısı altında %2.72 oranında değer kaybederek 1.04 trilyon USD piyasa değerine geri çekildi. Bitcoin (BTC) 23.000 USD altına yeniden dönerken, Ethereum (ETH) da benzer hareketle 1.600 USD seviyesinin altına geri çekildi. Dünkü geri çekilmeden ayrışabilen coinler arasında BNB ve Dogecoin başı çekti. Dün kısa vadeli geri çekilme görülürken, zincir üstü metriklere göre 1000 BTC üstü tutan “balinalar” borsalara BTC girişleri, BTC çıkışlarına göre hızlı bir artış gösterdi. Bu genellikle kısa vadeli kâr alma sinyali olarak değerlendiriliyor. Kripto piyasalarındaki volatilitenin en azından yarın yapılacak olan FED faiz toplantısına kadar sürmesi bekleniyor.


Kripto Gündem

  • FT’nin haberine göre Twitter’ın ödeme özelliği ilk başta fiat paraları destekleyecek fakat sistemin sonradan kripto ödemelerini içerecek şekilde yapılması planlanıyor.
  • Ripple ile Karadağ yönetimi ülkenin dijital para projesini hayata geçirmek için iş birliğine gidiyor.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.