Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

31 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Perşembe gününde ABD piyasalarında yükseliş devam etti. Yerel banka hisselerindeki düşüşe rağmen teknoloji hisselerindeki yükselişler, çarşamba günü olduğu gibi endeksleri dün de yukarı taşıdı. Dün Nasdaq 100 %0.91, S&P 500 %0.57 ve Dow Jones %0.43 oranında yükseliş ile seans kapanışı gerçekleştirdi. ABD tahvil getirilerinde ise eski seviyelerine doğru toparlanma dün de devam etti. ABD 2 yıllık tahvil getirisi %4.10 seviyesini aşarak kapanış yaparken 10 yıllık tahvil getirisi ise %3.55 seviyelerinde sabit kaldı. Ons altın ise 1985 dolar civarındaki seyrine devam ediyor. Bugün açıklanacak olan enflasyon verisi öncesi dün önemli ekonomik veriler açıklandı. ABD’nin 4.çeyrekteki dönemsel büyümesi beklentinin biraz altında %2.6 olarak açıklandı. İşsizlik başvurularında da 196 bin beklentisine yakın şekilde 198 bin olarak açıklandı. ABD Hazine bakanı Yellen dünkü konuşmasında bankacılık regülasyonlarının yeniden ele alınarak bankacılık sistemindeki risklerin azaltılması gerektiğini söyledi. Bugün sabah saatlerinde açıklanan Çin’den üretim ve üretim dışı PMI verileri beklentinin üzerinde büyümeye işaret etti.

Perşembe gününde Japonya hariç Asya endekslerinde genel olarak alıcılı hava hâkim. Vadeli işlem piyasalarında ise Avrupa ve Amerika endekslerinde yatay- pozitif bir seyir bulunuyor.

Bugünün veri takvimi de oldukça yoğun olacak. ABD tarafında enflasyon öncülü olan kişisel harcama verileri, Michigan tüketici beklentileri FED’in gelecekteki adımlarının tahmini açısından yakından takip edilecek. Avrupa tarafında ECB başkanı Lagarde’ın konuşması, Avrupa Birliği şubat ayı enflasyonu da yatırımcıların odağında olan verileri arasında.


Kripto Bakış

Kripto varlıklarda makro ekonomik haberlerin beklendiği bir döneme girerken son 24 saatte yatay bantta inişli çıkışlı bir seyir vardı. Dün sabah 1.16 trilyon dolara ulaşan toplam kripto varlık piyasa değeri, bu sabaha geldiğimizde 1.13 trilyon dolara gerilemiş durumda. Bugün geleneksel piyasalarda olduğu gibi kripto piyasalarında da ABD’den gelecek olan kişisel harcama verilerinin takibi oldukça önemli olacak. FED tarafından dikkatle izlenen verilerde beklentilerin üzerinde artış, FED’i daha agresif bir politikaya yeniden sokabileceği beklentisini artırarak kripto fiyatlamalarında aşağı yönlü yeni bir baskı yaratabilir. Daha önce bahsettiğimiz kripto varlıklarda baskıcı regülasyon riski, dün ABD hazine bakanı Yellen’ın konuşmasında artmışa benziyor. Yellen, Si bankacılık risklerinden bahsettiği konuşmasında Kripto varlıklar, hedge fonları ve para piyasaları fonları gibi banka dışı kurumlara da daha güçlü regülasyon çağrısında bulundu.


Kripto Gündem

  • Cardano(ADA), cüzdan kullanıcılarına ethereum merkeziyetsiz app’lerine erişim sağlayan bir güncelleme üzerinde çalışıyor.
  • Arjantin havayolları Flybondi, uçak biletlerini NFT olarak Algorand ile beraber çıkarıyor.
  • Citi bank raporunda 2030 ‘a kadar gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonun piyasa değerinin 4-5 trilyon dolara çıkabileceğini ifade etti.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.