Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

30 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Cuma günü Çin endeksleri dışında genel olarak Asya piyasalarında perşembe günkü ABD kazançlarını takip eden alıcı bir hava vardı. Avrupa tarafında ise endekslerde pozitif-yatay başlangıçlar yaşanıp, satış baskısı gün içerisinde daha da artsa da alıcılı kapanışlar gerçekleştirdi. ABD piyasaları ise negatif bir görünüm ile başlangıç yaptı. ABD çekirdek kişisel harcamalar endeksi beklentiler doğrultusunda açıklansa da alt kırılımlarında tüketici harcamalarının yavaşlamaya başladığının görülmesi enflasyonun kontrol altına alındığına dair güveni artırdı. Veriler sonrası piyasalarda risk iştahı arttı. Seans sonunda Nasdaq %0.96, S&P500 %0.25 ve Dow Jones %0.08 artışlar ile kapanış yaptı.

Sabah saatlerinde 1 haftalık tatil sonrası işlemlere başlayan Çin endeksleri ve Asya endeksleri genel olarak satıcılı bir görünüme sahip. Vadeli işlemlere göre ise ABD ve Avrupa piyasaları yeni haftaya negatif bölgede giriş yaptı.

Bugün veri takvimi görece sakin geçecek. Almanya 4. çeyrek GSYİH verisi piyasaların takibinde olacak. Piyasalar, çarşamba günü yapılacak olan ABD Merkez Bankası (FED) FOMC toplantısına kilitlenmiş durumda.


Kripto Bakış

Ocak ayını bitirirken Bitcoin’in (BTC) madencilik zorluk seviyesi artmaya devam ediyor. Pazar günü zincir üstü metriklere göre ATH tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken hash rate oranları da artış gösterdi. Hafta sonunda tekrardan FOMO etkisine benzer alımlar gelmeye başladı. Ethereum’da (ETH) zincir üstü adreslerde aktif adres sayıları artarken bir yandan da deflasyonist ihraç devam ediyor ve yeni akıllı sözleşmelerde artış görülüyor. ETH, 12 haftanın en yüksek fiyat seviyesi olan 1660 USD bandına geldi ama 1700 USD direncini geçemedi. BTC’de korku ve açgözlülük endeksi %61 seviyesine ulaştı. Hemen hemen açgözlülük seviyesine ulaşan yatırımcıların bu hareketleri piyasa içinde bir düzeltme yapması anlamına gelir. Fakat bu ölçüm hızlı bir değişkenlik gösterdiği için dikkatli olmak gerekir. Önümüzdeki orta vadede kurumsalların daha fazla oyuna girmesi temel analiz tarafındaki haberlerle yüksek ihtimal. Eğer makro baskılanması gelmezse bu tarz durumlarla büyük boğa rallisine kadar uzun vadede mini boğalar görebiliriz. Solana (SOL) %7.78 artışla 24.56 USD’ye yükseldi ve hafta başından bugüne %17.9'luk bir büyüme kaydetti. SOL kısa bir süre önce, bu yılın 1. çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen blockchain odaklı cep telefonu Solana Saga için ön siparişleri açtığını duyurmuştu. Çarşamba günü Fractal NFT oyun sitesinin Polygon ağına genişlediğini açıklamasının ardından Polygon %3.85 artışla 0.99 USD’ye ulaştı. Cardano (ADA) %3.91 artışla 0.37 USD’ye yükseldi.Kripto Gündem

  • Bitcoin 2023 yılının ilk ayı içinde %43 artış yaptı.
  • ABD Başkanı Biden yönetiminden önümüzdeki aylarda kripto varlık yasal çerçeve geleceği açıklandı.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, ülke ekonomisinin resesyon riski altında olduğunu açıkladı.
  • Aptos, altcoin kategorisinde %135 oranla yükseliş kaydetti.
  • MINA protokol 24 saat içinde %29 değer kazandı.
  • Filipinler kripto varlık birimleri için yeni taslakta kurallar kapsamında daha fazla yetkilendirme istediğini açıkladı.
  • Güney Kore hükümeti kripto varlıklar için bir izleme sistemi getireceğini duyurdu
  • El Salvador, Bitcoin City projesi planlamalarını açıklamasının ardından LOOP tasarım ödüllerinde en prestijli tasarım ödülüne layık görüldü.
  • Justin Sun, büyük bir ülkenin yakın zamanda Tron (TRX) yasallaştıracağını ve ödeme sistemlerinde kullanılacağını açıkladı.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.