Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

30 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Çarşamba gününde ABD piyasalarında pozitif hava hâkimdi. Banka hisselerinde sert hareketler görülmezken teknoloji hisselerinde şirket bazlı yükselişlerle endekslerde genel olarak alımlar daha baskın oldu. Dün Nasdaq 100 %1.87, S&P 500 %1.42 ve Dow Jones %1.00 oranında yükselişle seans kapanışı gerçekleştirdi. Bankacılık krizinin etkileri azalırken ABD tahvil getirilerinde eski seviyelerine yükseliş ise dün de devam etti. ABD 2 yıllık tahvil getirisi %4.06 seviyesinden kapanış yaparken, 10 yıllık tahvil getirisi ise %3.55 seviyesinden kapandı. Ons altın ise 1985 dolar civarındaki seyrine devam ediyor. Dün açıklanan ABD şubat ayı bekleyen konut verileri beklenti olan daralma yerine aylık bazda %0.8 oranında arttı. Brent petrol ise daralma gösteren ABD petrol stokları ve Rusya’daki üretim düşüne rağmen bu haftaki Kuzey Irak kaynaklı hızlı yükselmenin getirdiği kâr satışlarıyla geri çekilerek bu sabah 77 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Perşembe gününde Japonya hariç Asya endekslerinde genel olarak alıcılı hava hâkim. Vadeli işlem piyasalarında ise Avrupa ve ABD endekslerinde pozitif bir seyir bulunuyor.

Bugünün veri takviminde kritik veriler mevcut. Almanya mart ayı enflasyonu sonrası ABD’den 2022 4. çeyrek GSYİH verisi ve işsizlik başvuruları açıklanacak. Akşam saatlerinde ABD Hazine Bakanı Yellen’ın konuşması da yatırımcıların odağında olacak.


Kripto Bakış

Kripto varlıklarda olası aşağı yönlü risklere rağmen risk iştahı devam ediyor. 1.16 trilyon dolara ulaşan toplam kripto varlık piyasa değeri, geleneksel piyasaların banka krizini geride bırakmaya başlamasıyla artan risk iştahıyla alıcı görünümünü koruyor. Ripple (XRP) yatırımcıları yaklaşan SEC kararını beklerken, davadan menkul kıymet kararı çıkmayacağı beklentisi fiyatlanmaya devam ediyor. 22 Mart’tan bu yana %57’den fazla artış gösteren coin için dün kâr satışları yaşansa da 0.54 USD seviyesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Kripto varlıklarda aşağı yönlü risklerin en büyüklerinden regülasyon kısmı için ise önemli bir gelişme yaşandı. SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Başkanı Gary Gensler, 18 Nisan’da yürüttüğü kripto politikalar konusunda Amerika Senatosu karşısında 18 Nisan’da ifade verecek. SEC, Ethereum (ETH) ve XRP dahil pek çok altcoine menkul kıymet olması iddiasıyla dava açmış durumda. SEC’nin sert tutumu ABD’li başka bir finansal otorite olan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile çelişiyor. CFTC, Ethereum gibi coinleri emtia dahilinde sınıflandırırken; SEC, Bitcoin (BTC) haricinde diğer tüm coinlerin menkul kıymet kabul edilip kendi yetki alanında denetlenmesini istiyor.


Kripto Gündem

  • SEC Başkanı Gary Gensler, kripto sektöründeki usulsüzlüklerin tespiti için ek olarak 2.4 milyar dolarlık ek bütçe istedi.
  • Fetch.ai protokolü merkeziyetsiz makine öğrenme yatırımı için 40 milyon dolar topladı.
  • ABD hazine bakanlığı yetkilisi, kriptonun Silicon Valley ve Signature banka batışlarında direkt bir etkisi olmadığını ifade etti.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.