Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

30 Kasım 2022 Bülten

MAKRO BAKIŞ

Salı günü, ABD endekslerinde bu haftaki veriler öncesi yön arayışı sürerken Apple öncüllüğünde teknoloji hisselerinde geri çekilme yaşandı. Yatırımcılar, Çin’deki karantinalar sebebiyle iphone üretimindeki yavaşlamadan endişe ediyor. Salı günü Nasdaq %0.73 ve S&P500 %0.16 oranında geri çekilerken Dow Jones endeksi yatay kapanış yaptı. Dün açıklanan Almanya Kasım ayı enflasyon oranı yıllık %10.0’a gerilerken ABD CB tüketici güveni 100.2 olarak beklentilerin üzerinde kaldı.

Bugün sabah saatlerinde piyasalarda karışık görünüm mevcut. Vadeli işlemlerde, Amerikan endekslerinde pozitif-yatay bir görünüm bulunurken Avrupa endekslerinin genel olarak genel olarak alıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları tarafında ise Çin Üretim PMI verisi sabah saatlerinde 48 olarak açıklanarak hem beklenti altında hem ekonomik daralmaya işaret etti. Asya piyasaları ise genel olarak Japonya endeksi hariç genel olarak hafif pozitif bir görünüme sahip.

Bugün piyasalara yeni yön tayinleri için yeni verileri gelecek. Avrupa tarafında Avrupa Birliği enflasyon ve Almanya İşsizlik değişim verileri yakından izlenmesine karşın yatırımcıların odak noktası Amerika tarafında gelecek verilerde olacak. FED başkanı Powell’ın konuşmasının piyasanın FED faiz artırım konusundaki belirsizliği bitirmesi beklenirken Fed’in artırımı hızında dikkat ettiği ekonomide yavaşlama olup olmadığını konusunda kritik veriler açıklanacak. ABD tarım dışı istihdam, GSYİH 3. Çeyrek büyüme, JOLT açık iş pozisyonları, bekleyen ev satışları ve petrol stok verlleri ile bugün veri gündemi oldukça yoğunKRİPTO BAKIŞ

Bitcoin ve Ethereum bu ay sonu kapanış verileriyle birlikte bir yönde kalmayı başarabilecek mi? Asıl soru Bitcoin madencilerinin maliyet sonrasında gelen BTC satışlarındaki yüksek artışın borsalardaki likiditeye nasıl yansıyacağı olabilir. Bir süredir kripto borç veren firmaların da likiditeyi korumak için bazı paritelerin mainnet üzerinde durdurulduğu haberleriyle karşılaşıyoruz. Bir yandan regülasyon taslakları hazırlana dursun asıl önceliği hangi konuda belirleyecekleri netleşmiş değil. Asya tarafındaki COVID-19 karantinaları geleneksel piyasalarda satış baskısında tutuyor. Buna rağmen direnen kripto fiyatlanmalarında Hold yapanlar bekleyişte ve dipten alım yapabilecek seviyelerde ufak alımları takip ediyoruz. Ethereum tarafında the merge sonrası geliştirmeler staking kısmı için devam ediyor. Fiyatlanmasını 1230 -1220 -1200 USD destek bölgeleri 4 saatlik teknik analizde belirleyici noktalar. Kısa vadeli yükseliş bugün ön planda duracak. Bitcoin (BTC) 16,670 USD fiyatlanması destek seviyeleri olabilir. BTC 16,898 USD bandında işlem görüyor.

Kripto Gündem

  • İsviçre Bankası olan Seba Bank Çin bölgesi Hong Kong’a ofis açtığını duyurdu. Seba Hong Kong, başlangıçta pazar araştırması ve danışmanlık hizmetlerine odaklanmayı planlıyor. 
  • Phantom cüzdanı multichain stratejisine geçeceğini açıkladı. Ethereum ve Polygon ağını destekleyecek.
  • Brezilya hükümeti kriptoları ödeme sistemleri için yasallaştıracağını duyurdu.
  • Karayipler'deki Dominika Topluluğu'nun salı günü kripto borsası Huobi Global, TronDAO ve DMC Labs ile ortaklaşa ulusal belirteci DMC'yi yayınladığı bildirildi. DMC dünyanın ilk ulusal kripto token’ı olarak geçtiği belirtildi.


YASAL UYARI


Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.