Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

30 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü beklenti dahilinde gelen işsizlik başvuruları verisi etkisinde enflasyonla mücadele konusunda optimist havanın geri gelmesiyle ABD tahvil getirilerinde geri çekilmeler yaşandı. Tahvil getirilerindeki geri çekilmenin hafta boyunca satış baskısı altında kalan teknoloji hisseleri için dip alımlarına alan bırakması sebebiyle dün ABD endekslerinde pozitif bir seans görüldü. Perşembe günü Nasdaq %2.54, S&P500 %1.75 ve Dow Jones %1.05 oranında kazançlarla günü kapadı. Avrupa endeksleri ise perşembe gününe Çin’deki artan COVID vakalarının ekonomik büyümeye etkisi sebebiyle başta negatif bir görünümle başlasa da ABD’deki keskin yükselişle beraber pozitifte kapandı.

Asya piyasaları bugün sabah saatlerinde dün ABD’deki kazançları takip ediyor ve pozitif bir görünüme sahip. Vadeli piyasalarda ABD piyasalarında satıcılı bir hava hâkimken, Avrupa endekslerinin ise güne negatif yönde başlaması bekleniyor.

Bugünün veri takviminin sakin geçmesi beklenirken, İngiltere’de yarım gün seans yapılacak.


Kripto Bakış

Aralık ayının son haftasına geldiğimizde Bitcoin (BTC) fiyatlanmasındaki potansiyel fiyat üzerindeki artan düşüşe etken makro ekonomik veriler olarak karşımızda duruyor. Ayı piyasası 2018 yılından daha uzun sürecek gibi gözüküyor. Fakat bu döngünün birikim bölgesindeki büyüklüğün temel noktalar olduğunu söylemeliyiz. Zincir üzeri metriklere baktığımızda STH (short term holders) maliyet esası LTH (long term holders) altına düştüğünde piyasanın dip yerlere geldiğini görebiliriz. Bu haftaki gündem maddelerinde kripto regülasyon haberlerinin yoğunluğu bir kenara BTC madenci firmalarının hava koşullarından dolayı tesisleri kapatması nedeniyle Hashrate oranlarındaki düşüş dikkat çekti. Bitcoin balina işlemlerinde ise bu durgunluk döneminde beklenenden daha düşük bir işlem hacmi dönüyor. Ethereum (ETH) 1.200 USD bandının aşağısına doğru çekilirken, BTC sabah saatlerinde 16.492 USD seviyesinde işlem görüyor. Solana (SOL) ise 8 USD bandına dün akşam saatlerinde inerken, en düşük fiyatlanmasından sonra yukarı yönlü düzeltme fiyatına gelerek 9.19 USD seviyesinde işlem görüyor. Uniswap, yakın zamanda yaptığı bir güncellemeyle, işlem hacmi ve benzersiz kullanıcı sayısı açısından yeni bir dönüm noktasına ulaştıklarını duyurdu. Ancak aylık hacmi ve TVL düşmeye devam etti. Bu faktörler nedeniyle balinaların tokena olan ilgisi de azaldı. Uniswap'in iyi performans gösteremediği bir başka alan da NFT sektörüydü. Dune Analytics tarafından sağlanan verilere göre, Uniswap ağındaki günlük NFT işlemlerinin sayısı son birkaç gün içinde önemli ölçüde azaldı. Ardından NFT hacmi de düştü. Geçen ay bu faktörler nedeniyle balinaların tokena olan ilgisi de azaldı. Buna rağmen Uniswap, DEX pazar payına hâkim olmaya devam etti ve genel DEX pazarının %56.8'ini ele geçirdi.


Kripto Gündem

  • Türkiye merkez bankası ilk dijital Türk Lirası CBDC testini tamamladı ve devamı 2023'te kapsamlı bir şekilde devamı geleceğini açıkladı.erkeziyetsiz kripto para takas likidite platformu Uniswap (UNI), 2022 yılı içinde 620 milyar dolar değerinde ticaret hacmine ulaşarak rekor kırdı.
  • BSC tarafından perşembe günü geç saatlerde yayınlanan bir basın açıklamasına göre, Bahama Menkul Kıymetler Komisyonu 12 Kasım itibarıyla değeri 3,5 milyar doları aşan FTX mevduatlarını gözaltına aldı.
  • FTX'in sahibi olduğu kripto para borsası #Liquid, müşteri fonlarını iade etme planının detaylarını paylaştı.
  • İflas eden kripto para borsası FTX'in kardeş ticaret şirketi olan Alameda Research'ün bir süredir pasif durumda olan kripto cüzdanları, yeniden aktifleştirildi.
  • BMW, Blockchain teknolojisini günlük operasyonlarına entegre etmeyi ve Tayland'daki müşterileri için bir blockchain sadakat programı oluşturmayı planlıyor.
  • Yatırım şirketi olan Paradigm, Blockchain şirketi Ripple ile Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) arasındaki davaya katılma talebini kabul etti.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.