Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

3 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Perşembe gününde ABD endekslerine ABD Merkez Bankası (FED) üyesi Bostic’in açıklamaları damga vurdu. Bostic’in daha agresif faiz artırımlarını desteklemediği ve yaz aylarında FED’in artırımları duraksatması ifadeleri ABD hisselerinde uzun zamandır süren düşüş sonrası yükselişlere imkân verdi. Dün Nasdaq %0.89, S&P 500 %0.76 ve Dow Jones %1.05 oranında kazançlarla kapanış yaptı. Bostic’in açıklamalarına rağmen dün gelen güçlü ekonomik veriler, tahvil getirilerindeki gevşemeyi kısıtlı tuttu. İşsizlik başvuruları beklenti altında 190 bin olarak açıklanırken, işçilik maliyeti verisi de beklenenin oldukça üstünde %3.2 oranında arttı. ABD tahvil getirileri ise dünkü olumlu havaya rağmen 10 yıllıkta %4 ve 2 yıllıkta %4.85 oranı üzerinde seyretmeye devam ediyor. Dün Avrupa tarafında da önemli verileri açıklandı. Avrupa Birliği (AB) enflasyonu beklentinin üzerinde yıllık bazda %8.5 olurken çekirdek enflasyon da aynı dönemde 5.6 oranında açıklandı.

Cuma günü Asya piyasaları ABD piyasalarını takip ederek alıcı bir görüme sahip. Vadeli işlemlerde ise Avrupa endekslerinde pozitif bir seyir bulunurken, ABD endekslerinde satıcılı bir hava hâkim.

Bugünün veri takviminde, İngiltere ve ABD hizmet PMI verileri yakından takip edilecek. FED FOMC üyeleri Bostic ve Bowman’ın bugünkü konuşmaları da yatırımcıların odağında olacak.


Kripto Bakış

Cuma gününde kripto varlıklarda gece saatlerinde Silvergate bankasının etkileri görüldü. Kripto bankasının yıllık bilanço raporunu yayınlamaması iş birliğinde olduğu diğer borsa ve oyuncuların arasında şüphe yarattı. Bu nedenle pek çok bankayla çalışan şirket, banka ile bağlantılarını kopardı. Bu kararların yarattığı olumsuz hava, dün ABD tahvil getirilerindeki gevşemenin getirdiği riskli varlık fiyatlamalarındaki yükseliş etkisini baskılayarak kripto varlıkların piyasa değerini aşağıya çekti. Toplam kripto piyasa değeri 1 triyon doların altına düşerek 989 milyar dolara geriledi. Kripto ekosisteminde bir başka olumsuz görünüm ise regülasyonların baskıcı şekilde kullanılmasının bir örneği olabilir. SEC’nin davası sonrasında Paxos’un Binance USD (BUSD) stabilcoini mintlemesinin yasaklanması ve bu yasaklarla bazı borsaların BUSD’u delist etmesi ile piyasa değeri 10 milyar doların altına geriledi.


Kripto Gündem

  • Moskova Kredi Bankası, Yuan üzerinden blockchain kullanılarak bir banka garanti mektubu verdi. Masterchain üzerinden yapılan işlem ile 100 milyon Yuan (144.600 dolar) banka kredisi verilerek bir ilk gerçekleştirildi.
  • Vitalik Buterin, Ethereum’un kullanıcı kolaylığı bakımından da geliştirilmesi gerektiğini açıkladı.
  • Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD hükümetinin kripto ile savaşmak yerine kriptoyu benimsemesi gerektiğine dair açıklama yaptı.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.