Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

29 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Salı gününde ABD piyasalarında negatif hava hâkimdi. Yükselen tahvil getirileri teknoloji hisselerine baskı uygularken, bankacılık hisselerinde toparlanma rallisinin dün bitmesiyle endeksleri yukarı taşıyacak risk iştahı salı günü yoktu. Dün Nasdaq 100 %0.49, S&P 500 %0.16 ve Dow Jones %0.12 oranında geri çekilmeyle kapanış yaptı. ABD 2 yıllık tahvil getirisi %4 seviyesini aşarken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise %3.55 üzerine kapandı. Yükselen tahvil getirileriyle altın 2.000 dolar seviyesi altına baskılanmaya devam ediyor. Avrupa endeksleri ise özellikle Credit Suisse bankasını satın alan UBS’in dünkü pozitif performansı etkisinde alıcı kapanışlar gerçekleştirdi.

Çarşamba günü Asya endekslerinde genel olarak alıcılı hava hâkim. Vadeli işlem piyasalarında ise Avrupa ve ABD endekslerinde pozitif bir seyir bulunuyor.

Bugünün veri takviminde ABD tarafından gelecek bekleyen konut satışları ve ham petrol rezerv verileri yatırımcılar tarafından takip edilecek.


Kripto Bakış

Kripto varlıklarda son 24 saatte CFTC davası haberi sonrasında gelen panik satışları dinmiş durumda. İnişli çıkışlı seyir sonrası Bitcoin (BTC) yeniden 28.000 USD seviyesini aştı. Zincir üstü metriklerde Binance CEO’su Zhao’ya açılan davaya rağmen borsalara giren net BTC miktarında değişme olmaması piyasa tarafından olumlu karşılandı. Ethereum (ETH) ve BNB’de alıcı hava ile sırasıyla 1.800 USD ve 315 USD eşiklerini aşmış durumda. Toplam kripto varlık ekosistem değeri de dün akşam saatinde gelen alımlar sonrası bu sabah saatlerinde 1.14 trilyon dolar değerini geçti. Son zamanlarda piyasadan pozitif ayrışan Ripple (XRP) ise seyrine devam ediyor. SEC davasının yakında XRP lehine sonlanacağına dair beklentinin artış göstermesiyle XRP 0.55 USD seviyesini aşmış durumda.


Kripto Gündem

  • Popüler “Y00ts” isimli NFT projesi daha önceden duyurduğu Solana ağından polygon ağına geçişi gerçekleştirdi.
  • Ethereum geliştiricileri stake edilen etherleri çekme özelliğini getirecek Shapella güncellemesi için çıkış tarihi olarak 12 Nisan’ı gösterdi.
  • ABD senatörü Elizabet Warren, dijital varlıklarda kara para aklama yasa tasarısını yeniden sundu. Tasarıda kişilerin kripto cüzdan tutmasının yasaklanması gibi pek çok sert önlem bulunuyor.
  • ABD’de görülen bir davada bZX adlı DAO protokolünü hacklenmesi yüzünden sorumlu ve ihmalkarlıkla suçlayan davacı haklı bulundu.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.