Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

29 Kasım 2022 Bülten

MAKRO BAKIŞ

Pazartesi gününde küresel piyasalar Çin’deki gösterilerin etkisinde satıcılı bir gün geçirdi. ABD endekslerinde Çin etkisine ek olarak FED üyelerinden gelen şahin açıklamalar satış baskısını artırdı. Fed üyesi Willams faiz artırımlarının şimdilik süreceğini belirtirken faizlerde düşüş için 2024 yılını işaret etti. FED üyesi Bullard’dan benzer açıklamalar geldi ve piyasaların yüksek faiz ihtimalinin piyasalar tarafından hafife alındığının altını çizdi. Hafta başında Nasdaq endeksi %1.43,S&P 500 %1.54 ve Dow jones endeksi ise %1.45 oranında geri çekildi. Avrupa endekslerinde de benzer şekilde satıcılı bir gün geçirirken Avrupa Merkez Bankası başkanı Lagarde’dan da faiz artırımlarının süreceğine dair açıklamalar gelirken enflasyon’un hala zirve yapmadığını belirtti.

Bugün sabah saatlerinde piyasalarda düne göre daha alıcılı görünüm mevcut. Vadeli işlemlerde, Amerikan endekslerinde pozitif-yatay bir görünüm bulunurken Avrupa endekslerinin genel olarak genel olarak yatay bantta bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları dünkü satıcılı ABD endekslerine rağmen Çin’den gelen emlak sektör teşvikleri ve karantinaların gevşetilebileceğine dair haberler ile yükseliş içerişinde

Bugün veri takviminde Almanya Kasım ayı öncül enflasyon verisi ve ABD CB tüketici güveni verileri yakından izlenecek.


KRİPTO BAKIŞ

Kripto ekosisteminde platform iflaslarıyla çalkantılar sürmesine rağmen kripto varlıklarında direnç devam ediyor. Dün küresel piyasalardaki Çin kaynaklı düşüşlere rağmen kripto varlıklar son 24 saatte toplam değerine 46 milyar dolar ekleyerek 834 milyar dolar değerine ulaştı. Sabah saatlerinde Asya endekslerindeki alıcılı hava ise özellikle BTC ve ETH tarafında alımları şimdilik destekliyor.


Bitcoin, dün 16,000 dolar dip seviyesinde karşılaştığı güçlü tepki alımları ile 16.450 dolar seviyesinin üzerine çıktı. 4 saatlik grafiğe baktığımızda 21 barlık hareketli ortalaması olan 16,417 seviyesi üzerinde kaldıkça alıcıları cesaretlendirmesi muhtemel. MACD indikatöründe ise negatif görünüme rağmen indikatörde dip seviyesinden pozitife dönüş sinyaller veriyor. Gün içerinde olumlu görünümün güçlenmesi için 16.550 ara direncinin üzerinde kapanışların yapılması kritik olacaktır. Bu seviyenin kırılması durumunda 16.685 direnç seviyesini hedefleyebilir. Olası geri çekilmelerde 16.417 aşağısından kalındıkça 16.150 ve 16.000 destek seviyelerine yeniden dönüşler ise olası görülüyor.


Ethereum tarafında BTC ile benzer tablo ile karşılaşmaktayız. Dün 1150 dolar dip seviyesinden gelen tepki alımları BTC’ye göre daha yumuşak olsa Gece saatlerinde gelen piyasalardaki alıcılı görünümle yeniden 1200 seviyesinin yukarısına kendisini atabildi. 1200 seviyesi üzerinde kalınabilmesi için ethereum için bugün oldukça önemli olacak. 1200 seviyesi, 4 saatlik grafikte hem 21 hem de 100 günlük hareketli ortalamasının kesişmesi ile bir pivot seviyesi olması olası. 4 saatlik grafikte RSI olumlu görünümünü sürdürürken MACD indikatöründe pozitif sinyale geçmesi ETH’nin seviyesini koruması halinde olası. Bugün için direnç seviyeleri 1220 ve 1240 seviyeleri olmasını bekliyoruz. Özellikle yeniden kısa vadeli yükseliş trendinin alt seviyesi olan 1240 yeniden alım tarafının güçlenmesi için oldukça kritik. Olası geri çekilmeler için ise 1200 destek seviyesinin altına geri çekilmelerde 1177 ve 1160 destek seviyeleri 4 saatlik grafikte destek konumunda.


Kripto Gündem

  • Kripto kredi platformu BlockFi iflas başvurusunda bulundu.
  • Cardano ağındaki akıllı kontrat sayısı yılbaşından bu yana %300 oranında büyürek 3,790 sayısına ulaştı.
  • Spor markaları ile çalışmalarıyla ünlü NFT start-up’ı Candy Digital, büyük bir işten çıkarma yapacağını açıkladı.
  • Fantom blockchain projesinin rezevleri açıklandı. Açıklamaya göre 450 milyon FTM, 100 milyon dolarlık stablecoin ve 100 milyon dolarlık başka kripto varlık yatırımarı bulunuyor. Proje maliyetinin yıllık 7 milyon dolar maliyeti bulurken gelirlerinin ise 10 milyon dolar üstünde olduğu açıklandı.
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, kripto borç alıp verme ve staking için potansiyel bir MICA II çerçeve regülasyonu için çağrıda bulundu.
  • Solana Compass adlı araştırma platformuna göre 48.6 milyon solana tokenı FTX’in tasfiyecilerinin elinde bulunuyor fakat tokenların dolaşımda olmadığını ve şu anda kitli olduğu da belirtildi.
  • Cardano ağının kurucusu Charles Hoskinson, Elon Musk’In Twitterı satın almasının 200 milyondan fazla yeni kişiyi kripto dünyasına katabileceğini belirtti.
  • Game7 adlı DAO fon 100 milyon dolar değerinde açık kaynak teknoloji hibesini web 3.0 start-uplarına sunacağını söyledi.
  • 14 Ocak 2023 tarihinde DOGE topluluğu tarafından ödenen DOGE-1 uydusu uzaya fırlatılacak.
  • AAVE, Ethereum ağında çalışan 17 token için borç verme işlemlerini kısa süreliğine durdurdu. Durdurmanın başarısız olan Curve fiyat manipülasyonu sonrası yeni “kötü” borç vermelerin engellenmesi için olduğu açıklamasında bulunuldu.


YASAL UYARI


Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.