Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

29 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Küresel endekslerdeki satış baskısı çarşamba günü de devam etti. Yatırımcıların 2023 yılında ekonomiye ilişkin negatif beklentileri ve Çin’deki COVID vakalarındaki hızlı yükseliş sebebiyle küresel piyasalarda satıcılı havayı artırıyor. Tesla hissesindeki keskin düşüş ise endeks üzerindeki ağırlığı sebebiyle ABD Nasdaq endeksindeki negatif görünümü ağırlaştıran bir başka sebep oldu. Perşembe günü Nasdaq endeksi %1.32, S&P 500 %1.20 ve Dow Jones %1.10 oranında geri çekildi. ABD tahvil getirilerinde son günlerde özellikle 10 yıllıklardaki yükseliş ise riskli varlık fiyatlamalarını aşağıya çekiyor.


Bugün sabah saatlerinde Asya piyasalarında Çin’deki COVID vakalarındaki artış sebebiyle negatif bir görünüm bulunuyor. Vadeli piyasalarda ABD piyasalarında karışık bir görünüm mevcut iken Avrupa endekslerinin satıcılı bir açılış yapması bekleniyor.

Bugünün veri takviminde ABD haftalık işsizlik başvuruları ve ham petrol stok verileri yakında izlenecek.


Kripto Bakış

Noel haftasının son günlerine yaklaşırken Bitcoin (BTC) fiyatlanmasında bazı sebepler ön plana çıkıyor. Risk iştahının azalmasında makro ekonomik şartların etkisi hissedilirken, zincir üzeri metrikleri incelediğimizde Bitcoin balina işlemlerinin sayısı Aralık 2020 yılından bu yana en düşük seviyelerinde. BTC'nin fiyatı ile 1 milyon doları aşan balina işlemleri arasında güçlü bir ilişki var. Bunun nedeni, balinaların birikimi veya dağıtımı arasındaki isteksizliğinin BTC'nin fiyatında tutarlı minimal bir düşüşe yol açabilmesidir. Bir başka cryptoquant zincir üstü verilere göre BTC’nin kısa vadeli çıktı kâr oranı zarara uğramak anlamına gelse elde tutmaktansa likiditeye öncelik verdiklerini gösteriyor. Bitcoin sabah saatlerinde yatay negatif seyrine devam ederken, 16.560 USD bandında işlem görmeye devam ediyor. Ethereum (ETH) ise 1.200 USD bandından aşağı bir geri çekilme yaşayarak 1.193 USD seviyelerinde. ETH’de destek noktası 1.186 USD olabilir. Solana (SOL) ise %11 değer kaybına uğradı. 29 Aralık sabah saatlerinde küresel kripto para piyasa kapitalizasyonu %1,55 düşüşle 794,72 milyar dolar değerinde. Dogecoin %4,5 düşüşle 0.07 USD’ye geriledi.


Kripto Gündem

  • Merkeziyetsiz kripto para takas likidite platformu Uniswap (UNI), 2022 yılı içinde 620 milyar dolar değerinde ticaret hacmine ulaşarak rekor kırdı.
  • Çin, regüle edilmiş ilk NFT platformunu 1 Ocak 2023'te piyasaya sürecek.
  • Microstrategy, 42,8 milyon dolar değerinde 2.395 adet BTC aldığını açıkladı.
  • Shiba Inu geliştiricisi Shytoshi Kusama, 2. katman Shibarium'un 2023'te piyasaya sürüleceğini tahmin ediyor.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.