Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

28 Şubat 2023 Bülten

Makro Bakış

Pazartesi günü ABD piyasalarında, geçtiğimiz hafta yaşanan geri çekilme sonrası tepki alımları yaşandı. ABD tahvil getirilerindeki zirve seviyesinden hafif gevşeme ve şirket bazlı gelişmelerde teknoloji hisselerinde tepki alımı yaratan faktörler arasındaydı. Dün Nasdaq %0.74, S&P 500 %0.31 ve Dow Jones %0.22 oranında kazançlarla seans sonu kapanış yaptı. Dün açıklanan verilerde ise ekonomide güçlü duruşun devam ettiği görüldü. Bekleyen konut satışları ocak ayında %8.1 artış ile beklentilerin oldukça üstünde gelirken, dayanaklı mal siparişleri %4.5 azalmasına karşın ulaşım araçlarının dahil edilmediği çekirdek mallar beklenti üstünde %0.7 oranında artt Makro Bakış ı.

Düne göre 2 ve 10 yıllık ABD tahvil getirileri hafif gevşemeyle sırasıyla %4.80 ve %3.93 seviyelerinde işlem görürken, bu durum sebebiyle dolar endeksi zayıflayarak 105 seviyesinin altına geriledi. Sabah saatlerinde ons altın ise hafif gevşeyen dolar ve tahvil getirileriyle 1820 dolar seviyesinin üstüne çıkabildi. Brent petrol yarın Çin’den gelecek olan PMI verisini beklerken, sabah saatlerinde 82 dolar seviyesinin hemen üstünde işlem görüyor. Asya tarafında ise gece saatlerinde Japonya verileri açıklandı. Ocak ayında sanayi üretimi %4.5 oranında azalırken, yıllık bazda perakende satışlar %6.3 oranında artış gösterdi.

Salı günü Asya tarafı karışık bir görünümdeyken, vadeli piyasalarda ise Avrupa endekslerinde yatay-negatif hava söz konusu. ABD endekslerinde ise genel olarak hafif alıcılı bir durum mevcut.

Bugün veri takviminde, ABD tarafından gelecek CB tüketici güveni verisi takip edilecek.


Kripto Bakış

Kripto ekosisteminde yeni haftada ABD Merkez Bankası (FED) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bazlı baskı devam ediyor. Global finans piyasalarındaki negatif havaya bağlı riskli varlık fiyatlamalarındaki düşüklük ve kripto özelinde SEC’nin kripto platformları üzerindeki baskısıyla stabilcoin ve diğer kripto ürünlerinin liste dışı kalması ayrıca G20 zirvesinde tartışılan çerçeve regülasyonun ne kadar yasaklayıcı olup olmayacağı konusundaki belirsizlik genel olarak kripto varlık fiyatlamalarının yukarı yönlü hareketlerini engelliyor. Sabah saatlerinde toplam kripto varlık piyasasının değeri 1.027 trilyon dolara ulaşarak düne hafif gerilemiş durumda.

Bitcoin (BTC) tarafında günlük grafikte teknik indikatörlerinde olumsuz hava sürerken, 23.319 USD, 22.800 USD ve 22.315 USD seviyelerini destek noktaları olarak beklemeye devam ediyoruz. Yukarı yönlü hareketlerde 23.900 USD ve 24.300 USD seviyeleri direnç olarak beklenebilir.

Ethereum (ETH) tarafında günlük indikatörlerinde alıcılı görünüm bulunmazken, ETH için 1.620 USD ve 1.588 USD seviyeleri destek seviyeleri olmaya devam edebilir. 1.650 USD, 1.685 USD ve 1.730 USD seviyelerinin direnç noktaları olması da beklenebilir.

Solana’ya (SOL) baktığımızda günlük grafiklerde 22.14 USD, 21.43 USD ve 20.76 USD seviyeleri destek konumunda bulunurken, alış hareketleri için direnç noktaları ise 23.65 USD, 24.23 USD ve 25.30 USD olmaya devam ediyor.

Ripple (XRP) ise günlük grafikte diğer majör coinler gibi teknik indiktörlerinde alıcı bir görünüm sunmuyor. 0.3689 USD - 0.3680 USD bölgesinde hem dip oluşumları hem de bollinger bandı alt seviyesi olmasıyla güçlü bir destek seviyesi bulunuyor. Bu seviyenin altında gerilemesi durumunda 0.3620 USD ve 0.3575 USD seviyeleri destek olarak beklenebilir. Alış hareketlerinin güçlenmesi durumunda 0.3813 USD ve 0.3850 USD – 0.3875 USD bölgesinin direnç konumunda olması beklenebilir.


Kripto Gündem

  • Solana Vakfı, Solana ağında 25 Şubat tarihindeki ağ probleminin sebebini bilmediklerini ve araştırdıklarını söyledi.
  • Ethereum’un stake edilen Etherleri çekmesini sağlayan Shangai adlı güncellemesi ikinci testten de başarıyla geçti.
  • ABD ve IMF, Hindistan’ın G20 buluşmasında sunduğu küresel kripto regülasyon işbirliği planını desteklediğini açıkladı.
  • Polygon Labs Başkanı Ryan Watts, oyun sektörünün Web3 adaptasyonu konusunda başı çekeceğini belirtti.
  • Yuga Labs’in bağlantılı olduğu Dookey Dash oyununa ait Sewer Pass adlı NFT 1000 Ethereum’a (1.6 milyon dolar) satıldı.
  • Bored Ape Yachy Club’ın sahibi Yuga Labs, yeni NFT koleksiyonun Bitcoin ağında çalışan Ordinals protokol üzerinden çıkacağını açıkladı. Koleksiyonun isminin Twelvefold olacağı ve 300 adet eser içereceği de kaydedildi.
  • ABD’li hisse ve kripto aracılık platformu Robinhood, SEC tarafından kripto listelemeleri, saklama ve operasyonlarını içeren konulardan ötürü mahkemeye çağrıldı.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.