Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

28 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Pazartesi günü ABD piyasalarında bankacılık hisselerindeki yükseliş endeksleri yukarı taşıdı. Batan Silicon Valley (SV) bankasının varlıklarının başka bankalar tarafından satın alınması haberi sonrası azalan sistemik risk endişeleriyle banka hisselerinde pozitif bir seyir vardı. ABD tahvil getirilerinde ise bankacılık hisseleri toparlanırken, yükseliş görüldü. ABD 2 yıllıklarda getiriler %3.95 ve 10 yıllıklarda getiriler %3.50 seviyesini aştı. Nasdaq 100 endeksi tahvil getirilerindeki artışın da etkisinde %0.74 oranında geri çekilirken, banka hisselerindeki yükseliş ile S&P 500 %0.16 ve Dow Jones %0.60 oranında artış göstererek kapanış gerçekleştirdi.

Salı günü Asya endekslerinde genel olarak alıcılı hava hâkim. Vadeli işlem piyasalarında ise Avrupa ve ABD endekslerinde pozitif bir seyir bulunuyor.

Bugünün veri takviminde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın konuşması yakından takip edilirken, ABD tarafından CB tüketici güveni ve FED governörü Barr’ın açıklamaları bulunuyor.


Kripto Bakış

Kripto varlıklarda pazartesi günü yaşanan gelişmelerle oluşan satış baskısı sürüyor. İlk olarak bankacılık krizindeki endişelerin, batan SV bankasının kredi ve mevduatlarının başka bankalar tarafından dün satın alması oldu. Azalan endişeler de ABD tahvil getirilerinde yükseliş getirerek hem teknoloji hisseleri hem de kripto varlıklarda aşağı yönlü ivmeyi artırdı. Fakat dün panik satışlarını meydana getiren gelişme Binance CEO’su Zhao’ya CFTC (ABD Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu) tarafından açılan dava oldu. CFTC, Zhao’nun izinsiz şekilde kripto varlıkların vadeli işlemlerini ABD’li tüketicilere sunduğu iddiasında bulundu. Bu gelişme sonrası Bitcoin (BTC) 26.541 USD, Ethereum (ETH) 1.687 USD ve BNB 305 USD dip seviyelerini test etti. Salı gününe geldiğimizde ise dip seviyelerden toparlanma yaşansa da baskı sürüyor.


Kripto Gündem

  • MicroStrategy, pazartesi günü 6.455 Bitcoin’i 150 milyon dolara alırken, Batan silvergate bankasına olan 205 milyon dolarlık kredisini de ödedi. MicroStrategy’nin dünkü alımla beraber portföyünde tuttuğu Bitcoin adedi 138.955’e ulaştı.
  • Dogecoin’e işlem hızını artıracak, kullanıcıların private key’lerini sözcüklerle belirleme ve QR desteği gibi pek çok özellik ve iyileştirme içeren bir güncelleme geliyor.
  • Polygon, Ethereum app’leri ile uyumlu Layer 2 ve zero knowledge çözümünü yayınladı.
  • Disney, metaverse ekibini işten çıkardı.
  • Twitter, Arbitrum’un resmi Twitter hesabını yanlışlıkla spam olarak belirlediğinden askıya aldı. Hata, birkaç saat sonra düzeltildi.
  • İngiltere, devlet destekli “NFT for Britain” adlı NFT projesini iptal etti.
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, bankalar eğer CBDC’leri kullanmaz ise kontrolü kaybedecekleri açıklamasında bulundu.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.