Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

28 Kasım 2022 Bülten

Makro Bakış

Geçtiğimiz cuma Şükran Günü tatili sebebiyle yarım gün süren seans sonrası ABD endeksleri karışık kapanışlar gerçekleştirdi. Nasdaq endeksi %0.70 gerilerken, S&P 500 endeksi yatay kapandı. Dow Jones endeksi ise %0.45 oranında yükseliş gerçekleştirdi. ABD piyasalarının kapalı olmasının etkisinde Avrupa endekslerinde de büyük hareketler gerçekleşmeyerek yatay banda yakın kapanışlar gerçekleşti.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda negatif bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde negatif bir görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin genel olarak negatif bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları ise Çin’deki COVID-19 karantinalarına karşı yapılan büyük gösteriler sebebiyle satıcılı bir görünüme sahip. Brent petrol, Çin’deki olayların talebi azaltması endişesiyle geri çekilerek 10 ayın en düşük seviyeleri olan 81 dolar seviyelerinde işlem görüyor.


Bugün veri takviminin sakin geçmesi bekleniyor. Bugün, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde ve üye Mccaul’un konuşmaları yatırımcıların odağında olacak


Kripto Bakış

Geçtiğimiz haftadan bu yana ABD’de Şükran Günü ve hafta boyunca nispeten sakin geçen birkaç günlük piyasa hareketlerinden sonra kripto paralar pazartesi gününe düşüşle başladı. Asya tarafındaki Çin COVID-19 karantina baskısı ve halkın isyanı sebebiyle endekslerde satıcılı bir görüntü hâkim. Buna paralel olarak Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatında geri çekilmeler gerçekleşti. Bitcoin %3’e yakın düşüşle 16.195 USD’ye gerilerken, Ethereum (ETH) % 2,9 oranında düşüşle 1.170 USD bandına geldi. Ripple (XRP) ise %4,65 düşüş kaydetti ve 0,38 USD seviyelerine geriledi. Hazırlanan regülasyonlara göre yatırımcıyı korumayan projelerin hazırlanan çerçeveden geçemeyeceği/geri döneceği ön görülüyor. Bununla birlikte kripto ekosistemi makro ekonomik şartların fiyatlanmalardaki korelasyonu bir kenara, kendi içindeki büyük okyanusun sınırlarını belirlemek üzere. Her ülke kıyısına ulaşan bu okyanus suları kripto için de maksimum fayda ile kullanılmak üzere tasarlanacak diyebiliriz. Kripto kışında olduğumuz bu süreçte hem merkezi borsalar hem de DeFi merkeziyetsiz borsalar bu süreçte yatırımcı güvenini koruyabilmesi için daha fazla güvenlik önlemiyle hareket etmeye devam edecek.


Kripto Gündem


  • Nijerya, dijital varlıklar ve kripto arasında ayrım istiyor. Yani CBDC, NFT, stablecoin ve kripto para birimleri üzerine tanımlamalar belirlenecek.
  • Avustralya fintech firması, yeni AUD stablecoini olan AUDE’yi piyasaya sürdü.
  • Belçika Hükümeti, Bitcoin ve Ethereum’u menkul kıymet olarak sınıflandırmadığını belirtti.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.