Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

28 Aralık 2022 Bülten


Makro Bakış

Yıl sonu yaklaşırken ABD endekslerindeki tahvil getirisi baskısı dün de devam etti. Özellikle 10 yıllık ABD tahvil getirilerinin %3.85’e ulaşması teknoloji ve diğer büyüme odaklı şirket hisselerindeki fiyatlamaları aşağı çekti. Salı günü Nasdaq %1.48 ve S&P 500 %0.41 oranında geri çekilirken, Dow Jones endeksi %0.11 artışla yatay bir kapanış yaptı. Dolar endeksi ise tahvil getirilerindeki artışa paralel olarak 104.20 seviyelerini test ediyor. Avrupa endeksleri de dün genel olarak Çin’deki gevşeyen önlemler etkisinde pozitif bir gün geçirdi.


Bugün sabah saatlerinde Asya piyasalarında dünkü Çin optimizmi sonrası daha karışık bir görünüm bulunuyor. Vadeli piyasalarda ABD piyasalarında alıcılı bir görünüm mevcut iken Avrupa endekslerinde karışık bir açılış yapması bekleniyor.


Bugünün veri takviminde kasım ayı tamamlanmamış konut satış verisi piyasaların takibinde olacak.


Kripto Bakış

Büyük döngüler yaşayan Bitcoin’de (BTC) ayı piyasası devam ederken, yaşanan dip noktaların ardından beklenen relief rallinin sürdürülebilir olması şimdilik pek olası durmuyor. Sene sonu geliyor olsa da henüz kripto kışı bitmiş değil. BTC, 16.653 USD bandında fiyatlanma gösterirken, dolar endeksine ters korelasyonu devam ediyor. Bugün biraz makro satış baskısı ön planda görünüyor. Hafta içerisinde beklediğimiz haftalık fiyatlanmalarındaki mum hareketi ayı yatırımcılarının ağır bastığını gösteriyor. Ethereum (ETH) ise aynı şekilde geçtiğimiz hafta daha pozitif fiyatlanma ile kapanış gerçekleştirmişti. BNB ise 48 saatlik düşüş sonrası sabah saatlerinde negatif piyasadan ayrışma göstererek pozitif fiyatlanmaya geçiyor. Altcoinler ise 2022 yılının en çok dip fiyatlanmalarını yaşayan kısım oldu. Toplam kripto piyasa değeri ise 759 milyar dolar değerinde hareket ediyor.


Kripto Gündem


  • Argo Blockchain, Helios madencilik tesisini Galaxy Digital'e satacağını açıkladı.
  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ripple davasında bazı dosyaların mühürlenmesi için yeniden başvuruda bulundu.
  • Ada ülkesi olan Palau, Wu Blockchain tarafından bildirildiği gibi, ülke için ulusal bir stablecoin geliştirmek üzere kripto teknoloji şirketi Ripple ile ortaklık kurdu.
  • Rusya’nın en büyük bankası Sber, altın rezervli yeni bir dijital varlık çıkardı.
  • Gizlilik tabanlı mail sağlayıcı Proton’un CEO’su, şirketinin Bitcoin tutma konusunda kararsız olduğunu Forbes dergisine yaptığı bir konuşmada belirtti.
  • Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, geliştirdikleri yeni cüzdan Lace için güvenlik testi olarak 1 milyon dolar değerinde ADA ödülü vereceğini açıkladı.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.