Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

27 Şubat 2023 Bülten

Makro Bakış

Geçtiğimiz cuma gününde piyasalar şahin ABD Merkez Bankası (FED) beklentileriyle sert düşüşler yaşarken, 2023 yılının en büyük düşüşünün yaşandığı hafta geride kaldı. Cuma günü Nasdaq %1.73, S&P 500 %1.05 ve Dow Jones %1.02 oranında kayıplarla kapanırken, ABD tahvil getirilerindeki yükseliş devam etti. ABD 2 yıllıklar %4.84 ve 10 yıllıklar %3.97 zirve seviyelerini test etti. Piyasalardaki bu negatif havayı enflasyonun kritik öncül işaretlerinden olan kişisel harcama verisinin, beklentilerin üstünde açıklanması tetikledi. Veri sonrası piyasalarda enflasyonun hâlen kontrol altına alınamaması sebebiyle FED’in faiz artırım ve yüksek faizli ortamı sürdürme konusunda daha şahin olacağına yönelik beklenti arttı. Bu beklentiler neticesinde dolar güç kazanmaya devam ediyor. Yeni haftada dolar 105 seviyesini aşarak son 2 ayın en yüksek seviyelerine doğru yükseliyor. Ons altın, güçlenen dolar ve tahvil getirileri karşısında baskı altında kalarak 1.815 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Hafta başında Asya piyasaları ABD’nin cuma günkü kayıplarını takip ederek negatif görünüme sahip. Vadeli piyasalarda ise Avrupa ve ABD endekslerinde genel olarak negatif tarafa daha baskın, karışık bir görünüm hâkim.

Bugün veri takviminde, ABD tarafından gelecek bekleyen konut satışları ve dayanıklı mal sipariş verileri takip edilecek.


Kripto Bakış

Kripto ekosisteminde FED etkisi sürmeye devam ediyor. ABD’deki güçlü ekonomik veri açıklamaları sonrası faiz artırımlarıyla beraber küresel likiditenin azalacağı endişeleri kripto varlıkların fiyatlamalarını baskılamaya devam ediyor. Kripto piyasasında toplam küresel varlıklar geçen hafta 1.1 trilyon dolar piyasa değerini görse de salı gününden itibaren geri çekiliyor. Hem FED hem de buna bağlı olarak dolar gücündeki yükseliş, bu hafta da önemli bir rol oynamaya devam edecek.

Bitcoin (BTC) tarafında günlük grafik indikatörlerine göre, yukarı yönlü güçlü bir görünüm bulunmuyor. MACD indikatöründe satış sinyali devam ederken, Stokastik RSI indikatörlerinde aşırı satım bölgesine yaklaşmasına rağmen alış sinyali henüz gözükmüyor. Olası geri çekilmelerde 21 günlük ortalaması olan 23.319 USD seviyesinin destek seviyesi olması beklenebilir. Bu seviye altında geri çekilmelerde de 22.800 USD ve 22.315 USD diğer destek seviyeleri olabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 23.900 USD ve 24.300 USD seviyelerinin direnç noktaları olması beklenebilir.

Ethereum (ETH) tarafına baktığımızda da BTC’de olduğu gibi günlük grafiğe göre indikatörlerinde olumsuz görünüm devam ediyor. ETH için 1.620 USD ve 1.588 USD seviyeleri destek seviyeleri olurken, 1.650 USD üzeri kapanışlar gerçekleştirilmesi durumunda 1.685 USD ve 1.730 USD seviyelerinin direnç noktaları olması beklenebilir.

Solana’ya (SOL) baktığımızda ise hafta sonu yaşanan teknik soruna rağmen genel piyasa ile beraber hareket etmeye devam ediyor. Günlük grafikte teknik indikatörlerinde alıcılı bir görünüm bulunmayan SOL için 22.14 USD, 21.43 USD ve 20.76 USD seviyeleri destek konumunda bulunurken, alış hareketleri için direnç noktaları işe şöyle 23.65 USD, 24.23 USD ve 25.30 USD.

Kripto Gündem

  • Solana ağı 25 Şubat tarihindeki ağ problemi sonrası yeniden online oldu.
  • IMF, kripto adaptasyonunun küresel para sistemini zayıflatma riskine karşı, üye ülkeleri koordineli bir yanıta ihtiyaç olduğunu duyurdu.
  • XRP geliştiricileri, diğer blok zincirleriyle uyumlu bir köprü için teklifte bulundu. Bu teklife göre diğer blockchainlerdeki tokenlar XRP ledger üzerindeki kilitlenebilecek.
  • Tezos ve Google iş birliğine gidiyor. Bu iş birliğine göre Google Cloud, Tezos ağında validatör rolünde olacak.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.