Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

27 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü ABD ekonomisine ışık tutan pek çok önemli veri açıklandı. 4. çeyrek büyüme verisine göre ABD ekonomisi %2.9 oranında büyüyerek beklenti olan %2.6 seviyesini aştı. Dün açıklanan çekirdek dayanıklı mal siparişleri, işsizlik başvuruları ve yeni konut satış verilerinin de beklentileri aşarak daha güçlü ekonomik görünüme işaret ederek piyasalardaki resesyon endişelerini azaltması endeksler tarafından pozitif karşılandı. 1 Şubat tarihindeki ABD Merkez Bankası (FED) faiz toplantısından 25 baz puan artış beklentisi devam ederken toplantı notlarından çıkacak açıklamalar FED’in enflasyonla mücadele için güçlü ekonomi sebebiyle daha fazla faiz artırımları veya yüksek faizlerin daha fazla sürdürülmesine ya da enflasyondaki düşüş sebebiyle daha güvercin bir politika izleyip izlemeyeceğine işaret edecek. Resesyon endişelerinin azalması ile perşembe günü Nasdaq %2.00, S&P 500 %1.10 ve Dow Jones %0.61 oranında kazançlarla kapanış yaptı. Avrupa endekslerinde de pozitif hava sürerek kapanışlar gerçekleşti.

Sabah saatlerinde tatil olan Çin endeksleri dışında genel olarak Asya piyasalarında dünkü ABD kazançlarını takip eden alıcı bir hava var. Vadeli işlemlere göre ise ABD piyasalarında negatif bir görünüm bulunurken Avrupa tarafında ise pozitif-yatay başlangıçlar yapılacağı görünüyor.

Bugün veri takviminde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın konuşması bulunurken ABD’den önemli veriler gelmeye devam edecek. FED’in enflasyon özelinde yakından takip ettiği kişisel harcama endeksi bugün açıklanacak. Diğer önemli veriler ise Michigan tüketici beklenti ve hissiyatı endeksleri ile aralık ayı 2. el konut satışları olacak.


Kripto Bakış

Haftanın son gününe geldiğimizde risk iştahındaki hafif geri çekilmeler kripto ekosistemindeki fiyatlanmaları düşürdü. Dün açıklanan ABD tarafındaki veriler sonrası 1 Şubat FOMC toplantısı beklentisinde FED’in faiz kararı artırması ve 2023 yılında 2. çeyrekte resesyon beklentileri Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ve diğer altcoinler üzerindeki fiyatlanmaları etkileyebilir. Solana (SOL) ve Ripple (XRP) ve özellikle DeFi tarafı bu beklenen durgunluk sürecinde birçok noktada düşüklüğe dirençli kalabilir. BTC’nin 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kalması önemli. Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu %0.14 artışla 1.05 trilyon USD’ye yükselirken, işlem hacmi %10 düşüşle 55.38 milyar USD’ye geriledi. Polygon ve Aptos yükselişlerde haftanın en iyi performanslarından birini gösterdi. Polygon (MATIC) blockchain analitik firması Arkham Intelligence'ın perşembe günü 2023'ün başlarında Polygon blockchaini desteklemeye başlayacağını açıklamasının ardından %13 artarak göze çarptı. BTC 1 haftada %9,21 yükselişte kalmayı başardı. ETH geri çekilme halinde 1.500 USD bandını destek alabilir.


Kripto Gündem

  • Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonundan Kristin Johnson, müşterilerini gelecekteki kriz riskini azaltacak şekilde korumak istiyor. Johnson, Kongre'ye komisyonun kripto gözetim yetkilerini genişletme çağrısında bulundu.
  • FTX'in Apple, Binance, Coinbase, Netflix, Southwest Airlines ve diğerlerine borcu olduğu açıklandı.
  • Argo Blockchain'in yatırımcıları, madenciyi ilk halka arzı sırasında doğru olmayan beyanlarda bulunmak ve önemli bilgileri atlamakla suçlayan bir toplu dava açtı.
  • Derecelendirme kuruluşu Moody's, stablecoinler için yeni bir puanlama sistemi üzerinde çalışmalara başladıklarını açıkladı.
  • Amazon’un NFT sektörüne girmeye hazırlandığını bildirildi. Anonim kaynaklara göre Amazon’un bir dijital varlık girişimi ve ilkbaharda da bir NFT girişimi başlatmayı planladığı iddia edildi. Kaynaklardan ikisi, şirketin NFT uygulamalarına ve blockchain tabanlı oyunlara odaklandığına dikkat çekti.

YASAL UYARI


Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.