Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

27 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Cuma gününde piyasalar ABD Merkez Bankası (FED) ve ABD Hazine Bakanı Yellen’dan önceki günlerde gelen güvercin mesajların etkisinde moral bulmaya çalışırken, bankacılık krizinin bu sefer Deutsche Bank’ta hissedilmesi kazançları kısıtladı. Deutsche Bank hisseleri belirgin bir tetikleyici olup, cuma günü %12’ye varan değer kayıpları yaşarken, kredi temerrüt swapları riskle oldukça arttı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın Avrupa’da bankacılık sistemini destekleyecekleri ve Deutsche Bank’ın kârlı bir banka olup endişelenecek bir şey olmadığını söylemesi sonrası piyasalarda güven artarak kayıplar bir nebze de olsa azaldı. Lagarde’ın desteğine rağmen Avrupa endeksleri cuma gününde %1’in üstünde kayıplarla haftayı tamamladı. ABD tarafında ise güvercin FED beklentisiyle tahvil getirileri 2 yıllıklarda %3.86 ve 10 yıllıklarda getiriler %3.40 seviyeleri altında seyrederek kapandı. Nasdaq 100 endeksi %0.30, S&P 500 %0.56 ve Dow Jones %0.41 oranında artışla kapanış yaptı.

Haftaya başlarken Asya endekslerinde karışık bir görünüm mevcut. Vadeli işlemlerde ise Avrupa ve ABD tarafında pozitif bir görünüm hâkim.

Bugünün veri takviminde Almanya’da IFO iş iklimi endeksi yatırımcıların takibinde olacak.


Kripto Bakış

Geleneksel piyasalarda bankacılık krizinin etkisinde bir haftaya daha giriyoruz. Kriz sebebiyle piyasada likiditeyi artıcı karar ve açıklamaların gelmesiyle hem azalan faiz ortamı hem de bir alternatif kaçış noktası olarak kripto varlıklarda pozitif ayrışmaların etkisini göremeye devam ediyoruz. Cuma günü borsalarda yaşanan yazılım kaynaklı spot işlemlerdeki kısa süreli durma sebebiyle Bitcoin (BTC) 27.043 USD ve Ethereum (ETH) 17.016 USD dip seviyelerini test etse de hafta sonu makro ekonomik şartların halen kripto varlıkları desteklemesiyle toparlanma gerçekleşti. Pazartesi günü kripto ekosistemi 1.12 trilyon doların üstünde piyasa değeri ile işlem görüyor. Bu hafta da bankacılık krizi kripto varlıklarda belirleyici gelişme olmaya devam ederken, regülasyonlar ise sürpriz bir faktör olarak hızlı fiyat gelişmelerine sebep olabilir. Ripple (XRP), SEC ile davasından olumlu haber çıkacağı beklentisiyle fiyatlanırken, Ethereum’a New York’ta açılan menkul kıymet davası ise proof of stake kullanılan diğer coin üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Ethereum davasında yeni gelişmeler beklenirken, bankacılık krizinde kripto ekosistemi hızlı değer kazansa da Bitcoin’in ekosistem içindeki payı (dominans) giderek artıyor. Bitcoin dominansı %47.7 seviyesine ulaşarak, Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.


Kripto Gündem

  • ABD borsası Nasdaq, müşterilerine kripto saklama hizmeti sunmak için finansal otoritelerden izin bekliyor. Kripto saklama hizmetlerinin bu yılın haziran ayında başlaması bekleniyor.
  • Mayıs ayında yapılacak G7 Zirvesi’nde bazı yetkililere göre kripto varlıklar için daha sıkı regülasyonlar tartışılıp hedeflenecek.
  • ABD New York savcıları, yakalanan Luna kurucusu Do Kwon için 8 ayrı dolandırıcılık suçlamasında bulundu.
  • Cardano kurucusu Charles Hoskinson, ABD hükümetinin son zamanlarındaki kripto karşıtı tutumuna karşı kripto endüstrisinin liderlerine birlik çağrısında bulundu.
  • Amazon dijital token alımı, NFT galerisi ve coin satış imkânı veren özellikler geliştiriyor.
  • Cuma günü büyük bir borsada yaşanan yazılım problemi sebebiyle spot işlemlerin kısa süreliğine durmasının ardından Bitcoin’de hızlı geri çekilmeler yaşandı.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.