Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

27 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Hafta başında Noel tatili sebebiyle haftaya sakin başlayan piyasalar, Çin’in yurt dışından gelen ziyaretçiler için karantina önemlerini 8 Ocak’ta kaldıracağı yönünde karar almasıyla bugün pozitif görünümde. Dolar endeksi bu haberle hafif gevşeyerek 104 seviyesinin altını test etmeye çalışırken, ons altın ise bu gevşeme ile 1810 dolar seviyesinin üstünde seyrediyor. Brent petrol, hem Çin’in karantina önlemlerinin gevşetilmesiyle artacak talep artışı hem de ABD’deki kar fırtınalarının üretimi azaltacağı beklentileriyle 85 dolar seviyesinin üstüne çıkarak yükselişini sürdürüyor.


Bugün sabah saatlerinde Asya piyasalarında pozitif bir görünüm bulunurken, vadeli piyasalarda Avrupa ve ABD piyasalarında alıcılı bir görünüm mevcut.


Bugünün veri takviminde sakinlik devam etmesine karşın İngiltere haricinde piyasalar Noel tatilinden bugün çıkmış olacak.


Kripto Bakış

Bitcoin (BTC), hafta başında sabah saatlerinde yatay pozitife geçti. Zincir üzeri metriklere baktığımızda Bitcoin son dönemlerdeki en düşük volatilitede hareket ediyor. Önümüzdeki aya kadar toparlanma fiyatlanmasına pek geçecek gibi görünmüyor. Buna Noel tatil süreci de dahil. Blockchain.com'a göre hash oranları 25 Aralık'ta 229 TH/s'ye (saniyede terahash) düştü. Bu, kasım başındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %16'lık bir düşüşü temsil ediyor. Kripto piyasası kapitalizasyonu şu anda 846 milyar dolarken; 2017 boğa piyasasından sonraki zirve seviyelere oldukça yakın diyebiliriz. Yüzde 72,5'lik düşüşle analizler doğrultusunda, piyasaların bu ayı döngüsü için dibe yakın olduğu konusunda piyasa ile hemfikir görüşteyiz. Bitcoin fiyatlanmasını 16.850 USD bandı üstünde tutabilirse 17.000 USD direnç noktasını yeniden test edebilir. 1.220 USD bandında hareket eden Ethereum (ETH) ise en kritik destek olan 1.200 USD bölgesini tutabilirse günlük mum hareketlerinde 1.220 USD direncini zorlamaya ve desteğe çevirmeye çalışabilir. Dolar endeksine ters hareket eden Bitcoin, gevşeme olursa dolar endeksinde yukarı harekete devam edebilir. Altcoinlerde ise öne çıkanlarda FET coin en çok yükselenler arasına girerken, ELF coin ise yükseliş ivmesini devam ettiriyor. Bir düzeltme fiyatına gelebilir.


Kripto Gündem


  • Blockchain tarayıcısı ve madencilik havuzu BTC.com pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu ayın başlarında saldırıya uğradığını ve yaklaşık 2,3 milyon USD değerinde kendi varlığını ve 700.000 USD tutarında müşteri varlığını kaybettiğini söyledi.
  • Bitcoin madencilik makineleri pazarı doldurmaya devam ederken, ASIC madencilerinin terahash başına fiyatı 2021'deki zirvesinden %80'den fazla düştü.
  • Ada ülkesi olan Palau, Wu Blockchain tarafından bildirildiği gibi, ülke için ulusal bir stablecoin geliştirmek üzere kripto teknoloji şirketi Ripple ile ortaklık kurdu.
  • Japonya, haziran ayında stablecoinler için yasal bir çerçeve oluşturan ilk büyük ülkelerden biri oldu. Altı ay sonra, Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) yabancı ihraç edilen stablecoinler üzerindeki yasağı kaldırmaya çalışırken, mevcut yasağı değiştirmek için çok önemli bir adım daha atıyor. Yerel haber ajansı Nikkei'nin haberine göre, yeni stabilcoin yönetmeliğinin 2023'te getirilmesi muhtemel.
  • Birçok ABD merkezli madenci ölümcül kar fırtınası nedeniyle tesislerini kapatmak zorunda kaldığından, Bitcoin ağ hashrate'i çarşamba günkü zirvesinden %38,8'den fazla düştü.
  • Katman 2 ölçeklendirme çözümü Polygon, 2022 yılı tamamlanırken kullanıcı etkinliğinde yeni bir milestone daha ekledi. Polygonscan'a göre, piyasa koşullarına rağmen Polygon toplam benzersiz adreslerde 200 milyonu aştı.
  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı, FTX'in yüksek profilli çöküşünün ardından kripto endüstrisine yönelik bir baskının yakın olduğunu söyledi.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.