Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

26 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Cuma günü ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon takibinde dikkat ettiği öncül verilerden bir tanesi olan ABD çekirdek kişisel harcama fiyat endeksi verisi öncesi pozitif bir görünüm mevcuttu. Veri beklentiler doğrultusunda gelirken, bir diğer önemli veri olan çekirdek dayanıklı mal siparişleri beklentileri aylık olarak beklentilerin hafif üzerinde açıklandı. Veri sonrası ABD ekonomisindeki dirençli durum sebebiyle ABD endekslerinde inişli çıkışlı bir seyir görüldü. Gün sonunda Nasdaq %0.27, S&P 500 %0.59 ve Dow Jones %0.53 oranında artışlar ile kapandı.


Bugün sabah saatlerinde Asya piyasalarında pozitif bir görünüm bulunurken, Avrupa ve ABD piyasaları Noel tatili sebebiyle kapalı.


Bugünün veri takvimi Noel tatili sebebiyle sakin geçecek.Kripto Bakış

Bitcoin (BTC), hafta başında sabah saatlerinde yatay pozitife geçti. Zincir üzeri metriklere baktığımızda Bitcoin son dönemlerdeki en düşük volatilitede hareket ediyor. Önümüzdeki aya kadar toparlanma fiyatlanmasına pek geçecek gibi görünmüyor. Buna Noel tatil süreci de dahil. Blockchain.com'a göre hash oranları 25 Aralık'ta 229 TH/s'ye (saniyede terahash) düştü. Bu, kasım başındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %16'lık bir düşüşü temsil ediyor. Kripto piyasası kapitalizasyonu şu anda 846 milyar dolarken; 2017 boğa piyasasından sonraki zirve seviyelere oldukça yakın diyebiliriz. Yüzde 72,5'lik düşüşle analizler doğrultusunda, piyasaların bu ayı döngüsü için dibe yakın olduğu konusunda piyasa ile hemfikir görüşteyiz. Bitcoin fiyatlanmasını 16.850 USD bandı üstünde tutabilirse 17.000 USD direnç noktasını yeniden test edebilir. 1.220 USD bandında hareket eden Ethereum (ETH) ise en kritik destek olan 1.200 USD bölgesini tutabilirse günlük mum hareketlerinde 1.220 USD direncini zorlamaya ve desteğe çevirmeye çalışabilir. Dolar endeksine ters hareket eden Bitcoin, gevşeme olursa dolar endeksinde yukarı harekete devam edebilir. Altcoinlerde ise öne çıkanlarda FET coin en çok yükselenler arasına girerken, ELF coin ise yükseliş ivmesini devam ettiriyor. Bir düzeltme fiyatına gelebilir.


Kripto Gündem


  • ABD Teksas eyaletinde yoğun kar fırtınası sebebiyle Bitcoin madenci firmaları, tesisleri geçici olarak kapatmak zorunda kaldı. Tesis kapanmadan hemen önceki seviyesinden %35 düşüş gerçekleşti.
  • Siber suç istihbarat firması Hudson Rock’ın bildirimi üzerine, 400 milyon Twitter kullanıcısının verilerinin kara borsada satıldığı iddia edildi. Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin, köpekbalığı tankı sunucusu Kevin O'Leary ve Mark Cuban özel iletişim bilgileri satıldığı iddia edilenler arasında yer alıyor.
  • JPMorgan, “Kripto çoğu büyük kurumsal yatırımcı için fiilen mevcut değil” açıklamasında bulundu ve henüz tam anlamıyla kurumsal yatırımcıların birçoğunun Bitcoin yatırımında olmadığını belirtti.
  • Paxos, FTX hack'i sırasında alınan 20 milyon dolar değerinde 11.184 Paxos Gold (PAXG) tokenı geri aldı.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.