Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

25 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Salı günü ABD endekslerinde karışık bir görünüm vardı. Dün gelen şirket kâr açıklamalarının önceki günlerdekine göre beklentilerin altında kalması ve ülke PMI verilerinin beklenti altında gelmesi endekslerdeki satış baskısını artırdı. Salı günü Nasdaq %0.22 ve S&P 500 %0.07 oranlarından geri çekilmeyle kapanış yaparken, Dow Jones endeksi %0.31 oranında yükseldi. Avrupa bölgesinde de satın alma müdürleri endeksi (PMI) verileri açıklandı. Ülkelerden açıklanan üretim PMI verileri genellikle hâlâ ekonomik daralmaya işaret ederken hizmet sektöründe ise uzun zamandır ilk kez büyümeye işaret etti. Avrupa endeksleri dün genel olarak dar bir bant içerisinde karışık kapanışlar gerçekleştirdi. Bugün ons altın düne göre hafif geri çekilmeyle 1.930 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Brent petrol ise OPEC’den bir yetkilinin şubat toplantısında herhangi kota değişikliği beklenmiyor açıklamasıyla yatay bir seyir göstererek 86 dolar civarında alıcı buluyor.

Sabah saatlerinde tatil olan Çin endeksleri dışında genel olarak Asya piyasalarında pozitif bir hava var. Vadeli işlemlerde ise Avrupa ve ABD piyasalarında satış baskısı olduğu görülüyor.

Bugün veri takviminin Alman IFO iş iklimi endeksi ve ABD ham petrol rezervleri verileri dışında sakin geçmesi bekleniyor.


Kripto Bakış

Piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) şubat ayı faiz kararında 25 bp artış bekliyor. S&P500 ve Bitcoin (BTC) korelasyonu tekrardan yukarı seviyelere çıkarken bu sabah itibarıyla kripto ekosistemindeki fiyatlamalar ve emtia tarafında altın düşüş gösterdi. Son 4 gün içinde Bitcoin fiyat performansını 23.000 USD bandına çıkarırken, düşen enflasyon ve hafif yavaşlayan makro verilerden pozitif etkilenme gösterdi. Tüm kripto piyasa değeri sabah saatlerinde değer kaybederken, beklenen boğa tuzağı sonrası düzeltme fiyatlanmalarına Ethereum (ETH) ve Bitcoin devam edecek. 2023 yılında durgun piyasayı işaret eden FED, kripto dünyasını etkilemeye devam ediyor. Bitcoin için yakın alımlar düşük seviyelerden gelirse eğer bir FOMO etkisi görebiliriz. Ethereum grafik fiyatlanmasında 1.500 USD direnç noktasını destek almaya çalışabilir. Hâlâ Ethereum 200 günlük hareketli ortalamanın (MA) üstünde görünüyor. Altcoinler üzerinde yine kısımlara ayrılıyor. GameFi token ve coinleri ön plana çıkarken şu an hepsi düzeltme fiyatları arasında kâr satışına maruz kalıyor. Stablecoinler üzerinde ise hâlâ yüksek hacme devam ediyor. Coinglass zincir üstü verilere göre Futures vadeli işlem açık pozisyonlarda son 24 saatte 226 milyon dolarlık tasviye işlemi gerçekleşmiş. Bunun %38’i Ethereum’da gerçekleşirken, %20’si Bitcoin’de gerçekleşmiş. Glassnode zincir üstü metriklerine göre kârdan kısa vadeli yatırımcı arzının yüzdesi %97 üzerinde gözüküyor. Bu da fırsatı değerlendirme noktasında olduklarını gösteriyor diyebiliriz.


Kripto Gündem

  • Avrupa Parlamentosu Komitesi, bankaların risklere karşı ellerindeki kripto varlıkları tamamen karşılamaya yetecek kadar sermaye tutmaları şartını getirecek düzenlemeyi onayladı.
  • Apple 2023 yılında VR yani sanal gerçeklik donamını piyasaya sürecek. 2021'de metaverse ve sanal gerçeklik etrafında yapılan konuşmalar, kripto para birimi alanında bile zirvedeydi.
  • Cardano (ADA) Djed stablecoin önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek. Algoritmik sistemde ADA, stablecoini çıkarmak için teminat olarak kullanacak.
  • Cointelegraph'ın ülkenin düzenleyici kurumu Finansal Hizmetler Ajansı'na (FSA) dayandırdığı habere göre Japonya, bu yılın haziran ayına kadar yerli yatırımcıların denizaşırı ihraç edilen belirli stablecoinleri alıp satmasına izin verecek düzenlemeler getirmeyi planlıyor.
  • Bitcoin madencilik ve barındırma şirketi Blockstream, madencilik faaliyetlerini genişletmek için çıktığı yatırım turunda 125 milyon dolar topladı.
  • Suudi Arabistan Merkez Bankası, blockchain tabanlı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) test programını başlattı.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.