Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

25 Kasım 2022 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü ABD endekslerinin tatil olması sebebiyle sakin bir görünüm mevcuttu. FED, FOMC tutanaklarındaki beklenenden daha güvercin açıklamaların etkisinde Amerikan tahvil getirilerinde gevşemeler yaşanırken dolar endeksi ise 106 seviyesinin altında seyrediyor. Dün Avrupa tarafında Alman IFO iş iklimi endeksi verisi beklentilerden iyi açıklanırken Avrupa merkez bankası tutanakları da dün yayınlandı. Tutanaklarda faiz artış konusunda kararlılığın altı çizilirken resesyon tehlikesi de sık sık bahsedildi. Cuma günü sabah saatlerinde ise Almanya GSYİH verileri açıklandı. Ülke 3. Çeyrekte %0.4 büyürken yıllık baz büyüme %1.2 oldu.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda karışık bir görünüm mevcut. Vadeli işlemlerde, bugün yarım gün işlem yapılacak Amerikan endekslerinde yatay bir görünüm bulunurken Avrupa endekslerinin genel olarak karışık bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları ise Çin’deki COVID vakalarındaki artışın ekonomiksel etkileriyle baskı altında genel olarak satıcılı bit görünüme sahip.


Bugün veri takvimi sakin geçecek Amerika’da şükran günü sebebiyle piyasalar yarım gün seans yapacak.


Kripto Bakış

Kripto dünyasında domino etkisi gibi gelen olayların pozitif havayı çabuk dağıttığını görüyoruz. Endekslerin korelasyonu gün ve gün değişkenlik gösterirken Bitcoin üzerinde günlük alım satım işlemlerindeki teknik formasyonlar volatil hareketler sebebiyle tamamlanması uzun sürüyor. Hafta sonuna doğru gelen yatay negatif görünüm ile işlem hacmi düşüklüğü biraz daha yatırımcıların bekleyişte olduğunu gösteriyor. Bitcoin (BTC) 16,450 USD bandı üzerinde sabah saatlerinde işlem gördü. Ethereum (ETH) psikolojik direnç noktası 1200 USD bandının hemen altında işlem görmeye devam ediyor. Solana ciddi bir baskıya maruz kaldıktan sonra toparlanma fiyatlanmasını sürdürmekte pek başarılı olamıyor. Hala birçok alıcının dikkatini çekecek olan kilit ilgi bölgesinin altında işlem görüyor. Sabah saatlerinde Solana (SOL) 14,23 USD. Apecoin ise bir güncelleme yayınladı ama coğrafi açıdan birçok yerde engellendi. Güncelleme yalnızca web sitesinin açık tabanlı bir Ethereum akıllı sözleşme ile etkileşim için olduğunu ve DeFi platformları gibi taraflarca birkaç ara yüzün hazırlandığını belirtti.


Kripto Gündem


  • Ledger kripto wallet hizmeti Birleşik KrallIk'ta ve Avrupa bölgesinde bir debit card entegresi çıkaracağını duyurdu. Ledger'in Crypto Life (CL) kartı, kullanıcıların Ledger Live yardımcı uygulaması aracılığıyla Ledger donanım cüzdanları ve kart hesapları arasında kripto taşımasına olanak tanıyacak.
  • Japonya 3 büyük mega bankayla işbirliği içimde merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarını test etmeye başlayacağını duyurdu.
  • IMF, kripto endüstrisi için Afrika bölgesinde daha fazla regülasyon çerçevesi olması gerektiğine dikkat çekti.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.