Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

24 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

ABD endekslerinde pazartesi günü de şirket kazanç açıklamaları ve teknoloji sektöründeki toplu işten çıkarmaların etkisi devam etti. Dün Nasdaq %2.18, S&P 500 %1.19 ve Dow Jones %0.76 oranında kazançlarla kapandı. ABD tahvil getirilerinde ise hafif yukarı yönlü artışlar yaşandı. Getiri oranları, 10 yıllık tahvillerde %3.50 ve 2 yıllık tahvillerde %4.20 üzerine çıktı. Gelecek haftaki ABD Merkez Bankası (FED) faiz toplantısı öncesi 25 baz puan artırım beklentisi artarken dolar endeksi 102 seviyesinin altında seyrediyor. Ons altın ise değer kaybeden dolar karşısında güç kazanarak bugün 1940 dolar civarında alıcı buluyor.

Bugün sabah saatlerinde Asya tarafında alıcılı görünüm devam ediyor. Vadeli piyasalarda ABD endekslerinde yatay bir görünüm bulunurken Avrupa endekslerinin ise alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

Bugün veri takviminde Avrupa ülkeleri ve ABD’den gelecek olan hizmet ve üretim PMI endeksleri takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın bugün de konuşma yapması bekleniyor. Çin piyasaları bugün de kapalı olmaya devam edecek.


Kripto Bakış

Makro ekonomik verilerin dışında ABD tarafındaki gelen kazanç raporlarının toparlanma sinyalleri kripto ekosistemindeki düzeltmelerin yukarı yönlü hareket etmesini sağladı. Risk iştahında hâlâ Bitcoin (BTC) için 20.000 USD seviyesi alım yönünü destekleyici bölge olarak yerini koruyor. Haftanın en iyi performansını 2021 Şubattan bu yana bu hafta itibariyle gösteren Bitcoin (BTC) boğa rallisi mi yoksa boğa tuzağımı sorusunu sorduruyor. Düşen enflasyon verilerinin etkisinde risk sermayedarlarının ilgisi ve teknoloji sektöründen gelen haberlerin etkisi, tüm kripto ekosistemindeki projelere ilginin artmasına sebep oldu. Bu sene düzenlemelerden sonra öngörü tahmini olarak söyleyebiliriz ki yapay zekâ (AI), DeFi sektörü ve metaverse gözlere çarpacak. CoinGecko verilerine göre, küresel kripto piyasası değeri 8 Kasım'dan bu yana ilk kez 15 Ocak'ta 1 trilyon USD aştı. Bitcoin'in 409 milyar dolarlık piyasa değeri şu anda %39.86'sını oluştururken, Ethereum (ETH) toplam piyasa değerinin %18.5'ini oluşturuyor. Bu mini toparlanmalar önceki döngülere bakıldığında Bitcoin’in büyük boğa öncesi hareketlerinden meydana geliyor. Bugün yükselişte ön plana çıkanlarda T(Threshold) ve CHZ dikkat çekiyor.


Kripto Gündem

  • Ethereum gelişticileri, yeni gelecek güncelleme “Shangai” için ana ağın kopyası olan shadow fork üzerinde testlere başladı.
  • XRP ağında çek özelliği gelişti. Yeni güncelleme sonrasında çek karşılığını rezerve etme daha kolaylaştı.
  • İsviçre Bankası Cite Gestion, hisselerini tokenize eden ilk banka oldu.
  • Porsche firmasının NFT koleksiyonunda taban fiyat 3 ETH’den 0.88 ETH’ye çekildi.
  • İflas açıklayan kripto kredi firması Blockfi, Bitcoin madenci makinaları teminatlı 160 milyon dolarlık borcu satışa çıkardı.
  • Vitalik Buterin, Ethereum ağında gizliliğin artırılması için “gizli” adres teklifinde bulundu. Bu sistem ile her Ethereum cüzdanı kriptografik olarak gizlenmiş gizli adresler yaratabilecek ve bu adreslerden fon çekimi için harcama anahtarına ihtiyaç duyulacak.
  • ABD’nin ilk nükleer güç ile çalışan Bitcoin madencilik merkezi açıldı. Tesis Susquehanna Nükleer santraline direkt olarak bağlı.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.