Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

24 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Perşembe gününde piyasalar ABD Hazine Bakanı Yellen’ın yaptığı konuşmada çarşamba günü yaptığı yorumlardan geri adım atarak bankacılık sistemini korumak için gerekli adım atacağını söylemesi ile moral buldu. Perşembe günü gerileyen ABD tahvil getirileri etkisinde Nasdaq 100 %1.29 oranında yükselirken, S&P500 %0.30 ve Dow Jones %0.23 oranında artışlarla kapanış yaptı. ABD tahvil getirileri ise çarşamba günü geri çekildiği seviyelerden seyrine devam ediyor. 2 yıllıklarda getiriler %3.90 ve 10 yıllıklarda getiriler %3.45 seviyeleri altında işlem görüyor.

Cuma gününde Asya endekslerinde negatif bir görünüm bulunurken, vadeli işlemlerde Avrupa endekslerinde karışık bir hava hâkim. ABD tarafında ise pozitif bir görünüm mevcut.

Bugünün veri takviminde Avrupa ve ABD tarafından gelecek olan hizmet ve üretim PMI verileri takip edilecek. ABD dayanıklı mal sipariş verileri ve ABD Merkez Bankası (FED) FOMC üyesi Bullard’ın konuşması da günün önemli gelişmeleri arasında olacak.


Kripto Bakış

Kripto ekosisteminde özellikle Bitcoin (BTC) tarafındaki alım devam ediyor. Dün 27.817 USD dip seviyesini görmesi sonrası hızlı toparlanan BTC, 28.000 USD seviyesi üzerinde kalmayı başardı. Piyasalarda FED açıklamaları ve bankacılık krizinin etkileri sindirilirken, ABD tahvil getirilerindeki geri çekilme kripto varlıklara yükseliş alanı sunmaya devam ediyor. Özellikle dün ABD Hazine Bakanı Yellen’ın geri adım atarak bankalar konusunda güven verici konuşmaları piyasada risk iştahını artırdı.


Kripto Gündem

  • Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon Karadağ’da yakalandı.
  • Dappradar raporuna göre, Metaverse alanındaki NFT satışlarında 2023 yılının ilk çeyreğinde toplam 311 milyon dolarlık hacim gerçekleşti.
  • Bitcoin madencilik zorluğu %7.56 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.