Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

24 Kasım 2022 Bülten

Makro Bakış


ABD piyasaları dün FED toplantı tutanaklarının açıklanmasıyla pozitif bir görünüm yakaladı. FOMC toplantı tutanaklarında ekonomide yavaşlamayı gösteren verilerin devam etmesi halinde büyük faiz artırımlarının “yakında” sona ereceği ifadeleri yer aldı. Piyasalar tarafından güvercin olarak görülen tutanaklar sonrası ABD tahvil getirilerinde hafif bir gevşeme görülürken dolar endeksi de 106 seviyesinin aşağısına geriledi. Dün tutanakların faizler konusunda daha güvercin bir tablo sunması sonrası ABD endekslerinde de özellikle teknoloji ve büyüme odaklı şirketlerdeki yükselişin liderliğinden pozitif kapanışlar gerçekleştirdi. Dün Nasdaq %0.97, S&P 500 %0.59 ve Dow Jones endeksi %0.28 oranında kazançlar ile kapanış yaptı.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda hafif alıcılı bir görünüm mevcut. Vadeli işlemlerde, bugün tatil olan Amerikan endekslerinde pozitif - yatay bir seyir izlerken Avrupa endekslerinin genel olarak alıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları ise Çin’deki rekor COVID vakaları ile ülke endekslerinde satıcılı bir görünüm sürerken diğer Asya ülkelerinde güvercin FED etkisi ile yükselişte.


Bugün veri takviminde ABD piyasalarının şükran günü sebebiyle tatil olması sebebiyle veriler Avrupa’dan gelecek. Almanya IFO iklimi endeksi verisi yatırımcıların takibinde olurken odak bugün de Avrupa Merkez Bankası tarafından gelecek toplantı tutanaklarında olacak. Tutanaklarla birlikte merkez bankası üyelerinin açıklamaları da bugün yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilecek. Türkiye tarafında ise TCMB bugün faiz için toplanacak. Toplantından piyasa beklentisi faizin tek haneye indirilerek %9’a ulaşılması.


Kripto Bakış


Piyasaların FOMC tutanaklarının güvercin bakış açısının etkileri görüldü. Piyasanın olumlu havası kripto ekosistemine de yansıması sonrası sabah saatlerinde alıcılı görüntü dikkat çekiyor. Fakat kripto para platformlarındaki zincirleme iflas gelişmeleri ve ABD tarafında soruşturmaların başlaması ile korku hakimiyetini hala sürdürüyor.. 16,559 USD seviyelerinde işlem gören Bitcoin’de hacim düşüklüğünde boğa yatırımcıları öne çıkıyor. Bu aralar kurumsal yatırımcı ve balinalar tarafında alımlar gerçekleşmese de birçok kurumsal firma yatırım ve iş birliğine devam ediyor. Rapora göre Google’ın sahibi Alphabet 2021 Eylül ayından 2022 Haziran ayına kadar yaptığı yatırım blockchain üzerinde 1.506 milyar (1.5B USD) dolar olduğu açıklandı. Piyasa üzerinde düne oranla yükseliş gerçekleşerek kripto piyasa değeri 787 milyara ulaştı. Ethereum bu sabah saatlerinde Bitcoin’i takip ederek %4’e yakın yükseldi ve 1200 USD kritik direnç bölgesinde kendini test ediyor. Zincir üzeri metriklere göre 24 saat içinde en çok DeFi üzerinde işlem gerçekleşirken stablecoinler üzerinde ise %95 işlem hacmi yapıldı.


Kripto Gündem


  • Quant Network, UST adlı bir firma ile tokenizasyon servislerin sermaye piyasalarına taşımak için iş birliğine gittiğini açıkladı.
  • 2014 yılında hacklenen Mt. Gox platform ait olan cüzdandan 10.000 BTC transferi yapıldı. Transferin ne amaçla yapıldığı şu anda bilinmiyor.
  • Bitcoin madencilik şirketi Scientific Post 3. Çeyrekte 400 milyon dolardan fazla zarar açıkladı.
  • AAVE network üzerinden ödünç aldığı Curve tokenlar üzerinden short pozisyon alıp fiyat manipülasyonu yapmaya çalışan Mango market hacker adlı kişinin bu planı başarısız oldu.
  • Ethereum ağında stake edilen Etherleri geri çekmeye yarayan Shangai güncellemesi devnet ağında test ediliyor


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.