Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

23 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Cuma günü Asya tarafında Çin’deki açılmanın etkisi devam ederek alıcılı görünüm korundu. Çin Merkez Bankası en düşük kredi faiz oranında değişiklik yapmadı. Sabah saatlerinde açıklanan aralık ayı İngiltere perakende satışları beklentilerden daha fazla daralmaya işaret etti fakat İngiltere dahil tüm Avrupa endekslerinde cuma günü sınırlı şekilde pozitif bir seyir vardı. ABD tahvil getirilerinde ise hızlı yükseliş haftanın son gününde göze çarpanlar arasındaydı. 10 yıllık tahvil getirisi %3.45 seviyesini aştı. Seans öncesi vadeli işlemlerde ABD endekslerinde karışık bir görünüm vardı ancak sonrasında kâr beklentilerinin, beklenti üstü gelen kazanç açıklamaları ve teknoloji sektöründeki toplu işten çıkarmaların etkisinde artmasıyla alıcı hava baskın oldu. Cuma günü Nasdaq %2.86, S&P 500 %1.89 ve Dow Jones %1.00 oranında kazançlar ile kapandı. ABD piyasalarında bu hafta borç tavan limiti gündem olmaya devam edecek. Ülkenin borç alma limit olan 31.4 trilyon dolar, geçtiğimiz perşembe günü dolmuştu. Limitin artırılması için Temsilciler Meclisi’nden çoğunluk oyu gerekse de şu anda Demokrat ve Cumhuriyetçiler arasındaki tartışmalardan dolayı kilitlenme bulunuyor.

Bugün sabah saatlerinde Asya tarafında cuma günkü ABD piyasalarındaki kazancı takip eden alıcılı görünüm mevcut. Vadeli piyasalarda ise ABD ve Avrupa endekslerinde hafif satıcılı bir hava hâkim.

Bugün veri takviminde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Çin piyasaları ise bugün ve haftanın diğer günlerinde tatil olacak.


Kripto Bakış

Hafta başı itibarıyla kripto ekosisteminde geçtiğimiz hafta S&P500 korelasyonu tekrardan artış göstererek hafta sonu fiyatlanmasında yukarı yönlü hareket mumları oluştu. Bitcoin (BTC) tekrardan 22.700 USD bandı üstüne çıkarken Ethereum (ETH) ise 1.700 USD direnç bölgelerine doğru hareket ediyor. Bitcoin’in bugünkü fiyat artışında makro tarafındaki risk alma iştahının etkilerinden kısa ömürlü yararlanıyor diyebiliriz. Yani Bitcoin boğa tuzağı argümanını destekleyici dalgalanma yaşıyor. 2023 yılında makro ekonomik durgunluğun gidişatında Bitcoin bununla nasıl başa çıkacağını hep birlikte önümüzdeki faiz kararlarıyla takip edeceğiz. Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi şu anda 100 üzerinden 50 seviyesinde ve nötr noktada. Ethereum’da 1.680 USD direnç 1.500 USD ana destek seviyesinde bugün altcoinlerde GameFi token’ı olan Axie Infinity (AXS) 24 saatlik yükselişiyle dikkat çekiyor. AXS %45 yükselişine devam ediyor. Arkasından GMT %18 üstü yükselişte. Bu hafta başının dikkat çekenleri GameFi projeleri oldu. Geçtiğimiz hafta Solana (SOL) ve Aptos, MANA, yükselişleriyle dikkat çekmişti.


Kripto Gündem

  • JPMorgan JPM, yatırımcıların hisse satması ve kâr alması gerektiğini açıkladı.
  • Kâr amacı gütmeyen kuruluş – Stellar Development Foundation – ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) yeni bir danışma komitesine katıldığını duyurdu. Firmanın açıklamasına göre SDF, CFTC tarafından denetlenen beş aktif danışma komitesinden biri olan Küresel Piyasalar Danışma Komitesinde (GMAC) kripto odaklı dört kuruluştan biri olacak. Stellar blok zincirinin arkasındaki firma, J.P. Morgan, Goldman Sachs ve BlackRock gibi geleneksel finans oyuncularının temsilcilerine katılacak.
  • Geçtiğimiz haftadan bu yana NFT işlem hacimlerinde Ethereum ağı birinci sırada ve Solana ağı ise 2. sırada yerini korumaya devam etti. 3. sırada ise Polygon var.
  • Chainlink, Twitter üzerinden Proof of Rezerv açıklaması yaptı.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.