Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

23 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Çarşamba günü özellikle bankacılık krizi sonrası daha da çok ilgiyle beklenen ABD Merkez Bankası (FED) faiz toplantısı gerçekleşti. Toplantıdan beklenti doğrultusunda 25 baz puan artış gelirken, daha sonra yapılan basın toplantısında FED Başkanı Powell’ın beklenenden daha şahin açıklamaları piyasalarda satıcılı hava yarattı. Powell, %2 enflasyon hedefine bağlı kaldıklarını yinelerken, FED üyelerinin bu yıl faiz indirimi öngörmediklerini söyledi. Powell ayrıca, verilere bağlı olarak bir seferlik faiz artımı daha yapılabileceğini belirtirken, faiz artırımlarını durdurmayı değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi. Powell bankacılık krizi için ise “Bankacılık sisteminde yaşanan gelişmelerin hane halkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarına yol açacağını ve bunun da ekonomik sonuçları etkileyeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Powell’ın ifadeleri endekslerde satış baskısı yaratsa da ABD Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamaları bu baskıyı daha da artırdı. Yellen, banka mevduatlarının hepsine kapsamlı bir sigortalamayı düşünmediklerini söyledi. ABD endekslerinde hem Powell’ın hem de Yellen’ın açıklamaları ile hızlı bir geri çekilme yaşandı. Çarşamba günü Nasdaq 100 %1.37, S&P 500 %1.65 ve Dow Jones %1.63 oranında kayıplarla kapanış yaptı. ABD tahvil getirileri dünkü inişli çıkışlı seyri sonrası FED faizlerinde duraksama beklentisiyle gevşerken, 2 yıllıklarda getiriler %3.91 ve 10 yıllıklarda getiriler %3.45 seviyelerinden işlem görüyor.

Perşembe gününde Asya endekslerinde karışık bir görünüm bulunurken, karışık görünüm vadeli işlemlerde Avrupa endekslerinde de sürüyor. Vadeli piyasalarda ise ABD tarafında alıcılı bir görünüm hâkim.

Bugünün veri takviminde İngiltere Merkez Bankası’nın 25 baz puan artış beklenen faiz toplantısı gerçekleşecek. ABD tarafında ise işsizlik başvuruları ve yeni konut satış verileri takip edilecek.


Kripto Bakış

Kripto ekosistemi dünkü FED toplantısında beklendiğini bulamadı. Toplantıdan beklentiler doğrultusundan 25 baz puan artış çıkmasına rağmen Powell’dan bankacılık krizi sebebiyle oluşan güvercin açıklama beklentisi gerçekleşmedi. Powell, enflasyon ile mücadele konusunda kararlı olduklarını vurgularken, faiz indirimi düşünmediklerine işaret etti. Powell’ın açıklamaları, bankacılık krizi sebebiyle merkez bankalarının piyasaya daha fazla likidite sağlayıp oldukça güvercin bir patika izleyecekleri beklentisiyle son haftalarda oldukça pozitif ayrışan kripto varlıkları aşağı çekti. ABD’den dün akşam gelen bir başka sürpriz gelişme ise ABD Finansal Otoritesi SEC’nin Tron vakfının kurucusu Justin Sun’a Tron ve Bittorent tokenlarının menkul kıymet olup bunu izinsiz halka arz yaptığı ve sahte hacim işlemleri yaparak piyasa manipülasyonu yaptığı iddialarıyla soruşturma açması oldu. Bu haber sonrası Tron 0.056 USD dip seviyesini test ederken Bitcoin (BTC) ise 26.688 USD seviyesine geri çekildi. Bu sabah saatlerinde ise kripto ekosisteminde dün gördüğü dip seviyelerden toparlanma görüyoruz. Dünkü FED toplantısından beklenildiği kadar güvercin açıklamalar gelmese de bir faiz artırımı sonrası faiz artırımlarının duraklatılabileceği ifadeleriyle gevşeyen ABD tahvil getirileri ve dolar endeksi, kripto varlıklarda toparlanma için bugün alan bırakıyor. Dünkü beklenmedik geri çekilme sonrası vadeli işlemlerde likidite olan 260 milyon dolardan fazla kontrat ise yatırımcıların pozisyon kapatmasına zorladığından dip alımlarını da güçlendirmiş olduğu gözüküyor.


Kripto Gündem

  • SEC, ABD’de merkezi olan borsalara yeni soruşturmalar açacaklarını söyledi.
  • Avalanche’ın X ve C ağlarında transfer işlemlerinde sorunlar yaşandı. C ağı 1 saat kapalı kalırken, bazı X ağındaki nodelardaki sorun sürüyor.
  • Ünlü YouTuber Jake Paul’a SEC kripto varlıklara yaşa dışı reklam yaptığı gerekçesiyle dava açtı.
  • ABD Texas Senatörü Ted Cruz, FED’in CBDC’leri kullanmasını yasaklayan bir yasa tasarısı sundu.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.