Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

23 Kasım 2022 Bülten

Makro Bakış

Salı günü ABD endeksleri enerji ve perakende hisselerindeki artışlarla yükselişe geçti. Enerji sektörü, OPEC‘in arzda kesinti olabileceği haberleriyle yükselirken, perakende sektörü de beklenti üstünde gelen bilanço açıklamalarıyla yukarı taşındı. Salı günü, ABD borsalarından Nasdaq %1.48, S&P 500 %1.36 ve Dow Jones endeksi %1.18 oranında kazançlarla kapanış yaptı. ABD Merkez Bankası (FED) üyesi Mester ise dün yaptığı açıklamada faiz artırımlarının bitmesi için enflasyon konusunda daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söyledi.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda hafif alıcı bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endeksleri yatay bir seyir izlerken, Avrupa endekslerinin genel olarak karışık bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasalarında ise genel olarak alıcılı bir görünüm mevcut.


Bugün veri takvimi oldukça kalabalık. Avrupa tarafında Almanya ve İngiltere üretim PMI, İngiltere hizmet PMI verileri yakından izlenecek. ABD tarafına geldiğimizde ise bugün açıklanacak dayanıklı mal siparişleri, yeni konut satış ve işsizlik başvuruları verileri ekonomide soğuma gerçekleşip gerçekleşmediği açısından FED tarafından yakından takip edildiğinden piyasaların da odağında olmaya devam edecek. Ayrıca bugün tüm gözler FED FOMC tutanaklarında olacak. Tutanaklardaki FED’in enflasyon konusunda görüş ve aksiyonlarında bir değişim olup olmayacağına dair sinyaller piyasaya yön verecek gelişmeler olacak. Günün diğer önemli verileri ise ABD petrol stok verileri ve Michigan tüketici güven endeksi olacak.


Kripto Bakış


Bugün FOMC tutanakları yayınlanacak ve piyasa için bir kez daha faiz kararlarına ilişkin ipuçları aranacak. Kritik bir hafta ortasında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tepki alımları içerisine girmiş gibi gözükse de birçok yatırımcı hâlâ zarar tarafında hareketsiz kalıyor. Zincir üstü metriklere bakıldığında alım hacimlerinin büyük bir kısmının Bitcoin üzerinde olduğunu görüyoruz. Son 48 saat içinde volatilite yaşamayan fiyatlanmalarda short pozisyonlar öne çıkmıştı. Fakat bu sabah itibarıyla coinglass zincir üstü verilere göre short tasfiyeleri gerçekleşirken, long pozisyonlar artış gösterdi. Ethereum 1.070 USD seviyelerine geri çekilme gerçekleştirdikten sonra 1.150 USD üzerinde toparlanmaya geçti. ETH beklenen 1.200 USD ve 1.220 USD bandını test edebilir. Bitcoin ise yine boğa yatırımcılarının etkisinde hareket ederken, 15.470 USD seviyelerinde dip oluşumuna geldikten sonra 16.000 direnç noktasını geçerek, 16.500 USD seviyelerinde düzeltmede kalmaya çalışıyor.


Kripto Gündem


  • El Salvador milletvekilleri dijital varlıkların çıkarılmasına ilişkin düzenlemeyi değerlendirecek.
  • Kripto pazarındaki daralmayı fırsata çeviren madencilik firması Applied Digital, yeni bağımsız bir fon başlatacağını söyledi ve fonun 100 milyon dolar değerinde olacağı belirtti.
  • The Block tarafından görüntülenen bir müşteri e-postasına göre, kripto kredi kuruluşu BlockFi müşteri kredilerini askıya aldı.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.