Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

23 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü piyasalarda ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler şahin ABD Merkez Bankası (FED) korkusunu yeniden artırdı. ABD 3. çeyrek GSYİH %3.2 olarak açıklanarak beklentilerin üzerinde kalırken, işsizlik başvuruları da azalarak benzer şekilde güçlenmeye işaret etti. FED’in yüksek faiz politikasını sürdüreceği beklentisiyle dün büyüme odaklı teknoloji hisselerinde hızlı geri çekilmeler yaşanırken, Nasdaq endeksi %2.49 oranında geri çekildi. Perşembe günü S&P500 %1.45, Dow Jones ise %1.05 oranında düşüş ile kapanış yaptı. Avrupa tarafında da İngiltere GSYİH beklenti altında açıklandı ve 3. çeyrekte yıllık bazda %1.9 oranında büyürken, çeyreksel bazda ülke %0.3 oranında daraldı. Ons altın, diğer güvenli liman olan ABD tahvillerdeki getiri artışlarının etkisinde 1.820 dolardan 1800 dolar seviyelerine geri çekildi.

Bugün sabah saatlerinde Asya piyasalarında dünkü ABD piyasalarındaki geri çekilmeleri takip etmesi sebebiyle genel olarak satıcılı bir görünüm hâkim olurken; vadeli işlemlerde, ABD piyasalarında ve Avrupa endekslerinde de pozitif bir görünüm mevcut.

Bugünün veri takviminde ABD’den gelecek olan veriler takip edilecek. FED’in enflasyon takibinde dikkat ettiği öncül verilerden bir tanesi olan ABD çekirdek kişisel harcama fiyat endeksi yayınlanacak. Bir diğer önemli veri ise çekirdek dayanıklı mal siparişleri olacak. Michigan tüketici güven ve yeni konut satış verileri ise piyasaların radarında olacak.


Kripto Bakış

Hafta kapanışına geldiğimizde ABD tarafından açıklanan işsizlik başvuruları beklentilerin altında geldi. GSYİH beklenti üstü açıklandı. Bu gelişmeler FED’in şahin bakış açısına doğru yönelme ihtimalini güçlendirdi. Piyasaların negatif global endekslerin dışında kripto varlıklara ‘by the dip’ alımlarının yansımaları ön plana çıktı. Dün teknik tarafta Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için piyasadan ayrışacağını belirten vurgular yapmıştık. Bunun akabinde hâlâ kripto ekosistemi fiyatlanmanın en yüksek seviyesinden %74 aşağıda. Buradaki konsolidasyon fiyatlanmasında bir süre kalacak gibi gözüküyor. Ayı yatırımcıları ve boğa yatırımcıları başa baş hareket ederken, işlem hacimleri alım yönü ve yatay pozitifte kalmaya çalışacak. Hafta sonu majör coinlerimiz Bitcoin ve Ethereum daha sabit kalmaya çalışırken, altcoinlerde yine aradan ayrışanları görebiliriz. Sektördeki görülmemiş zorluklara rağmen mevcut ayı piyasasında önümüzdeki süreçte Bitcoin için akümülasyon yani birikim sürecinin uzun vade içinde devam edeceğini söyleyebiliriz. Bitcoin 17.000 USD direncine yakın hareket ediyor. Eğer bu bölgeyi test edip geri dönmezse 17.210 USD seviyesine gelebilir. Fakat hâlâ 16.850 USD bandında kritik ve psikolojik seviyede hareket ediyor. Ethereum'un şu anki fiyatı, 24 saatlik 5.5 milyar dolarlık işlem hacmiyle 1.222 USD seviyesinde. Destek seviyesi 1.220 USD bandı olacaktır. Glassnode zincir üzeri verilere göre kasım ayından bu yana borsalarda BTC arzında düşüş olsa da self-custody eğilimi gelecek yatırımı için koruma hareketi olabilir. Fonların merkezi borsalardan çekilme halinin mali gözetim ve şeffaflık konusunda kısmı rezervlerin global şirketler tarafından net bir şekilde açıklanmıyor olmasına bağlayan kişi sayısı artıyor.Kripto Gündem

  • Kurumsal araştırma şirketi Delphi Digital'in analizine göre Solana, NFT'ler için iki numaralı ekosistem haline geldi. Cryptoslam verilerine göre 30 günlük satış hacmi metriği 50 milyon doları aştı. ImmutableX, Cardano, Polygon, Flow ve BNB Chain gibi diğer NFT ağlarını geride bıraktı.
  • BNB Chain’in adres sayısı 22 Aralık’ta Ethereum'u aştı. Tetherscan'a göre, Ethereum şu anda 217 milyondan fazla benzersiz adrese sahip. Buna karşılık, BNB Chain, BscScan'e göre 233 milyondan fazla benzersiz adrese sahip. Bu, BNB zincirinin bu metrik tarafından değerlendirildiği gibi Ethereum'dan daha büyük olduğu anlamına geliyor.
  • Yeniden yapılanma aşamasında olan Huobi, bugün yaptığı açıklamada “Huobi Visa Card”ı piyasaya sürme planlarını duyurdu.
  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), denetim firmalarının kripto para şirketleri için yaptığı çalışmaların incelemesini artırdığı bildirildi. Kripto para platformlarının müşterilerin fonlarını karşılamak için yeterli varlığa sahip olduğunu gösteren rezerv kanıtlar konusunda endişe duyuluyor.
  • XRP şirketi Dubai’de bulunan en ünlü emlak şirketi MAG ile anlaşma yaparak ödeme aracı şeklinde kullanımı sunacağını açıkladı.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.