Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

22 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Salı gününde piyasalara güven yeniden geldi. ABD Hazine Bakanı Yellen’ın dün yaptığı hem bankacılık sistemindeki durumun "istikrar kazandığını” hem de küçük bankaları korumak için “müdahaleye hazır olduğunu” söylediği konuşması sonrası ABD banka hisselerinde hızlı yükseliş gösterirken, piyasada endişeler de bir nebze dindi. Nasdaq 100 endeksi %1.42, S&P 500 %1.30 ve Dow Jones %0.98 oranında kazançlarla seans sonunda kapanış yaptı. Bankacılık krizinde endişelerin azalmasıyla ABD tahvil getirileri toparlanmaya dün de devam etti. 2 yıllık getiri %4.10 ve 10 yıllık getiri %3.55 seviyelerinin üzerine çıktı. Avrupa tarafında da Credit Suisse Bankası’nın UBS tarafından satın alınma haberinin pozitif etkisi sürmeye devam ederken, Avrupa endekslerinde alıcılı taraf daha baskındı. Dün açıklanan şubat ayı ABD 2. el konut satış verisinin ise beklentilerin oldukça üzerinde, aylık bazda %14.5 oranında arttığı açıklandı.

Çarşamba günü Asya piyasalarında alıcılı görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde ise Avrupa tarafında yükseliş hâkim iken, ABD endekslerinde ABD Merkez Bankası (FED) öncesi yatay bantta daha karışık bir hava var.

Bugünün veri takviminde tüm gözler FED’in faiz kararının üzerinde olacak. Bankacılık krizi sonrası piyasalar FED’den faiz artırımlarını yıl içinde yavaşlatmasını hatta yıl sonuna kadar faiz indirimlerine gitmesini bekliyor. Bugünkü toplantıda piyasa beklentisi 25 baz puan olurken, 50 baz puan beklentisi son haftaki gelişmelerle raftan kalkmış durumda. Yatırımcılar faiz kararından sonra FED’den gelecek açıklamalara kitlenecek. Özellikle gelecek toplantılardaki faiz adımlarının piyasa beklentisiyle uyum gösterip göstermeyeceği kritik olacak.


Kripto Bakış

Kripto ekosistemi de bugün diğer finansal piyasalar gibi akşam saatlerinde yapılacak FED faiz toplantısına odaklanacak. Son haftalarda banka krizleri sonrası merkez bankalarının müdahale için hem piyasada likidite artırıcı adımlar atması hem de FED’in faiz artımlarının kısıtlanacağı beklentileri özellikle Bitcoin (BTC) tarafında olumlu karşılanmıştı. Bugünkü FED toplantısında piyasada oluşan beklentinin karşılanıp karşılanmayacağı kripto varlıklardaki yükselişin korunması ve devamı için oldukça önemli bir eşik olacak. Bugünkü toplantıdan 25 baz puan artış ve sonrasında güvercin açıklamalar bekleniyor. Bu beklentinin dışında gelişmeler yaşanması durumunda piyasada volatilite oldukça artabilir. Son 24 saatte kripto ekosisteminde yükseliş, geleneksel piyasalarda bankacılık krizinin dinmesiyle toparlanan tahvil getirilerine rağmen, hem FED konusundaki optimizm hem de artan risk iştahıyla devam etti. Yükselişe katkı sağlayan önemli bir başka gelişme ise Ripple’ın (XRP) menkul kıymet olup olmadığına dair ABD Finansal Otoritesi SEC ile davasından olumlu sonuç çıkacağına dair beklentilerin artması oldu. Salı günü XRP 0.49400 USD ile zirve seviyesini test etti.


Kripto Gündem

  • Japon elektronik firması Fujitsu, kripto alanını da kapsayan finansal servisler için marka başvurusu yaptı.
  • Ripple Labs (XRP), İngiltere’de bir yardım derneğiyle yardım toplama konusunda iş birliğine gidiyor.
  • Sony, Playstation’da kullanılmak için NFT ile alakalı patent başvurularında bulundu.
  • ABD’de Beyaz Saray tarafından yayınlanan ekonomik raporda kripto varlıklara da değinildi. Raporda, kripto ekosistemindeki yaşanılan krizler ve sorunlar belirtildi.
  • ABD Vergi Dairesi IRS, yayınladığı dokümanda NFT’lerin vergilendirilirken koleksiyon gibi kabul edileceğini belirtti.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.