Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

22 Kasım 2022 Bülten


Makro Bakış


ABD piyasalarında hafta başında Çin etkisi baş rol oynadı. Çin’deki yeni COVID-19 vakası artışları sonrası karantina uygulamasının sürmesi ve ekonomide daralmanın devam edeceği endişeleri oldukça arttı. Bu endişeler, petrol tarafında hızlı geri çekilmelere yol açarken, ABD enerji hisselerinde de düşüşlere sebep oldu. Çin etkisi ve daha önceki resesyon endişelerinin artışı ABD endekslerinde de geri çekilmelere sebep oldu. Pazartesi günü, Nasdaq %0.13, S&P 500 %0.39 ve Dow Jones endeksi %1.09 oranında düşüş ile kapanışlar gerçekleştirdi. ABD Merkez Bankası (FED) bölge başkanları Daly ve Mester’dan ise aralık ayı için güvercin açıklamalar geldi. İki üye de aralık ayında faiz artırımlarının daha küçük olması temennisinde bulundu fakat ileri vadede faiz artırımlarının durması için gerçek dünya etkilerinin ve verilerin beklenilmesi gerekildiğinin altını çizerek, uzun bir yol olduğuna işaret etti.


Avrupa tarafında Alman üretici enflasyonu ekim ayında aylık olarak beklentilerin oldukça üstünde %4.2 daralmasına rağmen piyasalardaki resesyon endişelerinin geri dönmesiyle Avrupa endeksleri dün satıcılı bir gün geçirdi.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda negatif -yatay bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endeksleri negatif-yatay seyrini bugün de sürdürürken, Avrupa endekslerinin genel olarak satıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor. Asya piyasalarında ise karışık bir görünüm mevcut.


Bugün veri takviminin ise sakin geçmesi bekleniyor.


Kripto Bakış


Piyasalar tam anlamıyla kritik bir haftaya giriş yaparken, beklentilerin yönü hâlâ belirsiz. Bitcoin (BTC) madencilerinin zor zamanları (buna maliyet diyebiliriz), piyasaların zorlu koşullarında daha da ön plana çıkıyor. Piyasa analizlerinin Bitcoin’in başarılı bir şekilde beklenilen fiyatlara uzun vadede geleceğine dair umutları tam olsa da BTC hold yapan zarardaki yatırımcılar bekleyişlerini sessizce devam ettiriyor. ABD tarafında ise senatörler yaşanan kripto varlık platformu çöküşüne dikkat çekerek, uyarılarda bulundu. Küresel kripto piyasasının değeri önceki güne göre düşük bir yüzde ile geriledi ve 786 milyar USD değerine geldi. Bitcoin 22 Kasım itibarıyla yatay negatif işlemde kalmayı sürdürüyor. Ethereum (ETH) ise 1.110 USD seviyelerine geri çekilme yaşadı. Son 24 saate stablecoinlerin toplam hacmi 53 milyar USD değerinde. LEO (LEO), Chiliz (CHZ) ve Chain (XCN), son 24 saatte değer kaybeden ilk 100 kripto paradan üçü oldu.


Kripto Gündem


  • JP Morgan bankası resmi olarak kripto cüzdan marka adını tescillediğini duyurdu.
  • Uniswap yeni gizlilik politikası yayınladı. Bilgilerin hiçbirinin ad, soyad, sokak adresi, doğum tarihi, e-posta adresi veya IP adresi gibi kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler içermediğini belirtti.
  • Kripto şirketi Genesis’in daha önce iflas eden hedge fonu Three Arrows Capital'e 2,36 milyar dolar borç verdiği ortaya çıktı.
  • İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, FTX'in çöküşünün ardından Birleşik Krallık'ın dijital sterline ihtiyacı olabileceğini söyledi.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.