Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

22 Aralık 2022 Bülten

MAKRO BAKIŞ

Çarşamba günü ABD endeksleri beklentilerden iyi gelen şirket kazançları ve tüketici güven verilerinin dip alımlarına izin vermesiyle yükseliş gösterdi. Nasdaq %1.48, S&P 500 %1.49 ve Dow Jones %1.60 oranında kazanç ile kapanış yaptı.

Bugün sabah saatlerinde Asya piyasalarında genel olarak pozitif bir görünüm hâkim olurken; vadeli işlemlerde, ABD piyasalarında alıcılı bir hava hâkim. Avrupa endekslerinde de pozitif bir görünüm mevcut.

Bugünün veri takviminde önemli veriler bulunuyor. İngiltere 3. çeyrek GSYİH verisinin ardından ABD tarafına geldiğimizde peş peşe önemli veriler açıklanacak. Daha önce öncül olarak açıklanan %2.9 beklentisiyle 3. çeyrek ABD GSYİH verisi sunulacak. Bir diğer önemli veri ise haftalık işsizlik başvuruları.


KRİPTO BAKIŞ

Dün açıklanan ABD tüketici güven endeksi beklentinin üzerinde olumlu gelmesine rağmen ekonomi yönünde yine beklenen risk iştahı artış göstermiyor. Bugün ABD GSYH verisinden sonra piyasa yönü şekil alacak diyebiliriz. Bir diğer önemli veri olan işsizlik başvuruları beklenti altında gelirse de kriptolar hareketlenebilir. Akşam saatlerine doğru volatilite artabilir. Dün gece Bitcoin (BTC) fiyatlanmasını yukarı bir mum hareketine çevirmiş olsa da sabah saatlerine doğru tekrardan yatay negatif fiyatlanmasına geri döndü. Bitcoin 16.850 USD üzerinde kalamadıkça aşağı yönlü düşüş trendine geçebilir. 4 saatlik BTC grafiğinde 21 saatlik mum hareketindeki fiyatlanma korunuyor. Bu seviyelerde zemin arayışına devam edebilir. Ethereum (ETH) ise Stokastik RSI verisine göre aşırı alıcılı bir seviyeden uç sinyalleri aşağı yönlü çevirmiş fakat RSI baktığımızda 52.03-53.81 sinyal uçları birbirine yaklaşık ve yukarı yönde dolayısıyla hâlâ beklenilen fiyat direncini ayı yatırımcılarına rağmen zorlayabilir. Fakat satış baskısı da hâlâ devam ediyor. 1.220 USD bandı üstüne çıkamadıkça yukarı aşağı trend bölgesine gidebilir. Ripple (XRP) ise 0.40 USD bandını kıramadıkça fiyatı düşüş bölgesine geçebilir.


KRİPTO GÜNDEM

  • Emekli ABD Senatörü Pat Toomey, stablecoinleri düzenlemek için yasa tasarısı sunuyor. Önerilen yasa tasarısı, stabilcoinlerin menkul kıymetler olarak kabul edilmemesini sağlarken, bu da onları hem Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu hem de Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun yetkisi dışında bırakabilir.
  • California Mali Koruma ve Yenilik Departmanı (DFPI), kripto kredi platformu MyConstant'a, devlet menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği iddiasıyla kriptoyla ilgili bir dizi ürününü sunmayı durdurması talimatını verdi.
  • 1INCH'in 1INCH tokenomiklerinin ve teşvikli stakingin tamamen elden yönleri yayına girdi. 1inch Network [1INCH] 2022'de en iyi 6 Optimism dApp'i bünyesinde girerek bir kez daha ilgi odağı oldu. Sadece bu da değil, yakın zamanda 1INCH tokenomiklerinin ve teşvikli stakingin tamamen elden çıkarılması için büyük bir teklif yayınlandı.
  • Alameda Research eski CEO'su Caroline Ellison, FTX'in çökmesine neden olan dolandırıcılıklara karışmaktan suçunu kabul etti.
  • Polygon'un zkEVM'si, ana ağ yayına girmeden önceki son adım olan ikinci test ağını başlattı. (zero-knowledge proofs)YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.