Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

21 Mart 2023 Bülten


Makro Bakış

Pazartesi günü Credit Suisse bankasının satın alınma haberine rağmen Asya endeksleri negatif seyir ile başlamıştı. Günün ilerleyen saatlerinde ise risk iştahı kısıtlı da olsa geri gelmesi ile Avrupa endekslerinde genellikle alıcılar hâkim olarak seans kapanışı yaptılar. ABD piyasalarında ise bankacılık krizinin etkileri görülmeye devam etse de çarşamba günkü FED toplantısı öncesi pozitif seyir hakimdi. Bankacılık krizinden etkilenen bankalardan olan First Republic Bankası, kredi notunda yapılan düşüş sonrası dün hisselerinde %40’tan fazla kayıplar yaşadı. Amazon şirketi ise 9.000 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Nasdaq 100 endeksi %0.34, S&P 500 %0.89 ve Dow Jones %1.20 oranında kazançlar ile kapanış gerçekleştirdi. FED toplantısı yaklaşırken, ABD tahvil getirilerinde geçen haftalarda görülen büyük geri çekilme sonrası normalleşme görülüyor. 2 yıllık tahvil getirileri %4 seviyelerini test etmeye çalışırken, 10 yıllık tahvil getirileri ise %3.50 seviyesini test ediyor. Ons Altın dün hem tahvil getirilerindeki toparlanma hem de bankacılık krizinin biraz daha sakinleşmesi ile 2.000 dolar seviyesinin altına geriledi.

Salı gününde Asya piyasaları dünkü ABD piyasalarında alıcı kapanışı izleyerek pozitif bir görünüme sahip. Vadeli işlemlerde ise Avrupa ve ABD endekslerinde alıcılı bir hava hâkim.

Bugünün veri takviminde; Alman ZEW ekonomik hissiyat endeksi ve ABD 2.el konut satış verileri yakından takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması yatırımcıların radarında olacak.


Kripto Bakış

Son 24 saatte kripto ekosisteminde hafta sonu yaşanan rallinin sakinleştiği görülüyor. Dün geleneksel piyasalarda bankacılık krizinin etkilerinin yavaşladığına dair beklentilerin artmasıyla gelen pozitif seyir ve sonrasında, ABD tahvil getirilerindeki toparlanma ile yeniden yükselişe geçmesi kripto varlıklarla da son haftalarda yaşadığı ayrışmayı yavaşlattı. Bitcoin 28.000 dolar altına gerilerken, Ethereum’da 1.700 dolar seviyesine geri çekilmiş durumda. Toplam kripto varlık değeri ise dün gördüğü 1.16 trilyon dolar zirve seviyesinden, bu sabah 1.11 trilyon dolar seviyene geri çekilmiş durumda. Kripto varlıklar, çarşamba günü yapılacak olan FED toplantısında FED’den bankacılık krizi özelinde özellikle likidite açısından nasıl bir yol izleyeceği konusunda açıklamaları bekleyecek. Bankacılık krizinde pozitif sıyrılan coinlerde korku ve açgözlülük endeksi 68 seviyesini görerek Kasım 2021 yılında beri en yüksek seviyesini gördü. Bu bağlamda düzeltmelerden kaçınılması için FED’den gelecek mesajlar oldukça kritik olacak. Coinshare raporuna göre; dijital varlıklara yapılan yatırımlardan çıkış ise 6 haftadır sürüyor. Geçen hafta ise net çıkış miktarı 95 milyon doları bulurken, son 6 haftada 425 milyon dolarlık yatırım çıkışı gerçekleşmiş.


Kripto Gündem

  • Florida Valisi Desantis, Florida vatandaşlarının gizliliğini ve finansal özgürlüğünü savunmak için merkez bankalarının CBDClerine(dijital para) yasak getirmek için tasarı sunduğu açıkladı.
  • Polygon (MATIC) ve Immutable (IMX), Web3 oyun sektöründe işbirliğine gideceklerini açıkladı.
  • ABD Anayasa Mahkemesi bugün ilk kripto davasını görüşecek. Davada coinbase platformu hakkında açılan 2 adet toplu davanın durdurularak arabuluculuk ile çözülmesi isteyecek.
  • Render Network, Solana ağına geçmek için topluluğuna oylama sunacak

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.