Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

21 Kasım 2022 Bülten

Makro Bakış


ABD piyasalarında geçtiğimiz cuma günü resesyon endişeleri oldukça yükseldi. 2 yıllık ve 10 yıllık ABD tahvil getirileri arasında resesyon fiyatlanması olarak da bilinen “ters” görünümdeki makas oldukça arttı. ABD 2 yıllık tahvil getirileri bu sabah saatlerinde %4.50 üzerinden işlem görürken, 10 yıllıklar ise “ters” olarak %3.79 üzerinden işlem görüyor. Resesyon endişelerinin ABD Merkez Bankası’nın (FED) elini zorlaştıracağı umuduyla endekslerde hafif alıcılı bir görünüm mevcuttu. Geçtiğimiz cuma, ABD borsalarından Nasdaq %0.03 artış ile yatay kapanış yaparken, S&P 500 %0.48 ve Dow Jones endeksi de %0.59 oranında kazanç ile kapanışlar gerçekleştirdi. Piyasalardaki küçük umuda rağmen FED üyesi Susan Collins ve Bullard tarafından gelen açıklamalar ise faiz artırım hızının süreceğinin altını çizdi. Cuma günü konut alım verilerinin beklenti üzerinden gelmesi de FED’in elini güçlendiren bir gelişme oldu.


Avrupa tarafında cuma günü İngiltere perakende satış verileri açıklandı. Yıllık bazda perakende satış verisi ekim ayında %6.1 oranında azalarak beklenti olan %6.7 daralmanın altında kaldı. Avrupa endeksleri ise kötü makro verilere rağmen verilerdeki toparlanmalarla günü alıcılı tamamladı.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda negatif bir görünüm mevcut. Vadeli işlemlerde, ABD endeksleri negatif-yatay seyrini sürdürürken, Avrupa endekslerinin genel olarak satıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor. Asya piyasaları ise Çin’deki artan COVID-19 vakaları ve resesyon endişeleri etkisinde sabah saatlerinde satıcılı bir görünüme sahip. Brent petrol 87 doların altına gerilerken, ons altın da 1746 dolardan işlem görüyor.


Bugün veri takviminin ise sakin geçmesi bekleniyor.


Kripto Bakış


Kripto sektörü tam bir sonbahar havasında yaprak dökümü yaşıyor. Bitcoin (BTC) için kripto kışı etkisi devam ediyor. Globalde yaşanan zincirleme kripto varlık platformlarının oluşturduğu likidite sorunu nedeniyle regülasyonlar gelene kadar piyasalar da net yön belirleyemiyor. Bu hafta çarşamba günü yayınlanacak olan FED tutanakları ve Euro Bölgesi’nden gelecek olan PMI verileri yakından takip edilecek. Varlık yönetimini doğru şekilde yönetmek muhtemel enflasyondan biraz daha korunma sağlayabilir. Tam da bu noktada kripto ekosisteminde sepet şeklinde yapılan yatırımların risk oranını aynı geleneksel piyasalarda olduğu gibi düşürdüğünü söyleyebiliriz. Buradaki risklerin aslında arka planda işleyiş modeli çıkış amacı ve sürdürülebilirlik kullanımı ön plana çıkabilir. Kripto ekosistemindeki fiyatlanmalar hafta sonu daha fazla düşüş gösterirken, dipten alınabilecek fiyatlanmaları işaret ediyor. Aralık 2020 tarihindeki kripto piyasa değeri olan 760 milyar dolara geri döndüğünü görüyoruz.


Bitcoin sabah saatlerindeki fiyatlanmasıyla birlikte 16.202 USD bandında seyrediyor. Bollinger göstergesine göre daralan kanalın en üst kısmı 16.975 USD ortalama satış fiyatını 16.597 USD olarak veriyor. 4 saatlik teknik analizde 15.798 USD’ye kadar geri çekilme yaşanabilir. En son 14 Kasım’da bu geri çekilmeye kadar tepki vermişti.


Ethereum (ETH) de 1.200 USD psikolojik direncin altına geriledi. Zincir üzeri metrik firması Santiment’in verdiği veri son 13 gün içinde köpekbalıkları ve balinaların varlıklarını artığını gösterdi. Teknik analizde fib düzeltmesine göre 1.110 USD bandına iğne atabilir yukarı yönlü düzeltmeye girebilir. Gün içerisinde 1.140 USD fiyatlanmasına göre hareket edebilir.


Solana’nın (SOL) ise 15 USD üzerine çıkamadıkça düzeltme fiyatlanmasına gelmesi zor olabilir. Sabah fiyatlanması 12 USD bandının altına çekildi. Bollinger 12.89 USD ortalama satış fiyatının üzerine çıkarsa yukarı toparlanma gelebilir.


Kripto Gündem


  • Cardano blok zincirinin arkasındaki firma olan Input Output Global Inc. (IOG), cuma günü İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi'nde düzenlenen bir etkinlikte, şirket CEO'su Charles Hoskinson'ın yeni bir veri koruma ve gizlilik merkezli blok zinciri ve beraberindeki belirteci piyasaya sürdüğünü duyurdu. "Midnight" olarak adlandırılan blok zinciri, Cardano'dan çıkan yan zincirlerden biridir ve tarafların birbirini tanımlayıcı herhangi bir veriyi ifşa etmeden işlemleri tamamlamasına olanak tanıyan sıfır bilgiye dayanıklı akıllı sözleşmeler sunacaktır. Eşlik eden belirtecin adının “Dust” olacağı belirtildi.
  • Başkan Biden, FTX'in çöküşünün ardından daha katı uluslararası kripto düzenleme çağrısında bulundu.
  • Kripto yatırım şirketi Grayscale, "güvenlik endişeleri" nedeniyle rezerv kanıtını paylaşmayı reddetti. Hareket, şirketin mali sağlığı hakkında spekülasyonlara yol açtı. Silvergate CEO’su Lane yaptığı açıklamada “Piyasa sarsılıyor olabilir” derken, iyimserliğini koruyarak "Özellikle bitcoin ile her zaman alıcılar vardır" şeklinde konuştu. Lane, "Önceki döngülerimiz olduğu ve sektöre hizmet etmeye devam ettiğimiz için bunu aşacağız" dedi.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.