Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

21 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Salı günü piyasalarda odak Japon Merkez Bankası’nın sürpriz şahin adımı oldu. 10 yıllık tahvillerde 50 baz puan getiriye izin verebileceği açıklaması uzun zamandır negatif faiz politikasına sahip olması sebebiyle sürpriz ve şahin olarak yorumlandı. Bu hamle sonrası salı günü Japon Yeni’nin dolar karşısında değer kazanmasıyla dolar endeksi değer kaybederek 104 seviyelerine geri çekildi. Ons altın ise dolar değer kaybı ile 1800 dolar seviyesini hızlıca aşarak 1832 dolar seviyelerini test etti. Avrupa endeksleri satıcılı bir seans geçirirken, ABD piyasaları enerji şirketlerindeki petrol fiyatlarının artması sebepli yükselişle karışık seans geçirdi. Salı günü Nasdaq %0.11 oranında geri çekilirken, S&P500 %0.10 ve Dow Jones %0.28 oranında artış gösterdi.


Bugün sabah saatlerinde Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim olurken; vadeli işlemlerde, ABD piyasalarında alıcılı bir hava hâkim. Avrupa endekslerinde de pozitif bir görünüm mevcut. Bugünün veri takviminde ABD CB tüketici güveni, 2. el konut satışları ve ham petrol stok verileri yakında takip edilecek.Kripto Bakış

ABD tüketici güven endeksi çarşamba günü piyasanın başlamasından yarım saat sonra açıklanacak. Beklenildiği kadar zayıf çıkması halinde ABD tüketici güven endeksi çarşamba günü piyasanın başlamasından yarım saat sonra açıklanacak. Beklenildiği kadar zayıf çıkması halinde resesyon riski var. Faiz oranlarındaki artış, istihdam rakamlarının bu hafta açıklanması ve ücret artışlarındaki yavaşlama göz önüne alındığında, Noel zamanı yaklaşmışken önemli bir rapor olabilir. Bitcoin (BTC) yatırımcıları, glassnode zincir üstü verilerde uzun vadeli (180 gün üzeri) HOLD hesapları hâlâ %85 oranını oluşturduğunu görüyoruz. Yatırımcılar tarafından tutulan BTC arzı rekor seviye denilebilecek %17 seviyesine ulaştı. Kurumsal yatırımcılar ise şu anki döngünün en altında kalarak daha tasarruflu davranıyor. Kurumsal yatırımcılar, likidite sıkışıklığı sona erene kadar önümüzdeki birkaç ay boyunca öncelikle BTC ve Ethereum’u (ETH) tercih edecek gibi görünüyor. Yatay kazançların seyir aldığı birkaç gün geçiriyoruz. Toplam kripto piyasa kapitalizasyonu 844 milyar USD ile geçen ayın en düşük seviyesine yakın diyebiliriz. Yatay döngü 2023 yılında devam edecek gibi görünüyor. Fakat ilk çeyrekten sonra biraz daha geleneksel risk varlıklarından ayrışma olasılığı mevcut olabilir. Ethereum 1.220 USD direnci ile karşı karşıya. ETH fiyatı 1.180 USD’de düzeltme başlattı. Toparlanma dalgasında Bitcoin 17.000 USD direncini zorlayabilir.


Kripto Gündem


  • Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, metaverse ve NFT ile dijital alanda yerini hazırlıyor.
  • Haber kuruluşu ProPublica, Sam Bankman-Fried'ın aile vakfından aldığı 1,6 milyon dolarlık bağışı iade edeceğini açıkladı.
  • Türkiye Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu'nun kurulduğunu açıkladı.
  • Polygon (MATIC) kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Web3 başlangıç hızlandırıcı platformu Beacon'u piyasaya çıkardığını duyurdu.
  • Bored Ape’in yaratıcısı Yuga Labs, yeni oyun devi Activision Blizzard’ın CEO’sunu transfer etti.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.