Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

2022 KRİPTO DÜNYASINDA NELER YAŞANDI?

Yılın 365 günü geride kaldı ve 2022 yılı için kripto ekosistemine damga vuran haberleri sizler için derledik. Evet, yıl boyunca yaşanan olaylarda 3 ana olay kripto dünyasını yukarıdan aşağı indirdi ve çalkaladı diyebiliriz. 2022 yılı ilk çeyreğinde DeFi sektörüne yapılan 11 ağ üzerindeki hack olayları gündemi meşgul ederken en çok Metaverse- GameFi- NFT camiası sarsıntı geçirdi. Yatırımcılar adaptasyonu sağlamaya çalışırken Global ülkeler ve Türkiye de dahil olmak üzere regülasyon sözünü duymaya başladık. Bitirdiğimiz yılı kripto kışının başlangıcı olarak kabul ettik ve ve kış hiç yumuşak geçmedi kripto ekosisteminde… Ama çok umut vaat edici gelişmelerin yaşandığı sektörde likiditeyi korumaya çalışırken kriptonun artık hayatımızın bir parçası olmayı kabul ettiğimiz gelişmeler yaşandı. Dilerseniz hatırlayalım biraz neler olduğunu;

Türkiye içindeki kripto yatırımcıları ve firmalar için güzel bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador Başkanı Nayib Bukele ile yüzyüzee görüştü.

Shiba Inu’nun (SHIB) Twitter hesabı, SHIB ekosistemini temel alacak olan metaverse projesini duyurdu.

2022 yılı ocak ayında NFT sektörü en yüksek işlem hacmini yaşayarak rekor kırdı. Toplamda 6.3 milyar dolar.

Ocak ayında FTX platformu 400 milyon dolarlık yatırım aldı ve 32 milyar değerlemeye ulaştı.

En önemli oyun platformlarından biri olan Wider Games Türkiye’ye yatırım kararı aldı.

Fed üst düzey yetkililerin kripto satın almasını yasakladı.

Türk otomobil TOGG, Avalanche geliştiricisi olan Ava Labs ile iş birliğine gitti.

MÜSİAD kripto varlıklarla ilgili bir rapor hazırladı.

Dogecoin’in bu kadar popüler yapan nedenlerden en başı olan Tesla CEO’su Elon Musk, kripto paraların damarı olan sosyal medya platformu Twitter’ın yüzde 9,2’lik hissesini Nisan ayının başında satın aldığını duyurdu.

Reddit Ethereum tabanlı NFT’lerin entegrasyonunu platforma sağlayacağını açıkladı.

Luna Vakfı, bu ay içerisinde 173 milyon dolarlık BTC satın aldığını duyurdu.

Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sebebiyle yaptırımlarını artırdı ve Rusya’ya olan kripto para transferlerini 10.000 avro ile sınırlandırdı.

Tron’un stablecoin’i USDD piyasaya sürüldü.

Türkiye Ekonomi Bankası, metaverse fonunu başlattığını açıkladı.

Tarihler 9 Mayıs 2022’yi gösterdiğinde Terra’nın stablecoin’i UST, 1 dolar paritesini kaybetti. Yaşanan kargaşanın ardından lider kripto para Bitcoin, 30,000 dolar seviyesinin altına geriledi.

10 Mayıs’ta Binance, UST ve LUNA çekme işlemlerini durdurduğunu açıkladı.

Terra’nın yerel kripto parası LUNA da %90’ın üzerinde oranında değer kaybetti ve LUNA arzı, dört gün içinde 30 kattan fazla arttı.

Terra blockchain’i çalışmayı durdurdu.

Terra kurucusu Do Kwon, UST’yi kurtaracaklarını açıkladı ve kısa bir süre sonra bir kurtarma planı yayımladı. Kwon, LUNA 2.0 yayımlanacağını duyurdu. Yatırımcıların, yeni token’ları airdrop yoluyla alacağı açıklandı. Do Kwon’un teklifiü kullanıcılar tarafından yapılan oylamayla kabul edildi.

G7 zirvesinde gündem maddelerinden biri ise yaşanan Luna faciasının bir daha yaşanmaması üzerinde regülasyonları konu aldı.

SWIFT CBDC entegrasyonunu test etmeye başladı.

Tether’in stablecoin’i USDT, Tezos blockchain’i üzerinde piyasaya çıktı.

SEC, BNB için menkul kıymet olup olmadığı ile ilgili dava soruşturması açtı.

Fed faiz artırımını haziranda 75 bp olarak açıkladı. Bu politika enflasyonu baskılamak için yapılan 1994 yılından bu yana en yüksek faiz artışı olarak kayıtlara işlendi.

Avrupa Birliği, kripto para yasa tasarısını oy fazlalığı ile kabul ettiğini duyurdu.

Temmuz ayında ise FTX:US BlockFi’yı satın aldığını açıkladı.

Kripto para hedge fonu Three Arrows Capital, Bölüm 15 iflas başvurusunda bulundu.

ABD Hazine Bakanlığı, dijital varlıkların düzenlenmesine ilişkin ilk raporunu yayımladı.

Arkadasından ikinci büyük vaka yaşandı ekosistemde Tornado Cash her ne kadar yaşan 3 olayda yerini alsa da diğer çöküşlerin yanında daha az fiyat negatifliğinde etkili oldu. Gündem bir süre daha çalkalanmaya devam etti. Ağustos ayında ise Hollanda, tornado Cash şüphelisini Amsterdam’da tutukladığını duyurdu.

Dünyanın en büyük yarış organizasyonu Formula 1, NFT ve kripto para ile ilgili iki ayrı ticari marka başvurusunda bulundu.

Eylül ayında beklenen Ethereum Merge’ü gerçekleşti ancak yatırımcılar fiyat açısından istediklerini bulamadı fakat enerji harcamasını %99 düşürdü. Arkasından Cardano, Vasil Hard Fork’unu gerçekleştirdi.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ölümünün ardından piyasa kraliçe adına kripto para ve NFT’lerle doldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankalar arası ödemelerin verimliliğini artırmak için dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) araştırıyor. Avrupa parlamentosu, dijital varlık mevzuatını onayladı.

Bored Ape Yatch Club yaratıcısı Yugo Labs, SEC tarafından soruşturmaya alındı.

Teksas düzenleyicisi, FTX US ve Sam Bankman-Fried’ı soruşturmaya başladı.Ve diğer çöküş geldi. Arkasından Alameda Research, BlockFi gibi bir çok şirket silsile bir şekilde iflas verdi. Genesis ise para çekme işlemlerini durdurmasının ardından borç yükümlülüğü artıyor. Genesis’in 900 milyon dolarlık borcu, ikiye katlandı.


Binance, Twitter’ın öz sermaye yatırımcısı oldu. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasını destekledi.

Elon Musk, Twitter yönetim kurulunu feshetti ve tek yönetici olarak kaldı.

En büyük Dominans sahibi Bitcoin (BTC), yaklaşık yüzde 15’lik bir düşüş yaşayarak 17.000 doların altına geriledi. Son olarak Mazars kripto varlık denetleme şirketi faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Bunların akabinde ise makro ekonomik şartların etkisi fiyatlardaki baskılanmayı artırmaya devam etti. Fed’in para politikasında faiz artırımlarının devam edeceğini fakat faiz artırım oranlarının düşeceği sinyalleri vermesi üzerinde beklenen güvercin bakış açısı en sonunda kripto fiyatlanmasını pozitif yatay seyrinde tutmayı başardı.


Etiketler: #analiz