Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

20 Ocak 2022 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü ABD tarafındaki satıcılı hava devam etti. Resesyon endişelerine ek olarak dün işsizlik başvurularının beklentilerin altında açıklanması güçlü istihdam görünümünü artırarak ABD Merkez Bankası’nın (FED) daha şahin adımlarına alan bırakacağı endişelerini artırdı. Bu duruma ek olarak FED üyelerinden gelen şahin açıklamalar dün de devam etti. FED üyesi Brainard, sıkı para politikasının enflasyonun %2 hedefine ulaşana kadar bir süre devam edeceğini belirtti. ABD tahvil getirileri ise 4 aylık dip seviyesini görmesi sonrası yeniden yükseldi. Perşembe günü Nasdaq %1.00, S&P 500 %0.76 ve Dow Jones %0.76 oranında kayıplar ile kapanışlar gerçekleşti. Avrupa tarafında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın faiz artırım politikasının devam edeceğini açıklamasının ardından Euro Bölgesi’ndeki tahvil getirilerinde artış yaşandı. Avrupa endeksleri hem ABD’deki satıcılı hava hem de Lagarde’ın açıklamalarının etkisinde kayıplarla seans kapanışı gerçekleştirdi. Bugün sabah saatlerinde açıklanan aralık ayı İngiltere perakende satışları ise beklentilerden daha fazla daralmaya işaret etti.

Bugün sabah saatlerinde Asya tarafında Çin’deki açılmanın etkisi devam ederek alıcılı görünüm korunuyor. Vadeli piyasalarda ise ABD ve Avrupa endekslerinde alıcı bir görünüm var.

Bugün piyasaların gündeminde ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması bulunurken, ABD tarafında ise 2. el konut satışları verisi açıklanacak.


Kripto Bakış

Hafta kapanışıyla birlikte piyasalardaki kötü makroekonomik verilerin resesyon endişelerini tazelemesi ve FED üyelerinin şahin açıklamalarına ek olarak, gelen iflas olasılığına işaret eden şirket haberleri düşen piyasada kripto ekosisteminde tepki alımı yarattı. Yatay negatif ve yatay pozitif fiyatlanmalar eşliğinde hafta sonuna giriş yapıyoruz. Altcoinlerde ise Cardano (ADA) ve Ripple (XRP) yükselişe iyi bir performansla tepki veriyor. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) direnç fiyatlanma bölgelerini teknik tarafta destek noktasına çevirebilir. BTC sabah saatlerinde 20.950 USD bandında hareket ederken, ETH ise 1.545 USD seviyesinde direnç bölgesine yakın seyrediyor. 24 saat içindeki toplam kripto piyasası kapitalizasyonu %1.21 artışla 979,67 milyar USD’ye yükselirken, işlem hacmi %33 düşüşle 41,05 milyar USD’ye geriledi. Bir sonraki FED toplantısı 31 Ocak-1 Şubat arasında, gerçekleşecek. CME Group analistleri 25 baz puanlık bir artış için %94,2 şans öngörüyor. Fakat şu an ABD teknoloji hisse senetlerinin ayrışmaya başladığı sürece tanık olurken ayı piyasasına karşı güçlü durmaya çalışıyor. Glassnode zincir üstü metriklere göre HODLed (tutulmuş) veya kayıp coin (yani hareket etmeyen BTC) miktarı 1 ayın en yüksek seviyesi olarak ATH 7.558 BTC’ye ulaştı.


Kripto Gündem

  • DCG’nin CoinDesk’i satışa çıkarması sonrası pek çok teklif geldi. Cardano Kurucusu Charles Hoskinson satın almayla ilgilendiğini dile getirdi.
  • Genesis iflas haberini duyurduktan sonra likidite sağlamak amacıyla bir ABD bankasında 150 milyon dolardan fazla paraya sahip olduğunu belirtti.
  • Beyaz Saray ekonomi danışmanı, Federal Rezerv'in "yumuşak iniş" yolunda olduğunu söylüyor.
  • FTX’in yeni CEO’su John J. Ray, kripto varlık platformunu yeniden başlatacağını söyledi.
  • 1inch kendi donanım cüzdanını duyurdu.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.