Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

20 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Geçtiğimiz haftayı kapatırken ABD piyasalarında Credit Suisse’in UBS tarafından alınma haberi öncesi banka krizinin etkileriyle geri çekilmeye devam etti. Silicon Valley (SV) bankasının iflasını açıklaması sonrası piyasalarda likidite kaynaklı endişelerle risk iştahı azalırken, cuma günü Nasdaq 100 %0.49, S&P 500 %1.10 ve Dow Jones %1.19 oranında kayıpla kapanış yaptı. Avrupa endekslerinde de cuma günü benzer sebeplerden dolayı kayıplarla kapanış gerçekleşirken, ons altın ise belirsizlik ortamında son 11 ayın en yüksek seviyelerini test etti. Cuma günü ons altın 2.000 dolar seviyesi üzerinde fazla kalamasa da pazartesi sabahı 2.010 dolar seviyesi üzerinde işlem görüyor. Hafta sonunda ise mali konularda sıkıntı çeken Credit Suisse bankasının İsviçre devletinin de banka krizini sonlandırmak istemesiyle UBS bankasına satılması haberi yatırımcılar arasında ilk etapta pozitif biçimde karşılandı.

Credit Suisse’in satın alınması haberi pazartesi günü ise etkisini yitirmişe benziyor. Üst üste pek çok bankada yaşanan sorunların daha fazla yayılacağı endişeleriyle piyasalarda negatif bir hava mevcut. Bu sabah Asya piyasalarında satıcılı bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde Avrupa ve ABD endekslerinde negatif bir hava mevcut.

Bugünün veri takviminde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın konuşmaları takip edilecek. Faiz politikasına ek olarak bankacılık krizine yönelik önlemler de yatırımcıların dikkat kesildiği alanlar olacak. Bugün veri akışının sakin olması beklenirken, çarşamba günü açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararına piyasalar kilitlenmiş durumda.


Kripto Bakış

Hafta sonu kripto varlıklar, Credit Suisse haberiyle yukarı taşındı. Mali zorluklar yaşayan bankanın UBS bankası tarafından satın alınmasıyla artan risk iştahıyla Bitcoin (BTC) hafta sonunda 28.474 USD zirvesini test ederken, Ethereum (ETH) ise aynı zaman diliminde 1.846 USD seviyesini gördü. Hafta sonundaki alıcı görünümle toplam kripto ekosistemi 1.16 trilyon dolar piyasa değerine kadar yükseliş gösterdi. Pazartesi gününe geldiğimizde ise geleneksel finansal piyasalarda yeniden bankacılık krizi sebebiyle endişelerin yüksek ve satış baskısının yoğun olduğunu görüyoruz. Normalde bu durumun özellikle BTC ve ETH gibi geleneksel piyasalarla paralel seyre sahip coinleri aşağı çekerek kripto varlıklar üzerinde satış baskısının artması beklenir. Fakat şu an kripto varlıklar, bankacılık kriziyle mücadele için FED’in piyasalara likidite sağlaması ve zor durumdaki global bankacılık sektörünü daha da zora sokamaması için faiz artımlarını azaltması hatta yıl içerisinde geri alması beklentisiyle düşen faiz ortamında alternatif bir varlık olmasıyla pozitif yönde ayrışmaya devam ediyor. Bu durum özellikle BTC tarafında alıcılı tarafı güçlendirirken, BTC’nin kripto piyasa içerisindeki pazar payı da giderek artıyor.


Kripto Gündem

Credit Suisse Bankası, 3.15 milyar dolara UBS bankası tarafından satın alındı.

İçerisinde ABD ve Avrupa merkez bankalarının da bulunduğu 7 adet merkez bankası piyasalara likidite için swap operasyonlarını artıracağını söyledi.

Microsoft, Edge adlı web browser’ı için entegre bir kripto cüzdanı geliştiriyor.

ABD’nin Colorado Eyaleti yaz sonunda vergi ödemeleri için Bitcoin ve diğer kripto varlıkları kabul edecek.

Cardano yeni güncellemesini yayınladı. Güncellemenin ağın genel olarak stabilitesini artırması beklenirken, Dinamik P2P adlı 2 kullanıcı arasında direkt olarak iletişim sağlayan özelliği de kullanıma girdi.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.