Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

20 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Avrupa endeksleri geçen haftaki düşüşler sonrası haftaya tepki alımlarıyla başlarken, beklentinin üstünde gelen Alman IFO iş iklimi endeksi de alıcılı havayı destekledi. ABD piyasalarında ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizleri “uzun” süre indirmeyeceği mesajlarına ek olarak resesyon endişeleri de satış baskısını artırdı. ABD tahvil getirilerinde de FED etkisiyle yükseliş devam ediyor. Artış gösteren tahvil getirileri sebebiyle pazartesi günü teknoloji hisselerinde satıcılı hava oldukça yoğun oldu ve Nasdaq endeksi %1.42 oranında geri çekildi. Pazartesi günü S&P 500 %0.90 ve Dow Jones %0.40 oranında düşüşler yaşadı. Salı sabah saatlerinde ise Japonya Merkez Bankası faiz toplantısını gerçekleştirdi. Toplantında beklenildiği gibi negatif faiz %0.10 sabit bırakıldı. Japonya Merkez Bankası’nın genişlemeci faiz politikasını sürdürmesine rağmen sürpriz şekilde 10 yıllık tahvillerde daha geniş getiri aralığına izin vereceği açıklaması uzun vadede şahinleşebileceğine yönelik bir adım oldu. Bu adım sonrası Japon yeni dolar karşısında %2’den fazla değer kazandı. Avrupa tarafında Almanya üretici enflasyonu beklentilerin aşağısında açıklandı. Kasım ayında yıllık bazda üretici enflasyonu %28.2 oranında artarken, aylık bazda %3.9 oranında geriledi.


Bugün sabah saatlerinde Japonya’dan gelen sürpriz merkez bankası adımı sonrası Asya piyasalarında negatif bir görünüm hâkim olurken; vadeli işlemlerde, ABD ve Avrupa endekslerinde de satıcılı hava hâkim.


Bugünün veri takviminde sakin görünüm devam ediyor. ABD inşaat izinleri verisi yatırımcıların odağında olacak.


Kripto Bakış

Bitcoin’de (BTC) madencilerin ödül zorluğu git gide artarken, Bitcoin madenciliğinin kârlılık oranı, son 24 saat içinde saniyede terahash başına 0.0558 USD olarak gerçekleşti ve bir yıl öncesine göre 0.248 USD altında kaldı. Bitcoin, 20 Aralık 2022 itibarıyla sabah saatlerinde 16.550 USD ile 16.800 USD arasındaki dar bir aralığı aşmaya çalışıyor. Teknik tarafta yeni bir mum formasyonu oluşturabilir. Ancak, Bitcoin daha önce olduğu gibi aynı işlem aralığına geri döndü. Yatırımcılar, fiyat hareketini yönlendirmek için sağlam temel bir neden bekliyor. Toplam kripto piyasası değeri an itibarıyla 852 milyar USD değerinde görünüyor. Toplam DeFi piyasa değeri ise düne oranla biraz daha yükselişte kalarak 31.88 milyar USD değerinde gösteriyor kendini ve %5,44 seviyesinde kripto piyasası içerisinde değere sahip. Ethereum (ETH) ise yüksek işlem hacimlerine sahip 48 saat geçirdi. Ethereum 1.200 USD ve 1.273 USD bandı arasında konsolide fiyatlanmasını sürdürecek. Altcoinlerin olduğu tarafta ise DeFi tokenlarında hareketlenme yukarı yönlüyken, diğer altcoinlerde kırmızı hakimiyeti hâlâ devam ediyor.Kripto Gündem


  • Visa, manuel işlem imzalama gerektirmeden Ethereum cüzdanları aracılığıyla otomatik ödeme yapılmasına izin verecek seçenekleri araştırıyor.
  • Kripto kredi kuruluşu BlockFi, ABD İflas Mahkemesi’nden BlockFi cüzdanlarında tutulan kripto parayı kullanıcılara iade etme yetkisi istedi.
  • Sam Bankman Fried’ın Amerika’ya iadesi kabul edildi.
  • Çin'in Zhejiang eyaleti 2025 yılına kadar 28,7 milyar USD’lik metaverse endüstrisi inşa edeceğini duyurdu.
  • Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın erkek kardeşi, Binance danışmanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.
  • Senato Bankacılık Başkanı, SEC'in ulusal güvenlik tehdidini gerekçe göstererek ABD'de kriptonun yasaklaması gerektiğini söyledi.
  • Elon Musk dün Twitter'da bir anket düzenleyerek, insanlara sosyal medya devinin başındaki görevinden istifa edip etmeyeceğini sorarak herkesi şaşırttı. Musk ayrıca anketin sonuçlarına uyacağını da söyledi. Anket, %57,5'in Musk'ın Twitter'ın patronu olarak istifa etmesini istemesiyle sonuçlandı. Ankete toplam 17,5 milyon kişi katıldı. Musk, anketin sonuçlarına henüz yanıt vermedi.
  • Twitter; Facebook, Instagram, Mastodon ve Truth Social dahil olmak üzere 3. taraf sosyal medya platformlarını tanıtan tweetleri yasakladığını duyurdu.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.